Wiifor? Del tre
Selv om Nintendo alltid har lagd bra spill og hatt en fokus på kvalitet fremfor kvantitet, så kunne de aldri konkurrere med presset fra Sony. Sony hadde gjort noe ingen andre spillselskaper hadde klart før dem: å gjøre spilling kult.
(Få med deg første og andre del av kronikken.)
Det var ikke bare barn og nerder som spilte mer, det var skatere, voksne mennesker med barn og jobb, de tøffe gutta på skolen og de sporty. De hadde egenhendig klart å gjøre Playstation til vår tids Walkman. Nintendo prøvde fortsatt å leve på bølgen som de skapte med NES og SNES, men tsunamien Sony skylte dem på land ved å bruke alle sine ressurser på å promotere det de kalte Playstation-generasjonen. Skuespillere, musikere og andre kjendiser satte trender for hvilke spill som var "kule", og spillindustrien eksploderte. Mer penger ble spyttet inn i produksjonen av spill, og selskaper måtte ansatte flere og flere folk for å lage spill. Teknologien satte også fart, og den nye generasjonen forlangte mer realisme. Utviklerne kunne nå bruke orkester for å lage musikken til spillene sine, det ble lagt mer fokus på filmatisering og fortellerevne ved bruk av kamerateknikk for å dra spillerne inn i spillet. Den nye generasjonen stemplet Nintendos rike som barnslig; Nintendo var nerden som kun andre nerder ville ha, mens Sony var den kule som alle ville henge med.
Sega prøvde seg en siste gang som konsollutvikler med Dreamcast. En fantastisk maskin som aldri fikk stor støtte hos spilldistributører, EA lagde ikke et enest spill til den for eksempel. Selv om mange spill var virkelig gode på Dreamcast, hjalp det ikke Sega stort. De fleste spillene som var eksklusive til maskinen endte opp på PlayStation 2 senere, eller på Microsofts Xbox. Sega droppet konsollavdelingen i 2001, og flyttet over til å bli et programvareselskap. I denne perioden gikk det ikke veldig bra med konsollavdelingen hos Nintendo, N64 tapte salg og utviklere, og mange klagde over urimelighet fra Nintendos side. Sonys maskin var billigere å gi ut spill på noe som ikke akkurat hjalp Nintendo. Nintendo som en helhet hadde mer makt og penger enn de viste hva de skulle gjøre med allikevel; Pokemón og GameBoy Advance var det Nintendo tjente seriøse penger med på denne tiden. Dette gjorde også at de kunne prøve seg med nok et konsoll, denne gangen startet det Kyoto baserte selskapet med prosjekt Dolphin som senere fikk navnet Gamecube. Mange mente dette ville være siste forsøk fra spillgiganten, og hvis de ikke klarte det denne gangen så måtte de gjøre som Sega valgte å gjøre samme året Gamecube kom på markedet i 2001, gi opp spillkonsoller og gi ut Mario på Playstation.
Sony ga ut oppfølgeren til PlayStation i 2000 - et år før Gamecube kom - med det originale navnet Playstation 2. Dette skulle vise seg å bli den mest solgte konsollen gjennom tidene med over 120 millioner solgte enheter. Gamecube hadde en stor konkurrent i PS2, men Nintendo nektet å se på Playstation som en konkurrent. Nintendo har alltid distansert seg fra de andre i industrien med mottoet "Vi gjør vårt, de gjør sitt." Dessverre for Nintendo, så selger ikke en slik tankegang maskiner og software av seg selv. Gamecube var den første maskinen til Nintendo som brukte et CD-rom format, såkalt NOD (Nintendo Optical Disc), som var små DVD disker som kunne lagre 1,5 GB. Nintendo fikk kritikk for dette, og som alltid for sin arroganthet. Hvorfor kunne ikke Nintendo bare følge DVD standarden? Hvorfor måtte selskapet alltid lage noe unikt og nytt? Selv om Gamecube var ganske forskjellig fra Playstation 2, hadde Nintendo klart å endre på en del ting som tidligere hadde forhindret dem fra å få utviklere til å lage spill til Nintendo 64.
De søkte aktivt etter tredjepartsutviklere og prøvde å lappe sammen de små knuste bitene som lå i kjølevannet etter Nintendo 64. GameCube hadde mange topptitler, men ble overskygget av en ny konkurrent som ønsket sin jafs av konsollkaka. Microsoft hadde tidlig bestemt seg for at spillindustrien var noe de ville ta del i, de så absolutt på dette som et sted de kunne tjene penger, og de likte heller ikke monopolet som Sony tilsynelatende hadde for seg selv. 10. mars 2000 kunngjorde Microsoft at de jobbet på "X-box project". En spillmaskin som skulle revolusjonere spillindustrien og sette "hardcore-gamere" i fokus. Dette endte bare med å bli nok en spiker i kisten til Nintendo, og markerte Nintendo som den "barnslige" av de tre maskinene. Salgsmessig kom Gamecube også dårligst ut av de tre, maskinen endte med å selge litt over 21 millioner enheter på verdensbasis.
I siste del ser vi på Nintendos fall og oppstandelse tilbake til gamle tider med en ny vri. Har Nintendo klart å komme seg etter fadesene som var Nintendo 64 og Gamecube?
Siste del i kronikken kommer i morgen. Følg med!
Viste du at..:
..Shigeru Miyamoto spiller banjo?
..Han skapte også Pikimin etter å ha tilbrakt tid i hagen sin.
..Han skapte også Nintendogs etter at familien skaffet seg en valp.
..Han er også en av Times 100 mest innflytelsesrike mennesker og en av de mest kjente spillutviklerne noensinne.




































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Den komentaren syns jeg er en skam...
Nok en nintendo hater...Denne artikkelen syns jeg er en skam!

Ufattelig en deminsjonal tekst.
Ser ikke helt hvordan han kunne vektlagt det anderledes. Nintendo hadde en dårlig tid og bortsett fra enkelt tilfeller som Zelda, mario og goldeneye( ja det er fler, jeg vet det ) var det ikke så mye Nintendo hadde å stille opp med. Å når nedgangen helt klart var pga. dårlige prioriteringer fra Nintendo sin side blir vinklingen fort slik. Som sagt kunne det kanskje blitt gjort klarere at N64 tross nedgangen fra SNES fortsatt var en konsoll som leverte mye bra. Å at GC også hadde sine lyspunkt, men det blir litt som å kalle Dreamcast og saturn knallsuksesser fordi de hadde et par bra spill.
Saken er at N64 og GC var "fadeser" ser man de iforhold til SNES, PS1 og PS2. Å det var pga. dårlige foretningsvalg fra Nintendo sin side.
Takk for ros
Fanzy: Det er ingen som seier at det som står her ikkje er sant, for det er det jo. Mannen lyg jo ikkje akkurat, hadde han gjort det reknar eg ikkje med han hadde fått lov til å skrive her på sida.
Innlegget mitt var ikkje meint som eit angrep på meininga hans, men på måten han prøvar å få nettopp den meininga fram. Ein kan ikkje forvente å bli tatt seriøst når ein kun vektlegg ei side av saken. Dei som er einige med forfattaren vil jo så klart vere glade så lenge dei ser nokon som er einige, men poenget burde vel strengt tatt vere å skrive for nettopp dei som ikkje er einige. Skal ein håpe på å få noko fram til denne gruppa må ein angripe frå fleire vinklar. Det blir som strategi det her, å sende heile hæren rett på ein base kan virke greit det, men ofte må ein bruke litt meir avanserte taktikkar for å vinne kampen.
Det betyr ikkje at forfattaren skal bruke fleire sider på å snakke om det fantastiske Ocarina of Time, men han kunne kanskje nevnt at N64 faktisk var heimen til det som mange meiner er tidenes beste spel. Akkurat det er uansett berre eit eksempel.
For all del, ein kan kritisere Nintendo så mykje ein vil, men gjer det riktig!
Jonas A D:
Nintendo har faktisk vært kreative med etterkommerne, hvert spill har en egen "hook" liksom. Det har jo kommet noe nytt til wii, wii sports er et eksempel, mercury meltdown revolution, det som er bra med Nintendo er at de lager spill som lærer deg mye, ikke det at ps og xbox ikke lærer deg noe. Men Wii har skikkelig hjernetrim som krever logisk tenkning og kunnskap. Og MP-en til Nintendo er det umulig å si no slemt om, eier alle andre og de fikk ideen om 4 spillere først!!!!!!!
tcheh:Jo, jeg har allerede blitt lei av Super Mario Galaxy og Zelda: Twilght Princess. Skal vel ærlig innrømme at jeg ikke har falt helt for dem, men jeg hadde for eksempel gått lei av å spille Resistance hvis de hadde lansert hundre og ørten etterkommere sånn som Nintendo har gjort med sine serier. Men det meste her dreier seg vel om smak og behag, men allikevel, Nintendo er så sleipe. De lager bare etterkommere av de samme gamle spillseriene, og de selger faktisk. Jeg skjønner jo at de gjør det, men kan de ikke bruke fantasien litt mer og ihvertfall legge til noen nye serier. Det kan jo lønne seg både for oss spillere og Nintendo selv.


Bare se på Sony og Microsoft som har funnet på mange gode spillserier i det siste. Starter bare med å nevne: Uncharted, Motorstorm, Killzone, Resistance, singstar (Jeg vet, denne serien er melket, men den er ihvertfall ganske ny) PGR serien, Gears of War, Halo osv. De hadde jo ikke skadet om Nintendo hadde gjort det samme
Men men, Lord Lars; Det var en veldig god kommentar du skrev
Lord_lars:
nintendo har laget utrolig mange bra spill og så lenge kvaliteten holder seg oppe (der skuffer Wii) så må jeg si at den bloggen er en fadese!!! So talk to the hand 
Godt skrevet, beste innlegget jeg har lest på lenge og sånn her skal det være på gr!
Jonas A D:
Først og fremst den feite italieneren blir aldri kjedelig; akkurat som Link, Donkey Kong, Kirby, star fox og mange flere.
Enda atikkelen(e) føles ganske negativt innstilt ovenfor Nintendo, er det mest av dette sant. N64 og især GC var ikke store suksesser. 21 millioner solgte konsoller er ikke mye iforhold til 120 mill. GC og N64 hadde ikke ett supert spillutvalg. Det betyr ikke konsollene hadde bare drittspill.
Folkens, prøv å analysere teksten samt lær dere litt om hvordan situasjonen var på den tiden. Det var rett og slett ikke mye å hoppe i taket for Nintendo. Det vet de selv også. Men som sagt, det betyr ikke at alt som kom ut av N64 og GC var dårlig. Artikkelforfatteren kunne sikkert ha brukt noen sider på å skryte Zelda OOT og Mario 64 opp i skyene, men det gir egentlig ikke så mye til artikkelen.Enda han såklart kunne ha i det minste nevnt at Nintendo på tross av vansklighetene fortsatte å lage kjempebra spill bygd på karakterer som Link og Mario. Samt kanskje nevne Rare, siden de var slik en suksesshistorie på den tiden.
Fram til no har du holdt deg ganske sakleg, men med den delen her nærmar du deg sakte, men sikkert propaganda.
Eg er heilt enig i mykje av det du skriv, ta NODen for eksempel, den er eit irriterande eksempel på at Nintendo av og til må gjere ting annleis berre fordi det er nettopp det. Forklaringa med at det er lettare for små barnehender å bruke små CD-plater er kanskje riktig, men ingen grunn til å ofre eit betre format! Eit anna eksempel er Friend Codes på Wii, alt for tungvint system! Det kan nesten virke som Nintendo har ein forretningside som går ut på å aldri nokonsinne gjere noko som kan likne på ting som andre allereie har gjort. Andre kan kopiere Nintendo, men dei kan aldri kopiere andre.
Men likevel, når du tydelegvis har bestemt deg for å belyse saken frå berre ein synsvinkel forsvinn truverdigheten rimeleg kjapt. Du unngår nesten konsekvent å nevne positive ting som anngår Nintendo. Det er tydeleg at dei har gjort noko som du ikkje likar og du no er ute etter å "ta dei". Det du skriv blir alt for farga av nettopp dette.
Gamecube var ein god konsoll, det er noko alle kan klare å sjå. Den hadde nok ikkje like mange kvalitetstitlar som PS2, men uansett kva for ein konsoll du kjøpte i forrige generasjon skal du vere bra kresen viss du verkeleg ikkje var nøgd. Eg skal ikkje byrja å ramse opp gode titlar på konsollen då det strengt tatt ikkje bør vere nødvendig.
Ein kan riktignok stille spørsmål om kvifor ein i det heile tatt skal velge Gamecube viss PS2 har fleire gode spel. Smak og behag er vel eigentleg det einaste riktige svaret på det, men poenget er at uansett kor mykje ein vrir og vender på det så var Gamecube ein god konsoll med mange gode spel.
Du viser også til salstal for å vise kor dårleg det gjekk med kuben, men du nevner for eksempel ikkje at konsollen var den billegaste å produsere. Nintendo er eit selskap, selskap vil tene pengar, mest mogleg pengar. Med Gamecube klarte Nintendo å lage ei maskin som var like kraftig som dei andre, men samtidig mykje billegare å produsere. Klarer du ikkje å sjå det geniale i det?
No har eg ikkje tid til å skrive meir så eg skal avslutte. Eg forsvarar Nintendo i dette innlegget her, men det betyr ikkje at eg vil forsvare alt Nintendo foretar seg. Dei har gjort, og vil sansynlegvis fortsette å gjere, mange irriterande ting. At folk kan irritere seg over dette er fult forståeleg, men skal du presentere denne irritasjonen gjennom ein tekst må du samtidig klare å reflektere over alt det positive Nintendo faktisk har bidratt med. Viss ikkje blir det heile som å seie: "Eg likar ikkje Nintendo fordi eg ikkje likar dei." Eit greit nok argument for nokon kanskje, men truverdig? I think not.
tcheh: Teksten var ingen fadese. N64 og Gamecube slet med det samme prolemet som Wiien gjør i dag. Nemlig (nesten) ingen gode thirdparty spill. Men mange av spillene Nintendo lanserte var jo bra. Men det blir jo kjedelig å bare spille Mario?
Mario Kart på DS er et genialt spill

Elsker å Snake.
Det er uansett feil å kalle Wii en bommert. Også har vi ennå ikke hørt noe fra DS. Var det ikke den konsollen som solgte dobbelt så mye som PSP? Og var ikke Wii en konsoll som revolusjonerte spillindustrien? Så jeg ser veldig mye fram til å få vite hva som er bommerten med Wii, i tilleg til å få høre noe om "feilene" Nintendo gjorde med DS. Særlig, som om det var feil!!
Aha. Liker å vite ting om spillverdenen

Men det må da finnes noen gode thirdparty spill til N64 og GC?
Rare var eid av Nintendo, inntil Nintendo solgte dem til Microsoft for en svimlende sum.
Liker det du skriver, men denne gangen var teksten en fadese, jeg digger playstation mest, men jeg digger også nintendo 64 og gamecube. Forige teksten hadde nok mer sunn fornuft enn denne, men wii-en var en fadese så gleder meg skikkelig til å lese no dritt om den
Det er da vel egentlig 100% tredjepartsutviklere sin feil dersom de utvikler dårlige spill...Og er Rare eid av Nintendo? De som laget GoldenEye, sant?
Jeg tror det Kim skriver er at Nintendo 64 var en fadese blant spillutviklere, som flyktet fra maskinen og prioriterte andre formater. Det er ingen som sier at konsollen ikke hadde noen gode spill, men det er jo til ettertanke når samtlige kvalitetsspill dere ramser opp til Nintendo 64 og Gamecube er utviklet av Nintendo selv, eller av firmaer eid av Nintendo (Rare)...
Uansett, fint med engasjement. Det blir spennende å lese siste kapittel i morgen.
...


Mhm...
Jeg visste ikke hva ordet "fadese" betydde, så jeg slo det opp i ordbok.
fadese Dumhet, blamasje, bommert.
Siden når var The Legend of Zelda: Ocarina of Time, Super Mario 64, Golden Eye, Perfect Dark, Banjoo Kazooie en bommert? Siden når var The Legend of Zelda: The Wind Waker, Metroid Prime for GC en bommert, noe i NÆRHETEN av en bommert? Siden når er det en bommert å selge 21 millioner enheter?
Jaja, jeg venter egentlig bare på å få vite hvorfor Wii er en slik bommert i dine øyne
hvor ble det av goldeneye, perfect dark, banjo kazoie, lylat wars, zelda oot som lå på førsteplass fram til forrige uke over verdens beste spill? vil ikke kalle n64 en fasade. dette er bare noen av alle de gode spillene som kom til n64. selv super mario 64 er jo regnet som et av de beste super mario spillene. desutten var jo også n64 størst på mp fronten fram til xbox live kom... ps 1 og 2 kunne f.eks ikke ha 4 player splitt screen noe som var rimelig godt implentert hos de kjente mp spillene fra n64, har selv mange gode minner fra goldeneye og perfect dark 4player på 19" reisetv
Genial tekst. Gleder meg til å lese de neste
Nintendo 64... en fadese?
Jeg liker ikke måten du skriver dette på, som en historietime, med bare en synsvinkel. nintendo er barnslig sier du, og så drar du frem F-Zero GX, et av de mest hardcoregame som er laget, muligens det vanskeligste spillet jeg har spilt, og mye bedre enn wipeout serien, som egentlig jeg syns er litt barnslig. Går det ikke an å trekke frem noe av det positive nintendo gjorde rundt N64 og gamecube tiden?
"Hvorfor kunne ikke Nintendo bare følge DVD standarden? Hvorfor måtte selskapet alltid lage noe unikt og nytt?"
Er ikke dette nettopp det som gjør at vi har så stor respekt for nintendo? Et selskap med langt mindre ressurser faktisk bare gjør sin greie og ikke alltid kopierer fra de andre, noe microsoft og Sony ofte blir beskylt for?