Mobilspill

Publisert 2008-12-19
Tekst: Jon Cato Lorentsen og Carl Thomas Aarum
Dette er en annonse:

Da vi en gang på 90-tallet satt på bussen og kjørte slalåm i Snake på Nokia-mobilene våre, hadde vi liten aning om at om noen år skulle Solid Snake ta turen til formatet, sammen med Darth Vader og en haug andre spillfigurer. Mobiltelefonene er i ferd med å vokse opp og bli fullverdige spillmaskiner.

Nokia så først potensialet, og prøvde seg på noe de kalte N-Gage. Halvparten spillmaskin og halvparten telefon endte opp som et halvferdig produkt. Brukerfiendtlig til tusen og med spill som lå mange år bak andre håndholdte spill, var fiaskoen et faktum. Noen år senere revurderte Nokia hele strategien og har nå integrert spillteknologien i flere mobilmodeller, i stedet for å lage en egen dedikert spillmobil.

Carl Thomas: Jeg husker jeg hadde den første N-Gage-modellen. Den var en katastrofe. Du matte ta ut batteriet for å skifte spill, og holde den sidelengs når du snakket i telefonen. Det var ikke for ingenting at den ble kalt "elefantøret", for det så virkelig ut som du hadde et stort elefantøre når du snakket i den. Oppfølgeren - N-Gage QD - var et mye mer vellykket prosjekt, syns jeg. Alt lå til rette for at det skulle bli en populær greie, men som alltid trengs det gode spill for å selge et format, og det fikk aldri N-Gage.

N-Gage "Elefantøret", og N-Gage QD.

Jon Cato: Mobilspill minner meg litt om da jeg for mange år siden jobbet i spillbutikk. Da jeg begynte bak kassa solgte vi ennå den gamle Game Boy-modellen. Den med grønn og svart skjerm og på størrelse med en murstein. Det som slo meg med spill på Game Boy da var så kjipe de var. Alle sa at Super Mario Land var kjempekult, men det var liksom en nedstrippa og mye mer begrenset versjon av Super Mario World. Samme med racingspill eller andre plattformspill, de var kjedelige og kjipe. De spillene som gjorde at jeg satt klistra til Game Boy-en var spill som Tetris og andre logiske puzzle-spill, fordi disse prøvde ikke å gjøre noe som blir gjort bedre på de store formatene. Disse spillene var enkle, og passet rammeverket til Game Boy mye bedre enn spill som prøvde å simulere Formel 1-racing og avansert plattformaction.

Mye av det samme føler jeg gjelder på mobilspill i dag. De små og enkle spillene er de beste, de som har en enkel idé og ryddig presentasjon. Men når jeg prøver å spille Brothers in Arms på mobil føles det bare som en fot med størrelse 45 som prøver å ta på seg en sko på størrelse 30. Det er vondt og unaturlig og ukomfortabelt.

Carl Thomas: Jeg tror du har et veldig viktig poeng der: Det meste av mobilspill er gjort bedre på andre format. Men ikke Tetris, som på sett og vis definerte hele Game Boy-en og håndholdt spilling for øvrig. Puzzlespill er det som har fått mest spilletid på min mobil. Spill som ikke krever rask reaksjonsevne og presisjon i knappetrykking. Dette vil ikke fungere på en mobil av en svært opplagt grunn: Mobiltelefonen er ikke en perfekt konstruert håndkontroll. Den er ofte klønete å holde og har små knapper som sitter veldig tett. Ikke særlig bra designet som en spillmaskin egentlig. Men det virker ikke som mobilspillutviklere tar hensyn til det i det hele tatt.

Jeg tror ikke man, som mobilspillutvikler, kan forholde seg til samme regler og rammer som vanlig spillproduksjon, og det føler jeg mange utviklere ikke har innsett ennå. For når Brothers in Arms, som du nevner, dukker opp på mobil, da er det noe alvorlig galt. Her er det snakk om å presse et spill og et spillsystem ned på et format det ikke egner seg til, i stedet for å komme opp med nye ideer, nye konsept og nye spillsystem som faktisk kan dra nytte av de kvalitetene mobilen har som spillplattform. For det er noen det også.

Jon Cato: iPhone og iPod Touch er i ferd med å revolusjonere mobilspillmarkedet. Det ser vi i de nylige annonseringene til Konami, og ikke minst i den upåklagelige presentasjonen og tilgjengeligheten i spillene, som er en av disse kvalitetene du nevner. App Store er et genialt konsept for å handle spill, spillene er relativt billige, og mange er av høy kvalitet. iPhone har blitt et fenomen blant folk flest, og muligheten til å nå bredt med mobilspill er større enn noen sinne.

Apple tar mobilspillene til nye høyder med iPhone og iPod Touch.

Carl Thomas: Ja, tilgjengeligheten er en viktig ting, og det er faktisk Nokia også ganske flinke på med sin nye N-Gage-plattform. Det er enkelt å hoppe online og bla gjennom de tilgjengelige spillene, og lese beskrivelser og tilbakemeldinger fra andre brukere. I tillegg kan du laste ned demoer, så du kan prøve før du eventuelt kjøper. Dette fungerer fint syns jeg.

Jon Cato: Men et problem med mobilspill er at det føles som en forbruksvare med datostempling. Det er bruk- og kast-spill, man laster ned et spill fordi man kjeder seg en helg, og på mandag er man mer eller mindre ferdig med det og det går i glemmeboken. Vekten av å kjøpe for eksempel et nytt konsoll- eller PC-spill er borte. Dette skyldes selvsagt at spillets digitale distribusjonsmodell fjerner gleden av å bygge opp en fysisk samling med spill, men også at mobilspill føles lettere rent spillmessig. Det er for det meste avanserte Java-spill som man kan spille i en hvilken som helst nettleser. Tidsfordriv, ikke dype og engasjerende spillopplevelser. Men også her ser vi at mobilspillene er i ferd med å vokse opp. Når man merker at spillet går fra å være rent tidsfordriv til å bli noe man går og tenker på og gleder seg til å spille på vei hjem fra skole eller jobb, har spillet en slagkraft utover det å få tiden til å gå.

Carl Thomas: Men jeg er ikke helt sikker på om jeg vil at mobilspillene mine skal være noe mer enn tidsfordriv. Underholdende så klart, men ikke noe jeg vil sitte med i timevis. For meg er det egentlig veldig enkelt. Jeg spør meg selv: Vil jeg spille store episke krigsspill med en historie og komplisert styring og lang lastetid, som Brothers in Arms, på en mobiltelefon? Nei. Det vil jeg mye heller spille hjemme på min store HDTV, når jeg har parkert ræva i sofaen og balanserer valgfri drikke på armlenet. Da vil jeg dykke ned i store spillopplevelser.

Når jeg skal spille mobilspill, vil jeg ha et spillsystem jeg skjønner og lærer umiddelbart, for jeg har tenkt til å spille dette i maks ti minutter. Maks! Jeg vil ikke gjennom noen opplæringsdel eller lese meg opp på en teit historie. Jeg vil spille noe gøy i noen minutter. Deretter tar det kanskje en uke - eller kanskje en måned - til jeg kommer til å spille dette igjen, så da må jeg lære det på nytt igjen. Det må være noe som er enkelt å forstå, men vanskelig å mestre, som Tetris.

Jon Cato: Ja, ferdighetsbaserte spill har dybde nok til at du konstant kan bli bedre og kan forbedre deg. Problemet med mange mobilspill er at de mangler dybden til å holde på interessen i mer enn en time eller to.

Men som sagt er det i ferd med å forandre seg. Og med nye maskiner som iPod Touch og iPhone, som skiller seg fra Nokias modell ved at spillene ikke styres på tradisjonell måte med styrekryss og knapper, men ved hjelp av den innebygde gyro-teknikken samt trykksensitiv skjerm, åpnes for helt andre typer gameplay. I tillegg er grafikken helt på høyde med Nintendo DS.

Carl Thomas: Det kuleste spillet jeg har spilt til iPhone er det som heter iCopter, en iPhone-versjon av klassiske Helicopter. Et superenkelt spillkonsept som er perfekt oversatt til iPhone. (Test Helicopter) Et helikopter flyr bortover i en hule, og det daler automatisk ned mot bakken. Trykker du på skjermen flyr det opp mot taket. Utfordringen er bare å trykke på skjermen for å holde helikopteret flyvende, og unngå objekter. Når du krasjer får du en poengsum, og begynner på nytt. Så enkelt kan det gjøres. Jeg blir underholdt i timevis. Sender mobilen rundt, og alle er med i en liten konkurranse. Bedre blir det ikke.

Og når det ikke blir bedre, passer det perfekt å sette punktum. I neste uke kommer vil til å legge opp noen anmeldelser av en rekke mobilspill, så følg med!

Kommentere tekst

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet tekst</b> <i>Kursiv</i> <u>Understrekning</u>


Kommentarer
  • Skrevet av: verbatim
    2008-12-22 10:13

    Får man spilt iphone spillene på ipod touch? Trodde ipod touch hadde mindre ram blant annet jeg.

    Mobilspill er generelt skuffende spør du meg. Trodde det skulle ha vært mye bedre i dag. Er vel 5-6 år siden jeg satt med det jeg ikke en gang var klar over at var piratkopier på Nokia 3510i. Så for meg at mobilspillene ville bli store på kort tid. I dag ser man knapt nok forbedring spør du meg. Eller, de aller nyeste gjør man vel det. Men veldig lite før nå på det aller nyeste.

     
  • Skrevet av: secondarykid
    2008-12-21 04:26

    Har prøvd ut demoen til One, som er ett N-Gage spill som har ett stort potensiale. Veldig bra grafikk (særlig på min N95), bra kamera, nokså god AI på motstandere og god bakgrunnsmusikk. Det eneste som er litt dårlig er manøvrering og litt unaturlig slag/ spark-lyder.

    Mest av alt så går det i Might and magic II som er ett RPG spill. Har brukt en del titalls timer med det!!!

    Secondarykid

     
  • Skrevet av: 99aveth
    2008-12-20 14:07

    Kjøpte Hero of Sparta for 55kr for noen dager siden. Det har underholdt meg flere timer i strekk og grafikken er bare helt syk til å være mobil.
    Det slår Nintendo DS LANGT ned i støvlene!!!

     
  • Skrevet av: Crazy Eyed Gamer93
    2008-12-20 12:15

    mobil spill har blitt bedre og bedre gjennom åra. Egentlig greit a ha litt spill på mobilen vis du kjeder deg på bussen eller no (TETRIS! )

     
  • Skrevet av: Bernt Erik / GR®
    2008-12-20 02:51

    Jeg spiller faktisk en god del på mobilen og da går det i Worms Forts

     
  • Skrevet av: Zyrocz
    2008-12-20 01:44

    Iphone spillene er vel akuratt de samme som Ipod Touch?

     
  • Skrevet av: Kronoz
    2008-12-19 22:49

    Jeg har også iPhone. Det er en utrolig digg telefon.

    Jeg likte måten dere hadde skrevet artikkelen på. Som en samtale.

     
  • Skrevet av: Yoh
    2008-12-19 21:54

    @Strategist:

    Signed! Hadde vert fint med tester av WM spill også

     
  • Skrevet av: ThMosekillah
    2008-12-19 21:49

    har iPhone! Den er Guddommelig! :p

     
  • Skrevet av: serious_gamer
    2008-12-19 19:37

    beste mobilspillet er pokemon!!;D

     
  • Skrevet av: Trym
    2008-12-19 19:28

    Endelig kom det CT ;)

     
  • Skrevet av: Strategist
    2008-12-19 18:22

    Håper dere kommer til å anmelde noen spill for Windows Mobile også.

     
  • Skrevet av: Redwink
    2008-12-19 18:15

    Anmeldelser av mobilspillene gleder jeg meg til :] Tror aldri jeg har lest en anmeldelse av et mobilspill.

    @Yoh:
    Ah. Elsker de ordene for øyeblikket :]

     
  • Skrevet av: nonick
    2008-12-19 18:00

    ^IPwn bruker.

     
  • Skrevet av: GrimgoreSup
    2008-12-19 17:19

    jeg hadde iPhone, men den ble stjålet Takk GR for at dere minnet meg på det store tapet

     
  • Skrevet av: Alekplay
    2008-12-19 16:06

    Jeg HAR iPhone. Den eier! Elsker den! Beste mobilen noensinne!

     
  • Skrevet av: XXassassinXX
    2008-12-19 15:49

    Vil ha IPHONE!!

     
  • Skrevet av: Yoh
    2008-12-19 15:28

    God helg!

    Og ikke minst; God juleferie

     
 

De 20 siste programmene:
(Intervjuer, reportasjer, anmeldelser m.m.)

Trailershow week 11
2010-03-16

Petter has gathered the hottest trailers from last week

GRTV News - 16 March
2010-03-16

GDC is over, and so Petter is back with the biggest news from last week.

Preview: Alan Wake Gameplay
2010-03-16

We went to see Alan Wake in Helsinki, Finland at developer Remedy, and came back with this gameplay straight from the game.

GDC 2010: Playstation Move - Gameplay Demos
2010-03-15

We filmed the Playstation Move press conference at GDC and have edited out the juiciest gameplay bits for you to enjoy. Socom 4, Little Big Planet, Mo..

Review: Guitar Hero: Van Halen
2010-03-15

Guitar Hero is back! Now featuring Van Halen, and other artists, such as Blink 182, Weezer and Judas Priest.

GDC 2010: 2010 FIFA World Cup South Africa interview
2010-03-13

Directly from GDC 2010 - here's producer Matthew Prior on 2010 FIFA World Cup South Africa.

GDC 2010: Fable III Presentation
2010-03-12

Peter Molyneux was at GDC (or rather a fancy hotel room close by) to show off Fable III. Listen to what he has to say about the third game in the seri..

Ship Simulator Extremes interview
2010-03-12

We had a interview with Frank Dolmans about the game Ship Simulator Extremes. Watch it right here...

Review: Sonic & Sega All-Stars Racing
2010-03-12

Petter has been playing one of the best Sonic games in a while, and a worthy contender to Mario's pole position in the Kart series. But can it live up..

GDC 2010 Blog: Playstation Move
2010-03-12

We were at the Playstation Move event in San Francisco and give you our impressions of Sony's new motion controller...

GDC 2010: EA Sports MMA Interview
2010-03-11

Bengt got to talk to the developer of the upcoming MMA game from EA Sports about the different fighters and rule sets.

Preview: Splinter Cell: Conviction
2010-03-11

Bengt has been trying out the long awaited new Splinter Cell game from Ubisoft. Bengt has the latest on what to expect.

GDC 2010 Blog: EA Sports
2010-03-10

Bengt and the camera crew visited the EA Sports event at GDC and took a minute to give us this video blog and a bit of a preview of the upcoming EA MM..

GDC 2010: Civilization V interview
2010-03-10

We caught up with Dennis Shirk, producer on the upcoming Civilization V in San Francisco. How does hexes and the elimination of unit stacks change the..

Review: BF: Bad Company 2
2010-03-10

More destruction, more action and more multiplayer from the multiplayer-oldtimers DICE. Not much more to say than, bring the verdict Petter.

God of War III review
2010-03-09

God of War III has been running hot at Gamereactor, and Rasmus delivers the GRTV verdict. As usual, lots of gameplay footage!

Trailershow - Week 10
2010-03-08

The GRTV team is back to show off some of the greatest trailers from last week.

GRTV News - 5 March
2010-03-05

Petter Mårtensson is back in the studio to give us all the latest news... lots of Activision news this week. Modern Warfare - corporate style!

Alan Wake interview
2010-03-05

We visited Remedy and sat down with them to talk about their upcoming thriller adventure Alan Wake...

Pre GDC show
2010-03-04

Game Developers Conference is next week. Petter and Andreas gives us a quick update on what's to be expected.

Poll Hva synes du om Playstation Move?
  • 7% Genialt! Sony gjør det igjen!
  • 24% Ser litt spennende ut. Skal teste.
  • 19% Meh. Liker å holde en vanlig håndkontroller.
  • 16% Kjedelig. Har mer tro på Natal.
  • 34% WTF? Det er jo bare en Wii-kopi?
Resultat
Store locator
Nyheter | Beta-tester | Anmeldelser | Artikler | Gadgets | Tema | Tema | Magasinet | Abonnement | Last ned PDF | Finn butikk | Club | Forum | Blogger | Brev | Medlemsrecensioner | Konkurranser | Game Servers | Bli medlem | Downloads | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonser | Redaksjonen | Cookies |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark