Å skape en ny verden

Publisert 2009-10-15
Tekst: Jon Cato Lorentzen
Dette er en annonse:

Når utviklerne selv kaller Dragon Age: Origins for den åndelige oppfølgeren til Baldur's Gate-serien sier det seg selv at de legger listen høyt. Baldur's Gate 2 er fortsatt en hellig gral blant rollespillere, som har hatt et nytt kapittel i serien på toppen av ønskelista i ni år nå.

Og det vet Bioware. De har derfor brukt fem år på å fullføre Dragon Age: Origins, og er overbevist om at både den gamle Baldur's Gate-fansen og nye spillere vil finne noe å elske i det kommende fantasy-spillet.

Mark Darrah er executive producer for spillet, og har vært involvert i utviklingen de siste to årene. Darrah er blant annet ansvarlig for å sørge for kontinuitet i Dragon Age-universet, som er en omfattende spillverden realisert gjennom romaner, spillet og fremtidig nedlastbart innhold. Idet vi møter ham i Biowares kontorlokaler i Edmonton, Canada, er det under tre uker til spillet skal lanseres, og Darrah er tydeligvis både spent på hvilken mottakelse det kommer til å få, og lettet over at spillet endelig er ferdigstilt.

Dragon Age: Origins
Mark Darrah, executive producer på Dragon Age: Origins.

- Da jeg begynte å jobbe med Dragon Age: Origins for to år siden var spillet på et stadium der man kunne spille gjennom det fra start til slutt. Men det manglet mye av innholdet som gjør hovedhistorien mer fyldig, og det er dette jeg har jobbet med. Å gjøre spillets innhold mer involverende, dypere og mer polert, forteller Darrah.

Spillet har blitt omtalt som den åndelige oppfølgeren til Baldur's Gate. Var dette en målsetting dere hadde da dere begynte å utvikle spillet, eller kom Baldur's Gate-følelsen inn i spillet ved tilfeldigheter?

- Så lenge Dragon Age: Origins har vært under utvikling har vi alltid hatt som mål å prøve å gjenskape den følelsen folk hadde da de spilte Baldur¨s Gate for rundt tolv år siden. Den taktiske følelsen man har i kamp og bredden og dybden i valgene man kan ta er det vi ville gjenskape.

Dragon Age: OriginsDragon Age: Origins
Dragon Age: Origins inneholder mye blod, men Darrah mener at det er valgene du tar og dilemmaene du blir stilt ovenfor som gjør spillet til et mer voksent rollespill.

Hvorfor tror du så mange har så gode minner om Baldur's Gate-spillene, og mener det ikke har vært et bedre rollespill på markedet siden?

- For å være ærlig tror jeg lengden har mye å si. Baldur's Gate-spillene er spill man kan spille veldig lenge og som gir deg mange opplevelser. I tillegg tror jeg det skyldes de mange valgene man måtte ta, og følelsen av at valgene man tok fikk konsekvenser i spillet. Både i Baldur's Gate og i Dragon Age får spilleren følelsen av at det man gjør og valgene man tar påvirker spillverdenen og historien.

Mange av elementene fra Baldur's Gate er bevart i Dragon Age: Origins. Var det noen spillmekaniske elementer fra de gamle spillene dere gjerne ville unngå å ta med i dette spillet?

- En av tingene Baldur's Gate ikke klarte var å fortelle en historie på et filmatisk vis. Det er noe vi har jobbet mye med i Dragon Age: Origins. Kameraet i Baldur's Gate som alltid var oppe i luften begrenset fortellerstilen. Ved å ha hele spillet i 3D i Dragon Age klarer vi å fortelle historien på en mer dramatisk måte, og jeg tror dette gjør veldig mye for spillopplevelsen.

Det virker som Dragon Age: Origins går for en mørkere fantasy-stil enn andre rollespill. Hvorfor har dere valgt denne stilen?

- Det er viktig for oss at spillet virker nytt og ferskt i rollespillsjangeren. Samtidig har vi som utviklere blitt eldre sammen med mange av spillerne våre. Vi ønsker å fortelle en historie der alt ikke er svart og hvitt, det er ingen klare skillelinjer mellom det gode og det onde. Det er selvfølgelig en rød tråd i form av hovedhistorien som du følger gjennom spillet der man har en klart definert fiende som er ond, men selv midt oppi denne historien er det masse intriger og folk man møter som kjemper om politisk innflytelse og lignende. Dette skaper mange gråtoner i spillet som spilleren må ta stilling til.

Så at spillet retter seg mot et voksent publikum betyr noe mer enn bare blod?

- Absolutt, at spillet er voksent betyr ikke bare blod og sex, det betyr også at det har en voksen humor der det passer. Det betyr at spilleren må ta stilling til problemer der ingen av utgangene fører til et godt eller riktig resultat. Hva ville du valgt av å redde et barn eller redde en landsby, for eksempel? Dette er tøffe valg der spilleren virkelig må tenke gjennom hva han vil gjøre, og konsekvensene av valget han tar. Joda, spillet har blod, vold og sex, men disse elementene er bare en del av den virkelige verdenen som spillet foregår i.

Dragon Age: OriginsDragon Age: Origins
Dragon Age: Origins inneholder mye blod, men Darrah mener at det er valgene du tar og dilemmaene du blir stilt ovenfor som gjør spillet til et mer voksent rollespill.

Jeg har hørt at dere blant annet har vært inspirert av George R. R. Martin-bøkene A Song of Fire and Ice. På hvilken måte?

- Vi har prøvd å binde sammen "high fantasy"-konseptet til Tolkien sammen med George R. R. Martin-bøkenes fokus på politikk og intriger. Men vi har også blitt inspirert av andre ting. For eksempel de mørkere elementene i Conan-filmene. Vi snakker om milepæler innen fantasy. Målet vårt har alltid vært å lage en mørkere fantasy-historie som samtidig klarer å bevare "high fantasy"-elementene.

Baldur's Gate-spillene var basert på strenge Dungeons & Dragons-regler, mens dere i Dragon Age: Origins har laget spillsystemet helt selv. Har dette gjort utviklingen enklere eller vanskeligere?

- Fordelen med å lage sitt eget rollespillsystem er at man aldri blir forhindret fra å gjøre noe i spillet fordi reglene sier at det ikke er lov. Men det skaper også utfordringer ettersom man selvsagt må lage hele systemet selv, og også balansere det. En annen utfordring er at man må forklare mer til spilleren. Da vi lage Baldur's Gate gikk vi ut fra at spilleren hadde en viss kjennskap til Dungeons & Dragons-reglene så vi forklarte ikke i detalj hvordan alt fungerte. I Dragon Age: Origins må vi veilede spilleren litt mer og lære han systemet.

Dragon Age: OriginsDragon Age: Origins
Bioware prøver å blande high fantasy som betyr drager, magi og monstre med en mer realistisk verden preget av politikk og intriger.

Spillere som ikke regner seg selv som hardcore-rollespillere blir fort skremt vekk av for mye tall og statistikk. Kommer Dragon Age: Origins til å bli spillbart for de som ikke ønsker å fordype seg i statistikk og regler?

- Ja, vi har virkelig jobbet hardt med å gjøre spillet så dypt som du vil ha det. Hvis du vil utforske spillet i detalj og virkelig gå i dybden med ferdighetene og taktikkene til figurene dine kan du gjøre det. Det gir deg en liten fordel rent spillmessig, men du står også fritt til å la spillet ta seg av alt dette. Spillet kan velge nye ferdigheter for deg når du går opp i ferdighetsnivå, og også kontrollere de andre figurene i laget ditt når du går i kamp slik at du slipper å styre alt i detalj og dermed kan fokusere utelukkende på hovedfiguren din.

Dere har valgt å ikke lage en flerspillerdel i Dragon Age: Origins. Hvorfor det?

- Vi fokuserer tungt på å fortelle en historie, og ville gjøre denne opplevelsen så ren som mulig. Å fortelle en historie i et flerspillerspill er selvsagt mulig, men byr på mange problemer som vi ikke har løst ennå. Når vi har funnet løsningen på å fortelle en engasjerende historie for flere spillere vil du helt sikkert få se et slikt rollespill fra Bioware.

Undertittelen Origins tyder på at Dragon Age kommer til å bli en serie med spill. Stemmer dette?

- Det er absolutt mulig. Vi har laget en merkevare og et univers som har innhold nok til å fortelle mange historier. Dragon Age: Origins etablerer på en måte universet, og vi studerer for tiden andre muligheter for å fortelle historier fra dette universet. Ikke bare i rollespillform, det er fullt mulig å formidle historier fra Dragon Age-universet i andre spillformer også.

Du snakker ikke bare om nedlastbart inhold her, men om helt nye Dragon Age-spill?

- Nedlastbart innhold blir viktig i Dragon Age: Origins, men vi tenker også videre. Vi ønsker ikke at Dragon Age: Origins skal være det eneste spillet fra dette universet.

Relaterte linker:
Kommentere tekst

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet tekst</b> <i>Kursiv</i> <u>Understrekning</u>


Kommentarer
  • Skrevet av: thegamerx
    2009-11-27 19:40

    Alle jeg kjenner synes dette er helt rått, så hvorfor ikke+ Liker slike spill selv så passer jo fint

     
  • Skrevet av: DJaytee
    2009-10-28 05:13

    Grafikken ser jo mildt sagt dårlig ut da. Når kommer Elder Scrolls V?

     
  • Skrevet av: herman1
    2009-10-18 02:25

    je den en gutt

     
  • Skrevet av: Jack the Lack of Crack
    2009-10-18 01:48

    Dette ser ut til å være et interessant spill, og jeg skal absolutt følge det med et våkent øye. Hvis kritikken blir god, noe den virker til å bli, skal en ikke se bort ifra at det havner i spillsamlinga.

     
  • Skrevet av: Aleksander_M
    2009-10-17 22:20

    Dette her blir kjøp uansett. Når Bioware, som er en av de utviklerne jeg liker best, lager et spill med inspirasjon fra A Song of Ice and Fire som er den beste bokserien noensinne så har man ikke noe valg.

     
  • Skrevet av: HitmansBullet
    2009-10-17 15:33

    Jeg blir glad så lenge ørene mine ikke starter å sylblø med noe "No shit" når jeg starter spillet..
    Men jeg må si BioWare virkelig har gjort en god jobb med å lage et noe annerledes fantasy univers.
    Det ser ut til å bli groteskt, mørkere, og noe mer voksent enn mesteparten av dagens rollespill, og jeg greier virkelig ikke å tenke på annet enn "Witcher" fra 2007, som absolutt var noe i samme retning..

    Kan ikke vente med å kaste meg inn i nok et dypt og omfattende RPG.

     
  • Skrevet av: Jacsterd
    2009-10-16 09:52

    Jeg håper for guds kyld jeg kan spille spillet uten å oppgradere.

     
  • Skrevet av: the masquerade
    2009-10-16 01:43

    Dette blir definitivt årets beste spill, ingen tvil. Jeg har skikkelige forhåpninger. Endelig et skikkelig rpg spill jeg kan sette ved siden av disgaea 3 ekemplaret mitt. wuhuuu...

     
  • Skrevet av: Tommykrem
    2009-10-15 20:59

    Jeg kan tenke meg å skaffe dette, fordi det er Bioware, ikke fordi det blir markedsført på en patetisk måte. også skal jeg skaffe meg Mass Effect, når det kommer til PS3

    Hehe, det er lov å håpe.

     
  • Skrevet av: Nilas
    2009-10-15 20:23

    Meh nei da er jeg nok ikke interessert i dette om det ikke er for multiplayer..

     
  • Skrevet av: androcker
    2009-10-15 20:23

    Bra intervju! Gleder meg sykt til dette spillet, dette er et soleklart kjøp!

    Har fått og kjøpt 18+ spill så lenge jeg kan huske :p første 18+ spillet var vel på Nintendo 64 om jeg ikke husker feil, da var jeg ikke gammle pjotten XD
    nå kan jeg heldigvis kjøpe 18+ spill sjøl^^

     
  • Skrevet av: zonyy
    2009-10-15 17:23

    18+, hater det tallet...

     
  • Skrevet av: TeaRunner
    2009-10-15 16:41

    Dette var faktisk et av de bedre intervjuene jeg har lest på en stund! Gode spørsmål, gode svar, godt skrevet.

    Er blitt litt mere interisert i denne tittelen. Ble litt satt av da alle trailerne fra dette spillet spyttet heavy metall brøling mitt i trynet mitt. Ikke at jeg har noe imot metall, men i et spill om trollmenn og dverger føltes d litt upassende.

     
  • Skrevet av: fantomena
    2009-10-15 15:37

    Flott intervju dere har lagt GR, kudos!

     
  • Skrevet av: A link to the cast
    2009-10-15 15:15

    "Når vi har funnet løsningen på å fortelle en engasjerende historie for flere spillere vil du helt sikkert få se et slikt rollespill fra Bioware."

    Sa fyren i intervjuet. Med andre ord lover det ikke godt for Star Wars-mmo-et de lager. Bioware har jo lovet at spillet skal fokusere mye mer på historie enn tidligere spill, men tydeligvis kan det tyde på at det bare var PR-mumbojumbo.

     
  • Skrevet av: TT
    2009-10-15 14:48

    Har svært lite til overs for nedlastbart innhold. Det burde være slik som før, at utviklerne kom med nye maps osv. iblant for å gjøre spillopplevelsen og holdbarheten bedre. Og dermed ble spillet mer attraktivt, og spillerne mer positivt innstilt til utvikleren.

    Vi har allerede betalt for produktet. Det er som om et filmstudio slipper 10 nye minutter til en film, og den dermed får en ny slutt. Man trenger ikke betale, men man får ikke hele opplevelsen om man lar være.

    Håper virkelig denne trenden tar slutt, det er uspiselig. Spesielt konsollspill er rådyre allerede.

     
 
Spillinfo
Dragon Age: Origins
Din spillsamling
Deres karakter:9/10
Lignende spill

De 20 siste programmene:
(Intervjuer, reportasjer, anmeldelser m.m.)

GDC10: NeuroSky Mind Controller
2010-03-18

Motion controllers are for old people. The new hype is playing using only your brainpowers! And so Bengt has been trying the mindcontroller NeuroSky a..

GDC10: Green Day: Rock Band - American Idiot Gameplay
2010-03-18

Off-screen gameplay from GDC, showing American Idiot in action.

GDC10: Green Day: Rock Band - Boulevard of Broken Dreams Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing Boulevard of Broken Dreams in action.

GDC10: Green Day: Rock Band - When September Ends Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing When September Ends in action.

GDC10: Socom 4 Gameplay
2010-03-17

Gameplay from the showfloor of GDC

Trailershow week 11
2010-03-16

Petter has gathered the hottest trailers from last week

GRTV News - 16 March
2010-03-16

GDC is over, and so Petter is back with the biggest news from last week.

Preview: Alan Wake Gameplay
2010-03-16

We went to see Alan Wake in Helsinki, Finland at developer Remedy, and came back with this gameplay straight from the game.

GDC 2010: Playstation Move - Gameplay Demos
2010-03-15

We filmed the Playstation Move press conference at GDC and have edited out the juiciest gameplay bits for you to enjoy. Socom 4, Little Big Planet, Mo..

Review: Guitar Hero: Van Halen
2010-03-15

Guitar Hero is back! Now featuring Van Halen, and other artists, such as Blink 182, Weezer and Judas Priest.

GDC 2010: 2010 FIFA World Cup South Africa interview
2010-03-13

Directly from GDC 2010 - here's producer Matthew Prior on 2010 FIFA World Cup South Africa.

GDC 2010: Fable III Presentation
2010-03-12

Peter Molyneux was at GDC (or rather a fancy hotel room close by) to show off Fable III. Listen to what he has to say about the third game in the seri..

Ship Simulator Extremes interview
2010-03-12

We had a interview with Frank Dolmans about the game Ship Simulator Extremes. Watch it right here...

Review: Sonic & Sega All-Stars Racing
2010-03-12

Petter has been playing one of the best Sonic games in a while, and a worthy contender to Mario's pole position in the Kart series. But can it live up..

GDC 2010 Blog: Playstation Move
2010-03-12

We were at the Playstation Move event in San Francisco and give you our impressions of Sony's new motion controller...

GDC 2010: EA Sports MMA Interview
2010-03-11

Bengt got to talk to the developer of the upcoming MMA game from EA Sports about the different fighters and rule sets.

Preview: Splinter Cell: Conviction
2010-03-11

Bengt has been trying out the long awaited new Splinter Cell game from Ubisoft. Bengt has the latest on what to expect.

GDC 2010 Blog: EA Sports
2010-03-10

Bengt and the camera crew visited the EA Sports event at GDC and took a minute to give us this video blog and a bit of a preview of the upcoming EA MM..

GDC 2010: Civilization V interview
2010-03-10

We caught up with Dennis Shirk, producer on the upcoming Civilization V in San Francisco. How does hexes and the elimination of unit stacks change the..

Review: BF: Bad Company 2
2010-03-10

More destruction, more action and more multiplayer from the multiplayer-oldtimers DICE. Not much more to say than, bring the verdict Petter.

Poll Hva synes du om Playstation Move?
  • 7% Genialt! Sony gjør det igjen!
  • 24% Ser litt spennende ut. Skal teste.
  • 21% Meh. Liker å holde en vanlig håndkontroller.
  • 15% Kjedelig. Har mer tro på Natal.
  • 33% WTF? Det er jo bare en Wii-kopi?
Resultat
Store locator
Nyheter | Beta-tester | Anmeldelser | Artikler | Gadgets | Tema | Tema | Magasinet | Abonnement | Last ned PDF | Finn butikk | Club | Forum | Blogger | Brev | Medlemsrecensioner | Konkurranser | Game Servers | Bli medlem | Downloads | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonser | Redaksjonen | Cookies |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark