Vi anmelder iPhone-spill!
Vi har latt fingrene gli over vår iPhone med en bunke nye spill til Apple-maskinen. Matematiske puslespill, firkantede labyrinter, norsk luftakrobatikk og en sjarmerende Loco Roco-kopi har stått på programmet. Les våre nyeste iPhone-anmeldelser.
Spillmarkedet til iPhone og iPod Touch vokser i rekordfart, og det første norske spillet til plattformen ble lansert forrige måned. Vi har tatt en titt på det og en bunke andre spill.
Flere iPhone/iPod Touch-anmeldelser: Vi ser på iPhone-spill!
Anmeldelser av nyere N-Gage-spill: Vi ser på N-Gage-spill!
Skybound
Utvikler: Tumbleweed Interactive
Pris: 17,-
Anmeldt av: Jon Cato Lorentzen
De norske utviklerne Tumbleweed Interactive er for tiden involvert i utviklingen av mobilspill og et Playstation 3-spill, og Skybound er debutspillet fra Hamar-studioet. I Skybound er det om å gjøre å få en ball til å sprette høyest mulig. Dette gjør du ved å tegne en sky under ballen som gjør at ballen spretter oppover. Vinkelen på skyen bestemmer selvsagt retningen på ballen. Underveis møter man hindre i form av mursteiner eller gjenstander som kan gjøre ballen din ekstra lett (spretter høyere) eller tung (lite sprett).
Kontrollmessig kan det minne litt om en blanding av Yoshi's Touch & Go på Nintendo DS og klassikeren Arkanoid, og spillmessig fungerer dette kjempebra. Det treffer mobilspillsjangeren veldig bra, da dette er et typisk spill man tar frem på bussen eller når man har fem minutter å kaste bort og spiller i en kort stund. Det er relativt avhengighetsskapende, man blir fort besatt av å prøve å sette nye rekorder. Det mangler dog litt på presentasjon og utforming, som er litt amatørmessig til tider.
Men for 17 kroner er dette mye moro for penga. Og en solid debut for det norske spillstudioet.
Karakter: 7/10
Rolando
Utvikler: ngmoco Inc.
Pris: 35,-
Anmeldt av: Carl Thomas Aarum
Vipp til høyre og venstre, rull rundt i en fargerik og sjarmerende verden, redd vennene dine og ta opptellingen ved utgangen. Høres det kjent ut? Selvsagt. Det første jeg tenkte var at Rolando var en simpel Loco Roco-klone. Helt til jeg fikk testet det. Rolando er kanskje en Loco Roco-klone, men det er langt fra simpelt.
Joda, det er ganske likt Loco Roco. Alt fra kontroll til design minner om PSP-tittelen, og det er klart at det føles litt underlig, men likevel føles Rolando som et gjennomarbeidet og solid produkt. Kontrollen er presis og effektiv. Gyroen i telefonen registrerer alle mine små bevegelser, og jeg kan rulle forsiktig ned en bratt bakke, stoppe opp ett sekund, og ikke falle ned før fienden under meg har passert. Perfekt presisjon.
Rolando er et glimrende plattformspill som vi lett kan anbefale alle med en iPhone eller iPod Touch. 35 kroner for formatets kanskje aller beste spill er det absolutt verdt. Sjekk det ut.
Karakter: 9/10
Edge
Utvikler: Mobigame
Pris: 29,-
Anmeldt av: Jon Cato Lorentzen
Edge er et spill som du har utrolig lyst til å digge. Det er lekkert og rent og både lyd og bilde gjør sitt beste for å overbevise deg om at dette er verdens mest tidsriktige og moderne spill. Spillet har et kvasi-3D-perspektiv der du styrer en firkant som skal manøvrere seg gjennom en slags labyrint. Faren er at man kan ramle utfor stup på alle kanter, og må rulle langs broer og plattformer for å trykke på knapper, ta heiser og komme seg til utgangen. Underveis kan man også forsøke å samle opp fargekrystaller.
Spillmessig er dette en slags kloning av det gamle Atari-spillet Marble Madness. Det er fengende å rulle den lille kuben rundt labyrintene, en reise som utover i spillet krever stor presisjon og beregning.
Dessverre blir det til tider litt for mye for den trykksensitive skjermen, styringen foregår ved å stryke fingeren i den retningen du vil at kuben skal rulle, men rett som det er blir responsen litt for seig og treg. I tillegg blokkerer fingeren fort veien videre slik at man nesten ruller i blinde.
Det er synd, for produksjonskvalitetene er helt topp fra start til slutt. Et morsomt spill som hadde vært enda morsommere med tradisjonell styring.
Karakter: 6/10
Fieldrunners
Utvikler: Subatomic Studios
Pris: 29,-
Anmeldt av: Jon Cato Lorentzen
Fieldrunners har blitt hyllet av mange kritikere allerede, og det er lett å forstå hvorfor. Dette er et klassisk PC-spill-konsept perfekt overført til iPhone. En gjeng soldater prøver å innta en borg, og du må sette opp et forsvarssystem som stopper dem. Ved hjelp av penger kan du kjøpe fire ulike forsvarsmekanismer, maskingevær, raketter, slimkanon og et strømtårn. Disse fire kan også oppgraderes. Hver gang forsvarssystemet ditt dreper en fiende får du mer penger som igjen går til å utvide forsvarssystemet ditt, og snart er hele brettet dekt av kanoner og rakettkastere som lager en labyrint for fiendene.
Styrken til Fieldrunners er tempoet, alt foregår i sanntid så du må tenke relativt kjapt mens bølge etter bølge av fiender ruller ut. Taktikeri med tanke på plassering av våpen blir etterhvert viktig, og det lønner seg å sperre fienden inne slik at han får lengst mulig vei til målet sitt.
Personlig savner jeg litt mer dybde enn den overfladiske bygg-og-plasser-strategien Fieldrunners har, men det er likevel et spill som griper deg og får timene til å fly unna. "Bare en bølge til" blir fort mantraet ditt der du sitter og bygger og oppgraderer mens fienden slaktes ned.
Fieldrunners er et glitrende håndholdt spill, enkelt nok så alle kan forstå det, og fengende nok til å bruke mange timer på å slå sine egne poengsummer.
Karakter: 8/10
Drop7
Utvikler: Area/Code Entertainment
Pris: 6,-
Anmeldt av: Jon Cato Lorentzen
Jeg er svak for puzzle-spill. Spill som utfordrer hjernen min og ikke gir meg annen belønning enn en stadig stigende vanskelighetsgrad og en mestringsfølelse. Og Drop7 gir meg alt dette i et nærmest perfekt utført konsept.
Som alle slike spill er det vanskelig å gi en fengende forklaring av konseptet. Du skal plassere kuler på et brett. Kulene har et tall fra 1-7. Dersom kulen havner sammen med andre kuler som enten vertikalt eller horisontalt danner en rekke på tallet til kula di, forsvinner kula, og åpner også opp eventuelt grå kuler som berører kula. Abstrakt? Ja, kanskje.
Drop7 er en slags blanding av Tetris og Fire på rad. I starten har du nok med å bare skjønne konseptet, men så åpner det seg en slags indre skjønnhet som i alle gode puzzle-spill. Snart beregner du lange kjeder og avanserte teknikker og blir totalt oppslukt.
Kontrollmetoden er enkel, alt du gjør er å skyve en kule til høyre eller venstre, når du slipper faller den på plass, så ingenting å klage på her.
Drop7 er beviset på at de enkle spillene ofte er de beste. Et fabelaktig puzzle-spill for alle som liker å utfordre de små grå.
Karakter: 9/10





































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Taptap revenge er jeg heftig god på.. men bare den ene sangen.. "taptap taptap reveeengee, tap tap tap tap reveeeenge"
Tap Tap Dance og revenge da? De er synsykt bra ipod/iphone spill
jeg håper at anmeldelsen av payback kommer snart
ALLE iPhone spill funker med iPod Touch.
Funker disse iphone spillene med en ipod touch?
Eller er det sånn at alle iphone spill virker med ipod touch?
Hva med Touched in tha head.
Eller touch of duty - eller a touch to the past!
Håper dere anmelder Metal Gear Touch