Gamereactor internasjonalt Norsk / Dansk / Svenska / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Medlemsinnlogging
amigo






Glemt passordet?
Jeg er ikke medlem, men jeg vil registere meg

Eller logg inn med min Facebook-konto
FacebookFacebook
Anmeldelse

Fallout 3: Mothership Zeta

Tekst: Jonas Mäki (Oversatt av Magnus Tellefsen)

Jonas har blitt bortført til et romskip i bane rundt Jorden. Og det er slett ikke så fryktelig som en skulle tro - det er faktisk til tider ganske så hyggelig.

Da er det endelig klart for det Bethesda har beskrevet som den siste utvidelsespakken til Fallout 3. Det kan godt hende det stemmer, men husk at det er nøyaktig det samme de sa etter Operation: Anchorage, The Pitt og Broken Steel. Likevel fortsatte de med Point Lookout, som et svar på den enorme interessen. Og nå kommer altså Mothership Zeta. Akkurat som i de andre utvidelsene starter det hele med et radiosignal.

Det fører til det havarerte romskipet som allerede befant seg i verdenen, men klåfingret som man er, blir man nå teleportert til et moderskip befolket av aliens. Skipets sikkerhet er heldigvis ganske så begrenset, så det tar ikke lang tid før man kan løpe rundt og skyte romvesener til den store gullmedaljen. Variasjonen av fiender er dessverre litt monoton, og det begrenser seg for det meste til de små romvesnene og robotene deres.

Også omgivelsene er noe preget av mangel på variasjon, og man løper for det meste rundt i korridorer. Moderskipet er riktignok gedigent, men jeg sklle gjerne sett en litt annerledes struktur for å gjøre det mer spennende å oppdage nye områder. Det er stort sett bare fargekombinasjoner som skiller ett sted fra et annet, og fiendene er som sagt de samme over alt.

Selv om jeg nå kanskje høres veldig negativ ut nå, er Mothership Zeta tross alt riktig så morsomt, og i alle fall litt småspennende. Romvesener har ofte den effekten. Poenget mitt er at Bethesda ikke har utnyttet et såpass kult konsept som å bli bortført av vesener fra en annen verden. Man utforsker en enorm konstruksjon med litt high-tech-design, når det kunne vært så mye, mye mer. Men det er fremdeles Fallout 3, og det er fremdeles spennende, bare ikke mesterlig.

Om bord et utenomjordisk romskip finnes det selvfølgelig tilgang på utenomjordisk utrustning, noe som i klartekst betyr at man bortsett fra en del alien-skrot finner nye våpen. Man kommer raskt over våpen som Atomizer, Disintegrator, Drone Cannon og Stun Baton. Kanskje ikke personlige favoritter, men likevel positive tilskudd til floraen av Fallout 3-våpen.

Det er også noen jordiske våpen å oppdage på skipet, ettersom romvesnene har holdt Jorden under oppsikt i lang tid. Derfor finner man både historiske personer og utstyret deres om bord. Blant annet kan man finne både ville vesten-effekter og en kul samurai-rustning som er verd sin vekt i gull, og dessuten forbedrer dine evner i nærkamp.

Nå skal jeg ikke spolere for mye for de av dere som skal laste ned og spille Mothership Zeta, men et stykke ut i den 5-6 timer lange utvidelsespakken finnes noen skikkelige overraskelser som påvirker en hel del av historien. Og akkurat som Point Lookout merkes da at Bethesda har tenkt på de som for lengst har lastet ned Broken Steel, og er betraktelig kraftigere enn de 20 nivåene som opprinnelig var planlagt. Mothership Zeta er rett og slett ganske så vanskelig, noe som i og for seg er positivt og bidrar til at man får en slags grande
finale-fornemmelse når man nærmer seg slutten.

Man kommer i tillegg over noen minneverdige øyeblikk som lett plasserer seg på topp 10-lista over de flotteste opplevelsene i Falllout 3. Å få utforske verdensrommet, delta i romkamper og selvfølgelig å se vår hjemplanet langt der nede er heftig som fy, takket være Bethesdas fantastiske regi. Etter at tilleggspakken er ferdigspilt har man fremdeles adgang til moderskipet som nå stort sett er et tomt skall med et virrvarr av korridorer og låste dører.

Man får en ny perk som gir skadebonus på alien-våpen, men dette er nokså meningsløst med tanke på hvor sjeldne disse er. Derimot liker jeg det nye romlimet jeg fant om bord, og som kan brukes til å reparere absolutt alt. Noe skal jeg bruke for å fikse mitt mildt sagt slitne og velbrukte Jingwei's Shock Sword fra Operation: Anchorage. Synd er det uansett at de vanlige bugsene også dukker opp i denne utvidelsen. Jeg vet det kommer oppdateringer som fikser dem etter hvert, men det hadde neppe skadet å feilteste grundig for en gangs skyld.

Jeg er litt delt i mitt syn på Mothership Zeta. Det er så absolutt et virkelig morsomt tillegg til historien, men etter å ha blitt såpass bortskjemt av Bethesda, føles dette som et av de svakere eventyrene. Litt mer utforskning. litt mer variasjon og fantasi kunne vært prikken over i'en. Nå er det bare bra, men ikke helt den eksplosjonen jeg håpte at Fallout 3-tilleggspakkene skulle få som en avsluttende finale.

Fallout 3Fallout 3Fallout 3Fallout 3
Fallout 3Fallout 3Fallout 3Fallout 3
Relaterte linker:
Kommentere tekst

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Ønsker du å publisere dette på Facebook?
Kommentarer
  • Skrevet av: HitmansBullet
    2009-09-27 00:49
    Skal for en gangs skyld gi blanke i de dårlige kritikkene.
    Kanskje Mothership Zeta er kort, repetetivt og kanskje til og med direkte meningsløst, men det bygger på en helt annen setting ulikt noe annet sett i Fallout 3 tidligere, og det er nok til i alle fall for meg å skaffe denne nær hundre kroners ekstrapakken.

    Venter igjen spent på at også denne snart skal komme til PS3.
     
  • Skrevet av: Moppe
    2009-09-09 22:18
    javel, daså. gir faen! Venter på Red dead redemtion og mafia 2! og dragon age : orgins da!
     
  • Skrevet av: quakecry
    2009-08-12 14:08
    Zeta hadde absolutt ingen historie, bugs, og vi fikk ikke oppleve "the sinister reason of the aliens". Så jeg føler meg snytt av Bethesda.
     
  • Skrevet av: real140
    2009-08-11 23:57
    Når kommer dette te ps3 ?
     
  • Skrevet av: BioBouy
    2009-08-11 16:42
    vel, i videoanmeldelsen fikk Fallout 3 refs fordi det gikk ann å hoppe så denne kan være på ville veier også
     
  • Skrevet av: wrecker
    2009-08-07 16:58
    Øøh?
    Hva er det jeg ikke forstår når jeg ikke vet hva som gjør dette spillet bra?
     
  • Skrevet av: Arawos
    2009-08-07 14:49
    Jeg likte den ikke så godt som point lookout og de tre andre (bedre en "the Pit", selvsagt!) ,men det er kult at mann kan finne mye rariteter ombord i skipet...problemet er at omtrent alle dørene stenges,og da spørr jeg;....HVEM J@VEL HAR STENGT ALLE DØRENE, NÅR DET ER JEG SOM KONTROLLERER DET.

    Vent nå litt ...KAnskje det var Sally sin ide å hjelpe meg å så prøve å ta skipet til sitt eget, og stenger da alle dørene...BARE for å være ond?


    Et av verdens uløste mysterier forblir uløst
     
  • Skrevet av: Zebula77
    2009-08-07 10:57
    Må innrømme at akkurat denne ekstrapakken ikke høres veldig interessant ut. Det som gjorde Fallout 3 så bra i mine øyne var akkurat det som anmelderen påpeker som fraværende her; utforskningen, store øde områder, spor av folk som har vært der tidligere osv.
     
  • Skrevet av: VixzOrius
    2009-08-07 09:49
    Når kommer dette til Playstation 3? Gleder meg!
     
 
Grafikk:7
Gameplay:7
Lyd:8
Holdbarhet:7
Vår karakter:7/10
Pluss:
Actionfylt, annerledes konsept, flott design
Minus:
For lite utforsking, lite variasjon i fiendene
Spillinfo
Fallout 3
Din spillsamling
Deres karakter:9/10
Lignende spill

De 20 siste programmene:
(Intervjuer, reportasjer, anmeldelser m.m.)

Møt designeren bak Watch Dogs
2013-05-21

Vår finske kollega Matti Isotalo tok turen til Paris nylig, for å møte Danny Belanger fra Ubisoft Montreal. Belanger er hoveddesigneren bak storspille..

Gameplay: Jacob Jones and the Bigfoot Mystery
2013-05-21

Vi filmet de første par minuttene av PS Vita-spillet Jacob Jones and the Bigfoot Mystery.

GDC 13: Magicka: Wizard Wars-intervju
2013-05-21

Spent på Magicka: Wizard Wars? Vi møtte John Hargelid og David Nisshagen from Paradox North under årets GDC-messe.

Turbo Super Stunt Squad-intervju
2013-05-21

Vi møtte produsent Brian Etheridge og Andrea Frechette fra Dreamworks, for å diskutere Turbo Super Stunt Squad. Både filmen og spillet.

PAX: Edge of Space - Interview
2013-05-21

Vi møtte Studios' Jack Crane for å diskutere det kommende indiespillet Edge of Space, som har hentet inspirasjon fra alt fra Terraria, Metroid og Mine..

GDC 13: Drømmefall: Kapitler-intervju
2013-05-18

Vårt flittige GRTV-crew huket tak i Dag Scheve (manusforfatter) og Martin Bruusgaard (designleder) fra Red Thread Games, for å få en oppdatering på de..

Call of Duty Championship Spesial #3
2013-05-17

Er de beste CoD-spillerne for superstjerner å regne? Vi forhørte oss med spillerne under Call of Duty-VM i Hollywood.

Spin the Bottle: intervju og demonstrasjon
2013-05-17

Lau og Dajana fra KnapNok Games snakker oss gjennom deres visjon for tradisjonelle ikke-TV-spill i TV-spill-form, ved å blant annet vise frem Spin the..

GDC 13: Anomaly 2-intervju
2013-05-17

Vi sikret oss noen ord med manusforfatter Pawel Miechowski fra 11 Bit Studios angående tower offense-spillet Anomaly 2. Ja, vi sa offense.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

Vi lot kamera gjøre det kameraer gjør best, mens vi spilte gjennom den første halvtimen av tower defence-/FPS-spillet Sanctum 2.

GDC 13: Wargaming-intervju
2013-05-16

Vi slo av en prat med Wargaming.net-sjef Victor Kislyi. På menyen stod naturligvis fremtidsplanene for selskapets superpopulære free-to-play-spill.

GDC 13: Big Bite Soccer-intervju
2013-05-16

Vi møtte utviklerne bak Big Bite Soccer på årets GDC-messe i San Francisco.

GDC 13: Nvidia Shield-intervju
2013-05-16

Vi slo av en prat med markedsjef Jason Paul fra Nvidia, for å få en oppdatering på utviklingen av selskapet kommende håndholdte Android-konsoll, Nvidi..

PAX East 13: Wildstar-intervju
2013-05-15

Vi sikret oss noen ord med Mike Donatelli på årets PAX East-messe, altså mannen med ansvaret for innholdet i det kommende nettrollespillet Wildstar.

GRTVs Trailershow - 15. mai
2013-05-15

Er du klar for en ny episode av GRTVs fenomenale trailershow?

PAX East 13: Dungeon Defenders II-intervju
2013-05-15

Josh Isom fra Trendy Entertainment snakker oss gjennom de konkurransebaserte modusene i Dungeon Defenders II.

GDC 13: Age of Wulin-intervju
2013-05-15

Vi tok en tur limosinen til Claas Wollter fra Gala Networks, mens vi snakket om de unike funksjonene i Age of Wulin, nettrollespillet fra gamle Kina.

Indiepub-intervju
2013-05-15

Content manager PJ Hruschak fra Indie Pub var på plass under Namco Bandai Global Gamers Day. Gamereactors Gillen McAllister slo av en prat med ham om ..

PAX East 13: Sanctum 2-intervju
2013-05-15

Vi møtte Sanctum 2-designer Oscar Jilsén på årets PAX East-messe.

Full Mojo Rampage - gameplay og intervju
2013-05-14

Vi snek oss inn på kontorene til Top Games, for å få en eksklusiv smakebit på studioets første actionrollespill, Full Mojo Rampage.

RuneScape: Design Director-intervju
2013-05-14

Vi slo av en prat med designleder Mark Ogilvie fra Jagex. Dagens tema? Det stadig populære gratis nettrollespillet RuneScape.

Cloudberry Kingdom-intervju
2013-05-14

Med-grunnlegger og programmerer Jordan Fisher snakker oss gjennom ett av de vanskeligste plattformspillene vi har sett den siste tiden, nemlig Cloudbe..

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Se oss spille den første timen av Metro: Last Light på Xbox 360.

PAX East 13: Luftrausers-intervju
2013-05-14

Rami Ismail fra Vlambeer var på plass på årets PAX East-messe, for å snakke om det todimensjonale dogfighter-spillet Luftrausers.

Watch Dogs-intervju
2013-05-13

Vi møtte Cinematic Lead Lars Bonde på preview-arrangementet for Watch Dogs, for å høre mer om, du gjettet det, Watch Dogs.

GDC 13: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi sikret oss noen ord med kreativ leder Jonas Waever fra Logic Artists, for å diskutere det turbaserte rollespillet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified-intervju
2013-05-13

Vår engelske kollega Mike Holmes kidnappet (ikke egentlig) produsent Nico Bihary fra 2K Marin, for å tvinge ut ferske opplysninger det nylig (re)annon..

Call of Duty Championship Spesial #2
2013-05-10

Vi tar en prat med spillerne som deltok i Call of Duty-verdensmesterskapet. Hvorfor startet de egentlig å spille Call of Duty?

Runner 2-intervju
2013-05-10

Runner 2 er allerede ute på en rekke plattformer. Vi benyttet derfor iDÉAME-messen i Madrid for å slå av en pat med Charles Martinet fra Gaijin Games ..

Young Justice: Legacy-intervju
2013-05-09

Doug Panter, markedssjefen hos Little Orbit, snakker oss gjennom spillmatiseringen av Young Justice.

GDC 13: The Drowning-intervju
2013-05-08

Ben Cousins' karriere har strukket seg fra Lionhead til Sony og DICE. Hans neste prosjekt heter The Drowning og utvikles Scattered Entertainment. The ..

Hold utkikk etter disse i mai!
2013-05-08

Vi tar en nærmere titt på de største lanseringene i mai måned, med titler som Metro: Last Light, Fuse og Grid 2 i spissen.

GDC 13: Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi sikret oss noen ord med Yannis Mallat, sjefen for Ubisofts canadiske avdelinger Ubisoft Montreal og Ubisoft Toronto. Hør hans tanker om trendene i ..

PAX East 13: Neverwinter-intervju
2013-05-08

Vi huket tak i Cryptic Studios-sjef Jack Emmert under årets PAX East-messe, for å finne ut hvordan de ligger an med utviklingen av nettrollespillet Ne..

GDC 13: Infinite Crisis-intervju
2013-05-07

Vi sikret oss noen ord med Jeffrey Steefel fra Turbine, for å få en oppdatering på det superambisiøse MOBA-spillet Infinite Crisis. Du vet, det som er..

GDC 13: Cloudbuilt-intervju
2013-05-07

Vi slo av en prat med Johannes Smidelöv fra svenske Coilworks, med andre ord studioet bak actionplattformspillet Cloudbuilt.

GDC 13: Auto Club Revolution-intervju
2013-05-07

Vi møtte racingveteranen Simon Jones, som jobber med free-to-play-spillet Auto Club Revolution sammen med resten av Eutechnyx.

PAX East 13: Johann Sebastian Joust-intervju
2013-05-07

Det er ikke alltid så lett å finne en utgiver for spillene sine. Hør historien til spillskaperen Douglas Wilson, mannen bak Johann Sebastian Joust fra..

Pixel Toys-intervju
2013-05-07

Vi møtte daglig leder Andrew Wafer og grunnlegger Alex Zoro fra Pixel Yoys på iDÉAME-messen i Madrid, for å høre deres synspunkter om spillutvikling t..

PAX East 13: Neverwinter & 38 Studios-intervju (R.A. Salvatore)
2013-05-06

Den bestselgende forfatteren R.A. Salvatore snakker om hans nyeste sett med bøker, hvordan disse passer inn med Neverwinter, og den uheldige stenginge..

Poll Hvilken konsoll velger du?
  • 21% Wii U
  • 31% Playstation 4
  • 14% Xbox One
  • 26% PC
  • 7% ALLE!!
Resultat
BETA +