Pro Evolution Soccer 2012
Det er fortsatt et herlig pasningssystem og en god ballfølelse i Pro Evolution Soccer-serien, men årets utgave er ingen vesentlig forbedring i forhold til fjorårets. Pro Evolution Soccer begynner å ligne på en utdatert kjempe...
Når jeg spiller PES 2012 er jeg umotivert. Jeg synes det er trist at serien ikke har tatt steget videre. Det er tydelig at Pro Evolution Soccer ikke henger helt med i utviklingen. Det én gang så overlegne fotballspillet har ikke den samme apellen som det en gang hadde.
Men vent et lite øyeblikk før dere kaster dere frådende over meg. Det er viktig å påpeke at PES 2012 fortsatt er et bra spill. En solid fotballsimulator med haugevis av dybde og bra gameplay. Poenget er at serien har stagnert. I forhold til fjorårets utgave er det veldig lite som føles nytt og spennende, så jeg motiveres rett og slett ikke til å fortsette.
Utviklerne av spillet har sagt at etter de store endringene de gjorde med pasningssytemet i 2011, skal de bruke dette året på å finjustere alt som skjer på banen. 2012 er altså et år Konami bruker på å rydde opp i gameplayet, fremfor å tilføre noe nytt.
Intensjonen er absolutt god. Balansering og dynamikk er to viktige ingredienser i et fotballspill, og begge disse krever enormt med tid og arbeid for å finjusteres. Det eneste problemet er at jeg ikke merker noe som helst forbedring i forhold til fjorårets utgave. Så hva sitter vi egentlig igjen med?
Personlig har jeg foretrukket PES fremfor FIFA i de siste årene. PES har hatt den mest troverdige ballfysikken og det overlegne pasningssystemet. Spillet har hatt x-faktoren ved at dynamikk og tilfeldigheter har preget kampene, fremfor mer oppskriftsmessig gameplay. Pro Evolution-serien har alltid vært en kjempe, et fotballspill med et hav av dybde.
Men det har også hatt en rekke svakheter som burde ha blitt jevnet ut. Spesielt i løpet av de siste årene, når konkurrenten virkelig har vært på hugget. Småting som at keeperen bruker en evighet på å kaste ut ballen, at spillerne kan stoppe helt opp i situasjoner der ballen bare er få meter unna (ujevn overgang mellom animasjoner), at innkast bryter opp hele spillet, at repriser og høydepunkter blir presentert på en måte som hører til fortiden.
Eksemplene jeg nevner er ikke avgjørende, men det er summen av disse småtingene som gjør meg oppgitt. Mens konkurrenten virkelig har tatt tak i slike ting og gjort en kraftig forbedring dette året, henger PES-serien igjen i lovnader om at spillet er mer polert enn aldri før, uten at jeg merker nevneverdig forskjell på gressmatten.
Den skuffede tonen i denne anmeldelsen har også noe å gjøre med forventninger, og derfor blir trolig også det negative preget mer tydelig. For skuffelsen baserer jeg ikke på hvor dårlig spillet er, men heller hvor lite spillet har utviklet seg siden i fjor.
Pro Evolution Soccer 2012 har nemlig en rekke positive sider. Det har fortsatt et overlegent, responsivt og presist pasningssystem, som lar deg plassere stikkballer i bakrommet, sende gjennombruddspasninger fra midtbanen til lissen på spissen og herlige kryssballer som vender hele spillet.
Spillet har stadig en imponerende ballfysikk, og det er fortsatt like deilig å fyre av fra distanse og se hvordan ballen suser forbi keeperen og rett i nettet. Driblesystemet har fått en del nye animasjoner, og her er dynamikken god. Spillerne bruker kroppen til å skjerme ballen, og ved flere anledninger kolliderer spillerne og reagerer overbevisende i forhold til situasjonen.
Konklusjon
Det er lite nytt i Pro Evolution Soccer 2012. Vi snakker om årets utgave av den største fotballspillserien fra de siste ti årene, og det er urovekkende få forbedringer i forhold til fjorårets utgave. Utviklerne lovet oss en mer polert opplevelse, mens jeg merker liten forskjell. Konkurrenten har hatt en jevn og vesentlig progresjon de siste årene, mens Konami har sovet i timen. Som en stor fan av serien gjør det meg trist å måtte innrømme at Pro Evolution Soccer 12 begynner å ligne på en utdatert kjempe.
- Skrevet av: 18Scholes2011-10-12 12:07Jeg kan være enig i en del ting, men samtidig er det masse jeg ser annerledes.
For det første er årets utgave MYE bedre enn fjorårets. For min del blir spillet mye bedre når de nå har fikset 90% av bugs som fantes i fjor. Men likevel forstår jeg hva du mener med at spillet ligner mye på PES2011.
MEN, i anmeldelsen her står det ingenting om online delen av spillet, ingenting om det nye rundt Become a legend, ingenting om det nye dødballsystemet ved at man kan velge en spiller til å "time" løpet på innlegget, og ingenting om at man kan styre to spillere samtidig, samt at selve "Training" delen i spillet begynner å ligne mer på gamle PES6 med kjegler og slike ting. Slike ting må være med i en spillanmeldelse!
Denne anmeldelsen blir derfor altfor ufullstendig da det er en rekke viktige sider ved spillet som ikke blir nevnt engang. Ikke ta 7 av 10 for en god fisk!
Skrevet av: pingvindrops2011-09-26 15:58Du savnet spesifikke ting, og fikk det. Uten at du har kommentert noe videre. Da regner jeg med du har sett det samme som meg, bare velger å avstå fra å kommentere det.
Skrevet av: Kristian / GR®2011-09-26 15:03necrobot01!
Du kan jo laste ned demo av spillene. De er begge verdt en nærmere titt.
Skrevet av: necrobot012011-09-26 14:47@ Kristian: Du har gjennomførte og saklige anmeldelser for begge spillene. Så godt arbeid der. Mener ikke å være fornærmende i mine uttalelser, så beklager.
Tror uansett jeg står over fotballseriene i år, da jeg har for mye på tapetet allerede som det er.
En annen ting er at siden jeg ikke har spilt noen av årets utgivelser, er jo alle mine kommentarer basert på underlegen info, men synes uansett det virker som en litt skjev fordeling av karakterer.
...
Ny uke og nye muligheter for meg samme hva, så det blir vel mer Gears 3 idag/kveld.
GT=Necrobot01
Skrevet av: Kristian / GR®2011-09-26 10:51Citerer necrobot01:Ja, denne videoen og haugevis andre på YouTube viser jo godt hvor "fantastisk" Fifa12 er
http://www.youtube.com/watch?v=YAR6I_T-uVc
Den nye Player Impact Engine (PIE) virker bedre som en slapstick-generator og "pie-in-face" enn noe annet. Blir nok PES12 på meg, om noe. For at Fifa fortjener 9/10, mens PES får bare 7/10 tror jeg er rent ut bias fra deg, Kristian...
Nå baserer ikke jeg mine anmeldelser på Youtube-klipp, men heller på spillet som en helhet. Anmeldelsen blir publisert senere i dag klokken 15:00.- Skrevet av: Losten792011-09-25 21:45Den der Fifa videoen fikk meg virkelig til og le hehehe
Skrevet av: necrobot012011-09-25 04:52Ja, denne videoen og haugevis andre på YouTube viser jo godt hvor "fantastisk" Fifa12 er
http://www.youtube.com/watch?v=YAR6I_T-uVc
Den nye Player Impact Engine (PIE) virker bedre som en slapstick-generator og "pie-in-face" enn noe annet. Blir nok PES12 på meg, om noe. For at Fifa fortjener 9/10, mens PES får bare 7/10 tror jeg er rent ut bias fra deg, Kristian...
Skrevet av: pingvindrops2011-09-24 11:37Det er som Kristian sier lite nytt på kontrollere og grafikk. Grafikken på spillerne er fortsatt enorm, med utrolig detaljrike gjengivelser.
I år har de hatt fokus på gameplay. Jeg synes de har fjernet mye av det man var misfornøyd med på 11, blant annet triple cross, forsvarere tok et steg fram ved gjennombruddspasning, spillere som toucher ballen når den er på vei ut, straffekameraet m.m. Autotaklinger og autoklareringer kan man skru av. De har tonet ned antall overhead kicks, men fortsatt for mange. Keeperne er fortsatt rare,noe som skyldes belly flop animasjonen og dårlige animasjoner generelt. Spillet flyter langt bedre pga en del nye animasjoner. Og som alltid, det er frihet i gameplayet.
Skrevet av: Obi Wan Kenobi2011-09-23 22:13Savner informasjon om de ulike spillmodusene denne versjonen har å tilby kontra Fifa 12. For meg personlig har Fifa innovert med "Ultimate team" og "Be a pro" moduser.- Skrevet av: Losten792011-09-23 13:16Vel kontrollene var mer flyt i nå, selve spillet på banen har mye mer flyt enn PES 11, og jeg synes det er kraftig forbedret skal jeg være ærlig. Så hvordan du synes det er nesten identisk skjønner jeg ikke. Har noen timer på pes11, så er ikke vanskelig og føle forskjellene. Men som sagt eneste jeg sterkt misliker er straffene, for jeg får de aldri til etter at de byttet på straffesystemet

Grafisk har spillet fått en løft, det er bedre detaljer, og flyt på spillerne og ballen. Noe som ikke var det beste på PES 11, men realismen om og spille fotball er der til de grader.
Har også testet Fifa 12. Det er ikke et dårlig spill, men synes kontrollene er litt mer løse der, og AI'en er ikke den skarpeste kniven i skuffa
Spillet flyter godt, men synes enda det mangler den spesielle fotballfølelsen som PES gir.
For all del begge spill vil gi underholding til enhver uansett. Jeg skaffer PES12 fordi jeg liker kontrollsystemet bedre enn i Fifa, men kan hende jeg skaffer Fifa 12 også, men det får tiden vise.
Skrevet av: Kristian / GR®2011-09-23 09:42Ikke enig, Morten.
Begge seriene har mye å tilby, og forskjellige kvaliteter overfor hverandre. Jeg kan forstå hvorfor noen velger PES 2012. Mitt største problem med spillet er at jeg ikke opplevde det som vesentlig forbedret, det var for lite nytt til å bli engasjert.
Lagt til 2011-09-23 09:44:
Necrobot01: "Blir litt rart å sammenligne det med et annet spill som ikke er verken sluppet eller anmeldt, synes jeg."
Nå har jeg riktignok anmeldt begge spillene (FIFA 12 er allerede anmeldt i Gamereactor #91 som er ute nå).
Skrevet av: michael922011-09-23 00:15Uvant å se en anmeldelse av et spill så lenge før det blir sluppet. Men, men, ser ut som om det blir Fifa i år og. Skulle uansett veldig, veldig mye til får å rokke meg da ingen av Pes spillene etter Pes 5 har imponert meg.
Så det blir nokk Fifa for 9de gang på rad.
Skrevet av: Morten Bækkelund / GR®2011-09-22 23:46Etter å ha spilt begge spillene må jeg si meg enig med Kristian. Synes det er litt synd, duellen mellom FIFA og PES har alltid vært jevn og god, men i år kan jeg ikke skjønne det hvis noen foretrekker PES 2012 over FIFA 12.
Skrevet av: necrobot012011-09-22 16:03Blir litt rart å sammenligne det med et annet spill som ikke er verken sluppet eller anmeldt, synes jeg.
Men er det som du sier (har ikke spilt demo) at grafikken og det meste annet er det samme, pluss at denne "luggingen"/stoppingen når en spiller er i nærheten av en ballpasning ennå ikke er fikset eller endret, tror jeg at jeg i år skal kjøpe Fifa for en gangs skyld (hvis jeg gidder å kjøpe fotball i år i det hele tatt Er jo så MYE fett som kommer nå i høst/vinter), siden jeg har gått for PES siden PES2007 kom i '06.
Og enig i at de som mener innholdet i årets PES er kraftig forbedret kan utdype. Ikke ute etter å ta noen, men er genuint nyskjerrig på om de har opplevd spillet helt annerledes enn GRs Kristian.
Skrevet av: albaga2011-09-22 15:39Heftig anmeldelse, Kristian. Høres ut som et bra spill!
Skrevet av: Parkour Gamer2011-09-22 14:40Enig med deg, Kristian
Skrevet av: Kristian / GR®2011-09-22 14:30Til dere som sier at det er kraftig forbedret:
Fint om dere kan være mer konkrete på hva dette er, og ikke bare skrive kontroll og grafikk, for det er nesten 100% identisk.
Som jeg skriver i anmeldelsen. PES 2012 er bra, men det er IKKE kraftig forbedret.
Skrevet av: Crazy Eyed Gamer932011-09-22 14:29Etter å ha spilt en del runder av demoen, føler jeg meg enig med deg Kristian. For alt jeg vet kunne jeg spilt demoen til pes 11. Dette er synd, for har nå lenge vært større fan av pes enn det jeg har vært av fifa. Jeg synes pes 11 var et drit bra spill, så jeg kunne ikke vente med å se hva konami kunne bringe fram på bordet dette året. Ble veldig underwhelmed av opplevelsen...
I år skal jeg skaffe meg fifa. Etter demoen å dømme er dette et av de beste fotballspillene som noengang har kommet ut. ^^- Skrevet av: Losten792011-09-22 12:15Synes det samme som Zebula77. Både grafiskk og kontrollsystem er kraftig forbedret, og til det bedre etter min mening. Hvordan AI tenker er blitt mye bedre i forhold til fjorårets versjon. Synes spillet har fått en bedre flyt, og realismen er satt opp et par hakk. Eneste jeg ikke liker er hvordan man tar straffer.
Etter demoene så kan jeg ikke annet enn å glede meg til spillet kommer
Skrevet av: Kristian / GR®2011-09-22 11:20Zebula77!
Hvordan er PES 2012 voldsomt forbedret i forhold til fjorårets utgave?
Skrevet av: Ingar Hauge / GR®2011-09-22 11:12Citerer LesMiserable:"Burde det ikke vært et stort minus at PES 2012 har klysa Ronaldo på forsiden?"
Hvorfor skal liksom det være et minus? Han er kanskje en klyse, men han er fremdeles en av verdens beste fotballspillere. Over 50 mål på en sesong, noe som er rekord, burde si sitt.
En smule sarkasme fra min side. Selvsagt kan ikke en proff anmeldelse bruke det mot spillet. Rent subjektivt sett, derimot...
Skrevet av: Tor Erik / GR®2011-09-22 10:44La meg kaste en brannfakkel:
Jeg liker Ronaldo, Hoseth og Hareide.
Der var det sagt, så får dere dømme meg som dere vil
Skrevet av: LesMiserable2011-09-22 10:28"Burde det ikke vært et stort minus at PES 2012 har klysa Ronaldo på forsiden?"
Hvorfor skal liksom det være et minus? Han er kanskje en klyse, men han er fremdeles en av verdens beste fotballspillere. Over 50 mål på en sesong, noe som er rekord, burde si sitt.
Skrevet av: Ingar Hauge / GR®2011-09-22 10:13Burde det ikke vært et stort minus at PES 2012 har klysa Ronaldo på forsiden?- Skrevet av: Zebula772011-09-22 09:15Hummm, litt merkelig dette. Demoen(e) til PES '12 var jo voldsomt forbedret fra PES '11.
Tror jeg venter på en mere seriøs anmeldelse.
| Grafikk: | 7 |
| Gameplay: | 8 |
| Lyd: | 7 |
| Holdbarhet: | 8 |
| Vår karakter: | 7/10 |
- Format:PC, PS2, PS3, PSP, Wii, Xbox 360
- Sjanger:Sport
- Utvikler:Konami
- Utgiver:Konami
- Antall spillere:1-4
- Antall spillere online:1-8
- Utgis:28 oktober 2011
- FIFA 14 Multi
- Football Manager 2013 Mac/PC
- FIFA 13 Multi
- Pro Evolution Soccer 2013 Multi
- FIFA Football PS Vita
- FIFA Street PS3/Xbox 360
- FIFA 12 Multi
- Football Manager 2011 Multi
- FIFA Manager 11 PC
- FIFA 11 Multi
- Pro Evolution Soccer 2011 Multi

Call of Duty: Ghosts - Reveal Trailer

Quantum Break - Announcement Trailer

Forza Motorsport 5 - Announcement Trailer

Xbox One - Unveil Video




















































