S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
Adrian har vendt tilbake til det post-apolalyptiske Tsjernobyl for å hilse på gamle venner, og alt tyder på at det har vært et hyggelig gjensyn.
Spill jeg blir veldig opphengt i har en tendens til å påvirke meg i det virkelig livet også. Jeg har sløst bort uttallige timer på de to første titlene i S.T.A.L.K.E.R.-universet; jaktet etter radioaktive verdisaker, løpt fra slimete mutanter og stjålet hermetiske bønner fra andre Stalkere. Resultatet har blitt at hver gang jeg nå hører torden i det fjerne, får jeg en enorm trang til å løpe så fort jeg kan til nærmeste bunker for å ikke bli fanget i en radioaktiv 'emission'.
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat er den andre utvidelsen til det opprinnelige spillet om overlevelse i det dystre og livsfarlige landskapet rundt Tjernobyl-atomkraftverket. Det tredje spillet i serien er det desidert korteste av S.T.A.L.K.E.R.-spillene, men det er samtidig det desidert beste.
Spillet finner sted etter hendelsene i de to første spillene, og man befinner seg dypere inn i 'The Zone' enn noen gang før. Sonen er et gigantisk og radioaktivt ustabilt område rundt Tsjernobyl. Historien dreier seg rundt et mislykket forsøk fra det russiske militæret i å trenge seg inn til selve fabrikken som startet alt. De prøver å fly inn med kamphelikoptere, men disse mister fort kontrollen og går ned. Spilleren, spesialagenten Alex Degtyarev, blir sent inn for å finne ut hvorfor operasjonen ble mislykket, og finne eventuelle overlevende i de indre områdene av sonen.
Hovedhistorien går altså ut på å finne disse helikopterene og studere dem, for deretter å følge ledetrådene for å avsløre sannheten. Til tross for at Degtyarev er soldat er han en hvilkensomhelst Stalker inne i sonen, og de samme reglene og farene gjelder for ham som for alle andre. Kort oppsummert er Degtyarev's oppdrag ingen tur i parken.
Det er utrolig mye arbeid lagt ned i Call of Pripyat. Det er uten tvil det mest polerte og ferdige spillet jeg har sett fra GSC Game World. Grafikken har blitt forbedret, og selv om det krever mye maskinkraft å kjøre det på full guffe, ser det unektelig pent ut - til tross for at det er 'gårsdagens' grafikkmotor som er brukt. Stemningen i S.T.A.L.K.E.R.- spillene har alltid vært dyster og små-klaustrofobisk, og dette er tatt til nye høyder i Call of Pripyat. Banedesignet er godt gjennomtenkt, og det er få steder i spillet hvor det ikke er noe spennende å se på, utforske eller bli drept av. Det er bare tre kart man kan utforske i Call of Pripyat, men hvert av disse er omtrent fire ganger så store som de individuelle områdene man kunne besøke i det to første spillene, og alle er proppfulle av innhold, så det balanserer seg ganske bra.
Mutantene og fiendene er blitt smartere og farligere, og mer enn noen gang tidligere gjelder det å slåss med hodet like mye som med våpen. Fiender vil prøve å lure deg til å springe inn i radioaktive områder, eller trenge deg opp i hjørner. Der er flere typer 'anomalies' å bli drept av, og disse ser samtidig mye penere, mer unike og farligere ut. Radiokative 'emissions' har også blitt gitt en mye større rolle i Call of Pripyat.
Emissions kommer hver dag, og etter en emission er det en sjanse for at det har kommet nye artifacts i de ulike anomalies'ene som er rundt omkring. Ettersom man er nærmere Tsjernobyl enn før, har man mye mindre tid på å flykte fra radioaktive utblåsninger. Men til gjengjeld er spilldesignet nå slik at man kan søke tilflukt og gjemme seg på alle steder som virker logisk at det skal gå. En stor forbedring.
Jeg kan fornøyd fortelle at Call of Pripyat er penere, bedre og gøyere enn de tidligere S.T.A.L.K.E.R.-spillene. Musikken er mer stemningsfull, og kommer nå til treffende tidspunkt, ikke helt sporadisk som det pleide å være. Oppdragene man kan gjøre er mye bedre satt sammen, og det er nå skikkelig spennende og utfordrende å begi seg ut på dem, i motsetning til de forrige spillene hvor oppdrag som ikke var en del av historien var ganske generiske. Et helt vanlig gå-og-hent oppdrag innebar at jeg måtte klatre ned i en dyp sprekk for å hente en koffert ut av en bil, og det utviklet seg til å bli en vill flukt gjennom et tunnelnettverk som en sveitserost, med rabiate blodsugere i hælene.
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat er en fantastisk og polert spillopplevelse. Det tok GSC Game World tre spill å få alt til riktig, og det har jammen vært verdt å vente på. I den versjonen jeg anmeldte var der ingen bugs å se, og spillet kræsjet ikke en eneste gang gjennom to sammenhengende uker med spilling. Spillet hadde fått full pott fra meg hadde det ikke vært for at grafikken fremdeles henger litt etter, men dette svekker på ingen måte spillopplevelsen. Det eneste negative jeg kan si om Call of Pripyat er: hvis du ikke liker spill som krever tålmodighet og mye vandring gjennom post-apokalyptiske miljøer, er ikke dette spillet for deg. Er du derimot en fan av tidligere S.T.A.L.K.E.R.-spill, kan du ta imot dette med åpne armer, lene deg tilbake og nyte opplevelsen.
| Grafikk: | 8 |
| Gameplay: | 10 |
| Lyd: | 9 |
| Holdbarhet: | 9 |
| Vår karakter: | 9/10 |
- Format:PC
- Sjanger:Action
- Utvikler:GSC Gameworld
- Utgiver:Bit Composer Games
- Antall spillere:1
- Antall spillere online:1-16
- Åldersgrense:Fra 18 år
- Utgis:05 Februar 2010

- Frontlines: Fuel of War Multi
- S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl PC
- Far Cry PC
- Metro 2033 PC/Xbox 360
- S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky PC
- Crysis Warhead PC
- Far Cry 2 Multi




































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Er faen meg helt enig med deg Losten79!
Definitivt det beste STALKER spillet. Og Definitivt også ett av de bedre fps spille på markedet. Jeg har sottet slukt de siste dagene, og har enda ikke spilt igjennom det. Spillet plages av noen små bugs, Spesielt på ragdolls. Utenom Det er det absolutt ingenting å klage på. 9/10 Uten tvil.
Har dere Stalker: SoC eller stalker: CS i steam versjonen får dere rabatt der, jeg har begge spillene i steamversjonen så skal kjøpe det på steam i morgen til 160 kr!
Hvis du ikke likte forgjengrene, så hvorfor søren gadd du å kjøpe dette. Du må jo selvfølgelig like sjangeren for å like et spill.....
9/10

Tok meg 3 minutter å innse hvor dårlig dette var! Kontrollene var latterlige, grafikken i DirectX10 var rett og slett latterlig. Så like dårlig ut som det første, som faktisk så bra ut NÅR det kom ut noen år tilbake. Men nå er det ikke annet enn dårlig. Det var buggete, det var elendige skygger, det var elendig tekstuerte omgivelser. Eneste grafiske jeg kan skryte av i spillet er vannet. Noe som faktisk er det eneste jeg kan skryte av om spillet i det hele og store
Gir ikke dette så høyt som 5/10 engang, pga det var ingenting som tiltrakk meg spillet etter å ha testet det. Det så dårlig ut, det fløt dårlig pga en elendig 3D motor. Hadde spillet kommet for 3-4 år siden, så kunne jeg gitt det 8/10 i grafikk!
Står at det er etterfølger av Stalker Shadow of Chernobyl. Så tipper at man bør spille det først. men tviler på at man trenger å spille stalker clear sky (selv om clear sky er 3 ganger så bra)
Aaaah... Post-Apokalyptisk. Deilig.
Men må man ha spilt de tidligere spillene først?
blir spennende!
eneste ulempen er at jeg må runde Shadow of Chernobyl og så kjøpe clear sky fust
Pokkern! Hvorfor måtte dette bli så bra? Nå må jeg jo kjøpe det!

Jeg blir en fattig kar snart...
Elsket atmosfæren i det første S.T.A.L.K.E.R og kommer garantert til å teste dette, men må kjøpe forgjengeren først!
DYSTER stemning? Kjøp kjøp!
Det er 16+, http://www.pegi.info/en/index/global_id/505/?searchString=S.T.A.L

.K.E.R
Lagt til 2010-02-02 20:23:
Bra anmeldelse forresten!
Skuff at det var kortere. De tidligere spillene, iallefall 1'en, har ikke rundet toen enda men er i slutten (lenge siden jeg har spilt) tok bare rundt 20 timer å fullføre. Og nei, jeg hadde det ikke på det letteste, hadde det på det vanskligste.
Og tok fiender, sprang ikke bare fra dem....
Grym recension!
Har alltid vært interessert i å prøve S.T.A.L.K.E.R spillene! Men ingen som har dem, og har nok ikke god nok pc til å kjøre heller
Høres digg ut
God anmeldelse 
On PC - No Party
Neeei, 18+......Jeg som elsker denne serien. GOdt å se at de forbedrer spillene sine.

Første spillet fikk 7/10
Andre fikk 8/10
Og Nå dette som får 9/10
Det er bare en vei det neste spillet går
2011 10/10
Må nok få testet dette en eller annen gang!
Eneste grunn til at GSC ikke får den oppmerksomheten er at de ikke driver TUNG markedsføring..regner med at de er fornøyde så lenge de har rå til å lage enda ett spill jeg

Burde hatt flere slike utviklere rundt om..synd at de store spiser de opp ved å vifte med en slant penger, for så å melke de tomme..
-> En liten shoutout til folk som trodde dette floppet..spill forgjengerne!! Enough said..
Anywho gleder meg til å sette igang med ett par runder i Pripyat igjen
Siterer Hazitakina: Jeg må ærlig innrømme at jeg så for meg en 5/10 når jeg klikket meg inn på denne anmeldelsen, så feil kan man ta!

NØYAKTIG det jeg tenkte også xD
Så for meg 5/10
Fantastisk at S.T.A.L.K.E.R-folka fortsetter å overraske! Etter å ha klikket på en del videoer, må jeg si det er mye som har forbedret seg siden SoC.

Bare synd at disse spillene ikke på langt nær får den oppmerksomheten de fortjener..
@Hazitikana:Det er sant nok begge post-apokalyptiske spill, og at begge har rollespill- og skyteelementer, men når alt kommer til alt er utførelsen veldig ulik.
Jeg vil ikke si du er direkte "klar" for noe S.T.A.L.K.E.R etter å ha spilt Fallout 3. (Budsjettet på Fallout er mye høyere vet du).
Men om du likte "hovedingrediensene" i Fallout, er ikke et innkjøp av Call of Pripyat noen dum idé i det minste.
La meg si det sånn; Hvis du hadde ønsket at Fallout 3 var desto mer dystert, ikke likte 50-talls retrostilen, syntes skytingen var middelmådig, og vil ha vanskeligere og mer tidskrevende survival-gameplay, er dette midt i blinken.
Et RPS med andre ord, dog det nødig er likt Borderlands på noen som helst måte. Men merk deg at du bør ha god tålmodighet. Hvis du er typen fyr som gir opp et spill etter et middels-dårlig førsteinntrykk, burde du nok holde deg til Fallout 3. Disse spillene her holder ikke helt opp til dagens stortitler når det gjelder ren teknologi.
Jeg må ærlig innrømme at jeg så for meg en 5/10 når jeg klikket meg inn på denne anmeldelsen, så feil kan man ta!

Har aldri prøvd S.T.A.L.K.E.R eller sett mye på det. Trur jeg skal ta en nærmere titt på dette her!
En ting: Med tanke på at du nevener det med tålmodighet og mye vandring gjennom post-apokalyptiske miljøer..Hvis man har spilt Fallout 3(og likte det) vil du da si at man er klar for Call of Pripyat?
Må du ha dt første STALKER for og spille dette?
trodde det skulle bli bra men ikke så bra