Ny Playstation Store lansert
Det er DUD. "Download Update Day". Endelig kan man laste ned oppdateringen som gir PlayStation-Store et skikkelig løft. Men hvordan fungerer den nye butikken? Richard har testet.
Oppdateringen krever min oppmerksomhet idet jeg skrur på PS3en og sjekker om den har kommet. Jeg aksepterer og laster ned, og blir sittende i ti minutter og vente på nedlastningen og installeringen av oppdateringen. Det eneste denne oppdateringen gjør er å "fikse" Playstation-butikken, og den har trengt en liten fiks i lang tid...
Alle med Playstation3 har nok vært oppgitt over PlayStation Store-løsningen til Sony. Den var treg, ikke spesielt godt tilrettelagt for PS3 og heller ikke spesielt oversiktlig eller pen. Å finne noe man lette etter på nettbutikken var nesten like vanskelig som å fullføre et orienteringsløp uten kart og kompass. Men nå har Sony gjort noe med dette. Og resultatet er veldig pent.
Det er ikke mulig å legge skjul på at det nye designet på butikken ikke bare er oversiktlig, men det er også veldig stilig. Det er lenge mellom hver gang jeg skryter av en nettbutikk, men denne gangen har Sony truffet blink på mange områder. I tillegg til at designet er nytt er det nå en del av programvaren i PS3, slik at vi nå får en mer responsiv og snappy nettbutikk. Om du flytter på markøren får du et bekreftende pip - akkurat som når du beveger deg rundt i en meny på et spill. Trykker du på for eksempel "Latest" får du en oversikt over de siste endringene som har skjedd i nettbutikken. Ikonene lastes ned fortløpende og selv om akkurat denne prosessen tar litt tid, gjør det ikke butikken tregere. Du kan velge et spill eller lignende selv om ikke ikonet er ferdig lastet ned. Dessuten fjernes ikke spill fra oversikten når man har kjøpt dem (slik som tidligere). De markeres med en rød handlepose som indikerer at man allerede er eier av dette nedlastbare innholdet.
Menyen (og for en gangs skyld føles det ut som en meny og ikke en link-liste) tilbyr mange valg. Som forklart tidligere gir "Latest" en oversikt over de siste endringene nettbutikken har sett.
"All Games" tilbyr en sortert oversikt over alle spill/demoer som er tilgjengelig på PlayStation Store. Spillene er sortert på kategori og er enkle å finne i oversiktsbildet.
"Game Add Ons" tilbyr en oversikt over tillegg til forskjellige spill. Dersom det utgis en ny bane, en ny modus eller annet tilleggsmateriale, så er det her man finner det. Alt er sortert på titler, så alle tilleggene til et spill er samlet under en tittel.
"Videos" er noe selvforklarende. Her finnes trailere, sortert på om de er for spill eller filmer eller om de bare er klipp. Spiltrailere er igjen sortert på kategori. Når man velger en tittel er det latterlig enkelt å velge den oppløsningen som passer. Fortsatt finnes det ingen god funksjon for å streame trailerne. Man kan se på dem underveis, men det er ikke alltid dette fungerer like bra. Dette er funksjoner man kjenner igjen fra den forrige nettbutikk-løsningen.
"PSP Games" er en oversikt over spill som man kan kopiere over på PSPen dersom man vil ha noen spill på reisen. Disse spillene lagres på minnekortet til PSPen som tidligere.
"Family games" er en samling med spill som passer godt til hele familien.
"We recommend" viser en samling av anbefalte og profilerte titler, både demoer og hele spill. Veldig greit dersom du trenger litt veiledning når du skal velge spill.
I det store og det hele har nettbutikken til PlayStation 3 løftet seg mange, mange hakk. Den er blitt betydlig finere, raskere og lettere å bruke. Likevel er det noen nedturer som man kunne ønsket at Sony hadde gjort noe med.
Spesielt savner jeg en skikkelig trailer funksjon. For alt jeg bryr meg kan denne være utenom PS-Store. Dersom noen av dere har vært borti Apple sin media-løsning som du finner på de fleste Mac-er, så vet dere alle hva jeg mener. Det er en skikkelig glatt løsning som gir deg muligheten til å se covrene på titlene som har nye trailere, lese litt om filmen og deretter se traileren uten at du trenger å bekrefte at du skal laste den ned til et bestemt sted for å deretter slette den.
Ellers sitter jeg igjen med følelsen av at caching kunne vært gjennomført bedre. Med caching tenker jeg rett og slett på mellomlagring. Når man surfer på nettet lagres mange av bildene på PCen for at surfe-opplevelsen skal bli så optimal som mulig. Nettbutikken laster ofte ned de samme bildene på nytt, selv om det ikke er lenge siden du var innom samme menyen. Det kan godt være at dette blir fikset etterhvert, og det hindrer uansett ikke en ivrig bruker å fortsette handelen.
Raskt oppsummert er det en vellykket oppdatering. Den gjør mange ting rett og gir PS3-eiere en nettløsning vi kan være stolte av. Det er naturligvis et par ting som kunne vært gjennomført annerledes, men det er jo ikke umulig at dette blir fikset på dersom brukerne sier ifra.
Sony har annonsert at det vil komme en del nytt innhold om et par dager. Dermed er det bare å få lastet ned den siste oppdateringen og gjøre deg kjent med nettbutikken før Metal Gear Online Betaen og utvidelser til Warhawk og Lair blir tilgjengelig...!
Vi får håpe Sony ser at det er viktig å oppgatere PlayStation Store med demoer, trailere og ekstramateriell ofte. Og vi vil gjerne ha trailere før spillene/filmene står i butikken, takk!
PlayStation Store er stedet man kan få lastet ned demoer, trailere og annet digitalt innhold. Noe av det er gratis, mens større pakker eller hele spill koster litt penger.
Tidligere var denne løsningen web-basert, men med den siste oppdateringen blir butikken en del av grensesnittet i PS3-menyen.


































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









jeg er helt enig...play station store er blitt mye penere og mer bruker vennelig

bra jobba sony
Jepp, det kan ikke bli dårligere enn det var. Den nye looken er strøken, men fortsatt ikke akkurat flust med content. Moro med Bishi Bashi til PSone, og C&C da, måtte laste ned de to.
Jeg er enig med hva du sier jeg også.

De gjorde mye av det fansen ville at de skulle fikse.
Sony er et bra firma og gir ofte hva folk vil ha uten spørsmål, noe som gjør sony til min yndlingsfirma
God tekst!
Er veldig enig i det du sier.
Bra tekst.
Enig i det meste du sier, og håper at det snart går litt fortere å laste ned bildene. Det går litt for tregt nå. Men nettbutikken var stilig og rask, så jeg klager ikke