The Darkness II
I Digital Extremes oppfølger til The Darkness, får vi fortsette Jackie Estecados ultravoldelige kamp mot New Yorks underverden. Daniel har testet og satt karakter...
Er du mørkredd? Jackie var mørkredd. De andre barna i gata mobbet Jackie, og en gang stengte de han inne i en bekmørk kjeller og lot han ikke komme ut før et helt døgn hadde gått. Da fikk Jackie nok! Kjæresten Jenny spredde lys i mørket til Jackie, og ble dermed hans reddende engel. Men når mørket banket på Jackies dør mente det dog alvor.
Det har seg nemlig slik at mørket i The Darkness-universet ikke bare er mangel på lys. Mørket er et monster, en djevelsk kraft som valgte ut en 21-år gammel Jackie Estacado som vert, og samtidig gav han utrolige krefter. Krefter som kom med en høy pris. Når mørket entret Jackies liv, sluknet lyset og at Jenny ble myrdet av fiendene var en del av avtalen.
Når The Darkness II begynner, har Jackie brukt kreftene sine for å ta kontroll over den kriminelle Franchetti-familien, og sammen med sine medsammensvorne Jimmy og Vinnie, styrer de storbyen New York. Digital Extremes har tatt vare på det som gjorde forgjengeren, utviklet av Svenske Starbreeze, så unikt, nemlig fortellingen.
Spillindustrien byr kanskje ikke på det beste av det beste hva angår handling i spill, men The Darkness II beskrives som et actiondrama, og ett tegn på at de har lykkes med dette er det faktum at jeg nå har spilt gjennom hele spillet uten å løfte stumpen opp fra sofaen. En kan trygt si at mørket har omfavnet meg som Jackie, og det var ikke snakk om å slippe meg løs.
Det å sammenligne fortellingen i The Darkness II med en god tegneserie er ingen dårlig idé. Til dels takket være handlingen, som drar meg med, side for side. Fokuset ligger ikke bare på kampen mot de fiendtlige mafiafamiliene, men også på Jackies indre kamp mot mørket. Jeg kan holde på med avkutting av hoder i ett øyeblikk, mens i det neste kan det virke som om jeg spiller hovedrollen i filmen Gjøkeredet.
Det visuelle designet i The Darkness II er også spennende. Utvikleren har nemlig skapt en spillverden som ikke bare ser ut som en tegneserie, men som samtidig er en stor utvikling fra forgjengeren. Fete konturer og en dyster men samtidig kontrastrik fargepalett maler et lekkert bilde av en godt designet spillverden, på samme tid som det tar opplevelsen ett steg nærmere kildematerialet.
Jacke Estecado er ikke en kar jeg ville kommet i konflikt med. For ikke å nevne skytevåpnene han er bevæpnet med, har an også to monstertentakler som stikker ut fra ryggen hans. Disse kan brukes til så mangt, men først og fremst er det snakk om å rive fiender i fillebiter på grovest mulig vis. Jeg har lært at man ikke skal leke med maten, mens Jackie sjonglerer med skurkene før han eter dem. Det er enormt frigjørende å plukke opp en skurk med din venstre tentakkelarm, for så å rive han i filler og kaste den ene halvdelen mot en annen. Berusende, faktisk.
I det første spillet hadde man en stor håndfull Darklings til å hjelpe seg. I The Darkness II derimot, har du kun en. Det høres kanskje lite ut, men for å gjøre opp for det har denne en god dose personlighet. Darklingen er mer involvert i historien og den løper rundt og erter spilleren, fjerter grønne stinkskyer og gjør fra seg der den skulle ønske. I tilleg bruker den en flådd katt som hodeplagg, og selv om det er ganske grotesk, er det samtidig veldig søtt.
- SIDE:
- 1
- 2
- Format:PC, PS3, Xbox 360
- Sjanger:Action
- Utvikler:Digital Extremes
- Utgiver:2K Games
- Antall spillere:1
- Utgis:10 februar 2012
- The Darkness PS3/Xbox 360
- Half-Life 2 PC/Xbox
- Bodycount Multi
- Bioshock 2 Multi






































































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Toftebæksvej 6, 2800 Kongens Lyngby, Denmark +4545887600









