Anmeldelse

Endless Ocean 2

Publisert 2010-02-08
Tekst: Jon Cato Lorentzen
Dette er en annonse:

Jon Cato har byttet ut vinterjakke og ullundertøy med dykkermaske og solkrem. I Endless Ocean 2 dykker han blant korallrev og skipsvrak på jakt etter en gammel legende.

Av og til slår det meg hvor forskjellige japanske og vestlige spill ofte er. Tygg litt på det. Når vestlige utviklere lager et spill, lar de deg som regel spille en skyteglad gærning som plaffer ned horder av fiender. Det handler om å være tøff og barsk, banke opp fiender så blodet spruter, og pløye ned hele arméer på veien.

Hva lager man gjerne i Japan? Bondegårdssimulatorer som Harvest Moon. T-bane-fører-simulatorer. Kokkespill hvor man lager mat. Joda, det finnes actionspill i Japan også, men mens vi i Vesten søker mot en muskelbunt som skyter først og spør etterpå når vi skal spille dataspill, søker gjerne japanere mer rolige utfordringer. Etter en lang arbeidsdag er det ikke alltid like gøy å gripe maskingeværet og begynne å slakte ned Locusts i hopetall. Noen ganger vil man koble av. Nyte naturen. Gjøre noe mer fredelig.

Og det er her Endless Ocean-serien kommer inn. I dette spillet skal du ikke drepe. Eller slåss. Du skal utforske og undersøke. Som ung og modig dykker får du jobb i et lite familieforetak som holder til på en karibisk øy. Hvordan de tjener penger er ikke helt klart, men de elsker å dykke. Blant korallrev og fisker. Mange fisker.

Endless Ocean 2 er et spill som ønsker at du skal glede deg over dykkeopplevelsen og ikke jage videre mot neste mål. Allerede i spillets opplæringsdel oppfordrer det deg til å stoppe opp og nyte omgivelsene. Det er ingen hast med å følge instruksene eller jage mot neste sjekkpunkt. Stopp opp litt. Se nærmere på den tangveksten. Mat de fiskene der. Helbred den syke flyndra med pulsepistolen din.

Og det er lett å stoppe opp. Grafikken under vann er til tider nydelig. Solskinnet danser på havbunnen, og fisker og vegetasjon er overalt. Det ser realistisk ut, og sammen med dempete lyder gir spillet meg en fin følelse av å være under vann i et dykkerparadis.

Selv om det er underholdende å bare utforske det undersjøiske landskapet og oppdage ulike fisker og små skatter, har spillet en hovedhistorie der man jakter på en større skatt. Det er ikke en spesielt bra fortalt historie, via tekstdialog og mer eller mindre løse sammenhenger, men det gir deg et insentiv til å farte mot nye områder og boltre deg i nye farvann.

Mellom oppdragene og utforskingen kan du slappe av på en tropisk øy. Her kan du pleie kjæledyr, ta imot sideoppdrag, studere fiskeleksikonet ditt og kjøpe nytt utstyr. Det er et behagelig avbrekk fra dykkingen, og det er tilfredstillende å se hvordan man kan bygge opp et stadig større leksikon med nye fiskearter etter hvert som man utforsker mer og mer av havbunnen.

Behagelig er rett og slett nøkkelordet i Endless Ocean 2. Dette er ikke et spill du setter deg ned med for å få adrenalinet opp. Dette er et spill som kan spilles som ren terapi. Et slags interaktivt akvarium som kan brukes til å roe ned etter en lang og hard dag. Et nærmest terapeutisk spill som alle med et snev av interesse for dyreliv i havet kan finne mye glede i.

Dessverre har spillet noen irritasjonsmomenter som ødelegger litt for spillegleden. Kontrollsystemet føles litt for enkelt: pek på skermen og hold inne B-knappen for å svømme. Trykk på A for å se på en fisk eller gjenstand. Eller bruke en gjenstand. Endless Ocean 2 krever at du peker på skjermen hele tiden med håndkontrolleren, og det blir rett og slett litt for slitsomt i lengden. Det står som en slags kontrast til det rolige tempoet og oppfordringen til å nyte omgivelsene. Det føles også litt simpelt etter hvert. Jeg skulle gjerne sett litt mer variasjon i hvordan man bruker gjenstander og interaksjon med omgivelsene.

Det føles i tillegg litt gammeldags. Tekstbasert dialog føles utdatert, og de overdimensjonerte menyene har et design fra tidlig 90-tall. Uten at dette ødelegger så mye for helheten.

Endless Ocean 2 er nemlig et friskt og annerledes spill, og som de beste japanske spillene i den såkalte avkoblingssjangeren, er det merkverdig fengende. Det er fengende å melke en ku og vanne en åker i Harvest Moon, det er merkverdig moro å hakke løk og fritere svinekjøtt i Cooking Mama, og det er mystisk behagelig å svømme blant delfiner og månefisker under vannet i Endless Ocean 2. En deiling blanding av undervannssimulator og eventyrspill.

Endless Ocean 2Endless Ocean 2Endless Ocean 2Endless Ocean 2
Endless Ocean 2Endless Ocean 2Endless Ocean 2Endless Ocean 2
Endless Ocean 2Endless Ocean 2Endless Ocean 2Endless Ocean 2
Kommentere tekst

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet tekst</b> <i>Kursiv</i> <u>Understrekning</u>


Kommentarer
  • Skrevet av: ViperFakeCasting
    2010-02-12 21:21

    @Dead Gamer
    Skal begynne å anmelde DS spill etter 5.mars!

     
  • Skrevet av: wheelman
    2010-02-10 15:35

    Fett hvis det hadde kommet til Xbox360/PS3

     
  • Skrevet av: JoEy_Odd
    2010-02-09 08:53

    Liker både utforsking og dykker IRL så dette blir et sikkert kjøp!

     
  • Skrevet av: Dead Gamer
    2010-02-08 22:17

    ViperFakeCasting: Hvem er du uansett? Plutselig dukket du bare opp å begynte å kommenter alt mulig

    Se til å skriv en brukeranmeldelse av eks. Bioshock!

    PS: Jeg har aldri prøvd Bioshock, men jeg vet at det fåregår inne i en BY under havet. Det jeg ikke liker med undervannsscener er de forferdelige kontrollene man altid får tildelt under vann

     
  • Skrevet av: Medli
    2010-02-08 19:27

    Lanseringen til dette spillet har vært en spøk, imo. Jeg besilte hos cdon før release (på det tidspunktet var det kun cdon og platekompaniet av de større norske nettbutikkene som hadde det registert) og det er enda ikke ankommet dem eller sendt. Platekompaniet har det visst på lager, men de skal ha 100,- mer enn cdon. Selv gamezone får det ikke inn før mot slutten av måneden.

    Det er så trist. :/

     
  • Skrevet av: Evven11
    2010-02-08 19:03

    Dette hadde sikkert vært nice i HD!

     
  • Skrevet av: Sir Auron
    2010-02-08 18:57

    Behagelig?
    Det virker dødskjedelig, men skal prøve meg.

     
  • Skrevet av: P-Dude
    2010-02-08 15:19

    Virker litt gøy, har alltid likt å utforske, men ikke noe jeg skal ha sånn helt med det første. Dette er mer et slags back-up spill jeg skaffer hvis det blir spilltørke

     
  • Skrevet av: The Alexander
    2010-02-08 15:04

    BioShock pwne !!!!

    Ser litt kult ut
    Kunne ha trengt et avkoblings spill

     
  • Skrevet av: fantomena
    2010-02-08 14:56

    Joeminator@: Who the hell are you?

     
  • Skrevet av: Joeminator
    2010-02-08 14:54

    Bioshock suger

     
  • Skrevet av: ViperFakeCasting
    2010-02-08 14:42

    @Dead Gamer
    "Og så liker jeg ikke undervannsscener i spill"
    Ooh så du liker ikke Bioshock

     
  • Skrevet av: Dead Gamer
    2010-02-08 14:25

    ViperFakeCasting: Vist du ikke ser forskjellen på Endless Ocean 2 og Bioshock 2 trenger du briller

    Ser småmorsomt ut, men blir nok ikke et kjøp. Og så liker jeg ikke undervannsscener i spill

     
  • Skrevet av: the Zelda guy
    2010-02-08 13:40

    Ser litt kult ut

     
  • Skrevet av: Crazy Eyed Gamer93
    2010-02-08 13:39

    I like dolphins :3

     
  • Skrevet av: nintendodude
    2010-02-08 13:14

    7/10? Det var faktiskt overraskende bra. Skal muligens ha det når det går ned i pris.

     
  • Skrevet av: ViperFakeCasting
    2010-02-08 13:02

    What the hell is this, I want the Bioshock 2 review *punches a hole in the wall*

     
 
Grafikk:8
Gameplay:7
Lyd:7
Holdbarhet:6
Vår karakter:7/10
Pluss:
Avslappende, tidvis lekker undervannsgrafikk, flott stemning, lærerikt
Minus:
Litt for enkel kontroll, noen partier føles utdaterte
Spillinfo
  • Format:
    Wii
  • Sjanger:
    Simulasjon
  • Utvikler:
    Arika
  • Utgiver:
    Nintendo
  • Antall spillere:
    1-2
  • Åldersgrense:
    Fra 7 år
  • Utgis:
    05 Februar 2010
Endless Ocean 2
Din spillsamling
Lignende spill

De 20 siste programmene:
(Intervjuer, reportasjer, anmeldelser m.m.)

GRTV News - 16 March
2010-03-16

GDC is over, and so Petter is back with the biggest news from last week.

Preview: Alan Wake Gameplay
2010-03-16

We went to see Alan Wake in Helsinki, Finland at developer Remedy, and came back with this gameplay straight from the game.

GDC 2010: Playstation Move - Gameplay Demos
2010-03-15

We filmed the Playstation Move press conference at GDC and have edited out the juiciest gameplay bits for you to enjoy. Socom 4, Little Big Planet, Mo..

Review: Guitar Hero: Van Halen
2010-03-15

Guitar Hero is back! Now featuring Van Halen, and other artists, such as Blink 182, Weezer and Judas Priest.

GDC 2010: 2010 FIFA World Cup South Africa interview
2010-03-13

Directly from GDC 2010 - here's producer Matthew Prior on 2010 FIFA World Cup South Africa.

GDC 2010: Fable III Presentation
2010-03-12

Peter Molyneux was at GDC (or rather a fancy hotel room close by) to show off Fable III. Listen to what he has to say about the third game in the seri..

Ship Simulator Extremes interview
2010-03-12

We had a interview with Frank Dolmans about the game Ship Simulator Extremes. Watch it right here...

Review: Sonic & Sega All-Stars Racing
2010-03-12

Petter has been playing one of the best Sonic games in a while, and a worthy contender to Mario's pole position in the Kart series. But can it live up..

GDC 2010 Blog: Playstation Move
2010-03-12

We were at the Playstation Move event in San Francisco and give you our impressions of Sony's new motion controller...

GDC 2010: EA Sports MMA Interview
2010-03-11

Bengt got to talk to the developer of the upcoming MMA game from EA Sports about the different fighters and rule sets.

Preview: Splinter Cell: Conviction
2010-03-11

Bengt has been trying out the long awaited new Splinter Cell game from Ubisoft. Bengt has the latest on what to expect.

GDC 2010 Blog: EA Sports
2010-03-10

Bengt and the camera crew visited the EA Sports event at GDC and took a minute to give us this video blog and a bit of a preview of the upcoming EA MM..

GDC 2010: Civilization V interview
2010-03-10

We caught up with Dennis Shirk, producer on the upcoming Civilization V in San Francisco. How does hexes and the elimination of unit stacks change the..

Review: BF: Bad Company 2
2010-03-10

More destruction, more action and more multiplayer from the multiplayer-oldtimers DICE. Not much more to say than, bring the verdict Petter.

God of War III review
2010-03-09

God of War III has been running hot at Gamereactor, and Rasmus delivers the GRTV verdict. As usual, lots of gameplay footage!

Trailershow - Week 10
2010-03-08

The GRTV team is back to show off some of the greatest trailers from last week.

GRTV News - 5 March
2010-03-05

Petter Mårtensson is back in the studio to give us all the latest news... lots of Activision news this week. Modern Warfare - corporate style!

Alan Wake interview
2010-03-05

We visited Remedy and sat down with them to talk about their upcoming thriller adventure Alan Wake...

Pre GDC show
2010-03-04

Game Developers Conference is next week. Petter and Andreas gives us a quick update on what's to be expected.

Blur interview
2010-03-03

Steaming hot interview on the upcoming Activision racing game created by British studio Bizarre Creations.

Poll Hva synes du om Playstation Move?
  • 7% Genialt! Sony gjør det igjen!
  • 23% Ser litt spennende ut. Skal teste.
  • 19% Meh. Liker å holde en vanlig håndkontroller.
  • 16% Kjedelig. Har mer tro på Natal.
  • 34% WTF? Det er jo bare en Wii-kopi?
Resultat
Store locator
Nyheter | Beta-tester | Anmeldelser | Artikler | Gadgets | Tema | Tema | Magasinet | Abonnement | Last ned PDF | Finn butikk | Club | Forum | Blogger | Brev | Medlemsrecensioner | Konkurranser | Game Servers | Bli medlem | Downloads | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonser | Redaksjonen | Cookies |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark