Trine 2
Pene brett og solide plattformelementer - Trine 2 leverer mer av det vi elsket fra det første spillet...
Trine, spillet med det spesielle navnet, tok oss med storm i 2009 med sin forfriskende variant av platform-gameplay, fysikkbaserte gåter og hurtige, hektiske kamper. Historien var også deilig komplisert og engasjerende for et lite indie-spill å være. En artig vri på plattformsjangeren var at i likhet med det klassiske The Lost Vikings fra 1992 fikk man i Trine styre tre figurer på samme tid gjennom detaljerte fantasibakgrunner. En magisk relikvie, kalt Trine, har bundet de tre hovedpersonene sammen i en kropp. Man kunne bytte mellom disse tre figurene, hver med ulike ferdigheter og svakheter, med et knappetrykk. For å løse de ulike gåtene og traversere brettene måtte man være kreativ og bruke henholdsvis magikeren Amadeus, ridderen Pontius og tyven Zoya.
Det kom ikke som noe sjokk når Frozenbyte annonserte en oppfølger til suksessen Trine, som ble veldig innbringende for den uavhengige finske spillutvikleren, med over 400 000 solgte ekspemplarer. Oppfølgeren stiller opp med den samme balansen mellom vrien og morsom plattformgameplay, med et par nye elementer lagt til for økt variasjon. Det føles desverre ikke like frisk som i originalen. Gåtene baserer seg på mye den samme fysikken som i det første spillet, og ofte føles det som om jeg har gjort dette før. Det lille som er nytt, for eksempel magisk vann som må ledes til frø, som deretter vokser opp til en stor plante man kan hoppe på, bringer ikke nok til spillopplevelsen. De dukker opp bare et par ganger per brett, og føyer seg raskt inn sammen med resten og føles oppbrukt.
I tillegg har Frozenbyte valgt å forenkle deler av Trine 2. Energimåleren som man brukte til spesielle ferdigheter i forgjengeren er borte. Nå kan man mane frem ting som trollmann, denge løs som ridder eller skyte flammepiler som tyv så lenge man vil. Dette fjerner litt av strategien som var morsom i Trine, det at man måtte være sparsom med hvilke ferdigheter man brukte slik at man ikke mistet noen fordeler. Oppgraderingssystemet er også blitt forenklet og det føles ikke lenger som en like stor milepæl når man låser opp nye ferdigheter. Ofte har disse liten innvirkning på spillet annet enn å gjøre det litt lettere og det føles av og til som om man kunne gjennomført hele Trine 2 uten å gå opp i nivå en eneste gang.
De ulike kistene man kan finne rundt omkring i spillet på hemmelige plasser inneholder nå samleobjekt slik som bilder og dikt, i motsetning til førstespillet hvor man fikk magiske relikvier som ga ulike fordeler. Dette blir til og med nevnt av figurene selv etter første svømmesekvens. Trollmannen spør hva i all verden skjedde med amuletten fra forrige eventyr som lot dem puste under vann. Tyven svarer, noe mistenkelig, at hun har rotet den bort.
- SIDE:
- 1
- 2
- Format:Mac, PC, PS3, PSN, XBLA, Xbox 360
- Sjanger:Action, Plattform, Puzzle
- Utvikler:Frozenbyte
- Utgiver:Atlus
- Antall spillere:1-3
- Antall spillere online:1-3
- Utgis:16 desember 2011
- Kirby Mass Attack Nintendo DS
- Rochard Multi
- Trine Multi
- Little Big Planet PS3
- Lost Winds Multi






































































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Toftebæksvej 6, 2800 Kongens Lyngby, Denmark +4545887600









