Ukens hovedsaker - uke 34
Uken har vært preget av store og små nyheter, men den største var trolig at Apple-grunnlegger Steve Jobs etter en lang kamp mot kreften valgte å forlate sin stilling som toppsjef for gigantfirmaet. Vi tar en titt på uke 34:
Ingen cross-game chat på PS3
Playstation 3 har som kjent ingen crossgame-chat, og denne uken kunne Sony Worldwide Studios-president Shuhei Yoshida stadfestet den beklagelige meldingen; crossgame-chat vil aldri komme til konsollen:
- Med en gang et spill får RAM kan man ikke trekke det tilbake. Når et spill avvikler sin egen ingame-chat bruker den en del av hukommelsen spillet har fått fra Playstation-maskinen. Derfor er det mulig å ha chat i samme spill, men ikke på tvers av dem, forklarer Yoshida overfor Joystiq.
Problemet skyldes altså for lite hukommelse på maskinen. Men Yoshida var rask med å påpeke at løsningen kommer med PS Vita, som vil ha crossgame-chat.
Uncharted-trilogi i kortene?
Om du er en av de få Playstation 3-eierne som ennå ikke har prøvd Uncharted-spillene er det gode nyheter i vente. Skal vi tro nettsiden Amazon har nemlig Sony planer om å lansere en samlepakke, som inkluderer alle de tre spillene i serien.
Windows 8 får App Store
Windows 8, som kommer til neste år, kommer til å inneholde en app store som inkluderer innhold fra Microsoft Developer Network Blog. Ikke helt uventet, da operativsystemet på stasjonære og bærbare dataer vil kunne kjøres på nettbrett også.
Microsoft har også uttalt at Xbox Live vil bli integreert i Windows 8, mens uoffisielle kilder hevder at man kan spille Xbox 360 på PCen gjennom det kommende operativsystemet.
Bare 10% fullfører spillene sine
Det høres ut som et voldsomt lavt tall, man skal vi tro en rapport CNN la frem denne uken er det ikke flere enn 10% av alle verdens spillere som faktisk fullfører spillene de kjøper.
- Etter hva jeg er blitt fortalt er det vanlig å anta at 90 prosent av de som kjøper spillene dine aldri vil se slutten av de, ved mindre de ser det på Youtube, kommenterer produksjonsansvarlig hos Activision Keith Fuller.
CNNs anslag om at kun 10 prosent fullfører blir styrket av en undersøkelse gjort av firmaet Raptr, som jobber med å samle inn statistikk om spillbruk.
Raptr drar frem storsuksessen Red Dead Redemption som et typisk eksempel. Ifølge deres undersøkelser er det nemlig bare 10 prosent av spillerne som har fullført Rockstars westernepos.
Minecraft-skaperen klar for retten
For to uker siden kunne vi melde at Mojang Studios er i ferd med å bli saksøkt av gigantfirmaet Bethesda. Reaksjonen fra Bethesdas side er en protest mot bruken av ordet Scrolls som tittelen på Mojangs neste spill, fordi de mener dette navnet bryter mot deres The Elder Scrolls-merkevare.
Denne uken gjorde Mojang-sjef og Minecraft-skaper Markus 'Notch' Persson det klart at han akter å gå rettens vei mot Bethesda over saken, dersom det skulle bli nødvendig:
- Hvis vi går rettens vei kommer jeg til å kjempe for dette så lenge jeg må. Det er et våsete krav fra Bethesda, som attpåtil har flere spilltitler bestående av ord som vi finner igjen i andre spill, kommenterer Persson før han påpeker at det kommende Rage består av ett av ordene fra Segas Streets of Rage.
Bethesdas advokater mener imidlertid det finnes gode argumenter for at deres krav er rimelig:
- Hovedspørsmålet her er hvorvidt de to merkevarene trolig vil bli forvekslet eller ikke. Det finnes godt etablerte tester for denne typen situasjoner i det amerikanske lovverket for merkevarer, og basert på disse faktorene fremlegger Bethesda et rimelig krav, forklarer advokatene.
Fable IV i 2013?
Selv om Lionhead Studios allerede er i gang med utviklingen av Kinect-spillet Fable: The Journey, ser det ut som selskapet også har startet på det neste fullverdige kapittelet i Fable-sagaen. Hvertfall hvis vi skal tro de siste ryktene i spillbransjen.
I sin rykteseksjon skrev nemlig Official Xbox Magazine denne uken at Fable IV meget vel vil være klart allerede i 2013:
- Sett etter fortsettelsen av Fable-historien med et ordentlig kontrollerbasert Fable IV i 2013, skriver magasinet.
Hvor sikre magasinets kilder er vites ikke, men vi noterer likevel dette som et hyggelig rykte, ettersom vi fortsatt ikke har blitt helt overbevist av Fable: The Journey.
EA og Activision fortsetter kranglingen
Kranglingen mellom Electronic Arts og Activision over høstens store Call of Duty vs. Battlefield-duell nådde nye høyder denne uken, og særlig EA har den siste tiden kommet med kvasse uttalelser rettet mot konkurrenten.
I juni kommenterte EA-sjef John Riccitiello rett ut at han ønsket å se Call of Duty-serien råtne og dø, og siden den gang har han og de øvrige hos EA kommet med små og store stikk til Activisions superpopulære skyteserie.
Under forrige ukes Gamescom-messe kommenterte Activision-sjef Eric Hirshberg at "drittkastingen fra EA var nødt til å ta en slutt", fordi han mente utsagnene skadet spillbransjen som helhet.
Dette sier imidlertid EA seg langt fra enig i, og tidlig denne uken ga de svar på tiltale overfor rivalen:
- Velkommen blant de store gutta Eric. Jeg vet du er ny i jobben, men noen burde ha fortalt deg at dette er en konkurranserettet bransje, kommenterer EAs kommunikasjonssjef Jeff Brown før han fortsetter:
- Du har all grunn til å være nervøs. I fjor stod Activision for 90% av salget innenfor skytespillkategorien. I år kommer Battlefield 3 til å jekke dere ned til 60 eller 70. Med denne utviklingen kommer dere til å være ferdige innen 2-3 år. Hvis du ikke tror meg kan du jo ta en tur ned til den lokale spillsjappa og prøve å kjøpe et eksemplar av Guitar Hero eller Tony Hawk, konstaterer Brown.
Gearbox vil starte Duke Nukem-serien på nytt
På tross av nokså gode salgstall vil de fleste si seg enige i at Duke Nukem Forever var langt fra et mesterverk. Dette har angivelig utvikler Gearbox Software tatt til hjerte, hvertfall hvis vi skal tro de siste ryktene i bransjen.
Som meldt av nettsiden CVG skal nemlig selskapet ha bestemt seg for å starte opp Duke Nukem-serien på nytt fra scratch straks de er ferdig med utviklingen av det kommende Aliens: Colonial Marines.
Angivelig skal hertugens nye livsstil sparkes igang med videreføringen av et prosjekt kalt Duke Begins, som Gearbox jobbet med før de tok over utviklingen av Duke Nukem Forever fra 3D Realms.
Lucasarts i gang med nytt rollespill
Etter lanseringen av det skuffende Star Wars: The Force Unleashed II annonserte utvikler Lucasarts at de aktet å tone ned sin spillproduksjon. Like etter måtte nærmere en tredel av selskapets ansatte forlate skrivebordene sine.
Rett før utgivelsen av The Force Unleashed II fikk imidlertid Lucasarts den tidligere Ubisoft-direktøren Clint Hocking med på laget, og nå snaue året etter ser det ut som ting er i ferd med å begynne å skje igjen på selskapets kontorer.
Denne uken gjorde nemlig Hocking det klart at utvikleren nå er igang med utviklingen av et nytt rollespill, og at de i den anledning har et par nye stillinger å fylle opp.
Av detaljer om spillet er det lite å finne, men vi vet i det minste at det er snakk om rollespill som skal slippes til Xbox 360 og PlayStation 3. På Hockings rulleblad finner vi imidlertid spill som Splinter Cell: Chaos Theory og Far Cry 2, så forholdene ligger så absolutt til rette for at Lucasarts kan finne veien tilbake til gamle høyder med sitt neste prosjekt.
Stor 3DS-avsløring på årets Tokyo Game Show
Nintendo annonserte denne uken at de kommer til å avsløre en "ekstremt stor tittel til 3DS" på årets Tokyo Game Show.
Med den dårlige responsen etter 3DS-lanseringen, den slappe mottagelsen av Wii U på E3 og den lave deltagelsen på Gamescom, har Nintendo mye å bevise i tiden som kommer.
Publikums tiltro til selskapet ser imidlertid ikke ut til å ha blitt helt borte, da meldingen om 3DS-avsløringen var nok til at Nintendos aksjer gikk opp med hele 8,4 prosent.
Steve Jobs går av som Apple-sjef
Apple-grunnlegger og konsernsjef Steve Jobs har som kjent i lengre tid kjempet en tøff kamp mot kreft i bukspyttkjertelen. Etter å ha vært delvis sykemeldt det siste halve året har nå Jobs besluttet at tiden er inne for å sende stafettpinnen videre .
Jobs har hele tiden vært klar på at han aktet å forlate stillingen som toppsjef dersom han ble for syk til å uføre sine plikter, og denne uken kom meldingen om fratredelsen gjennom et åpenhjertig brev til hele Apple-miljøet.
Til å fylle Jobs store sko har styret i Apple valgt Tim Cook. Cook er en rutinert Apple-veteran som har vært med selskapet siden 1998, de siste årene som administrerende direktør.
Jobs vil imidlertid ikke forlate Apple helt og holdent, men trer heller inn som styreleder i konsernet, som han selv startet opp i sin egen bakgård på midten av 70-tallet.
- Microsoft må åpne opp Xbox Live
Med lanseringen av Portal 2 innførte Valve som kjent Steamworks-systemet på Playstation 3. Dette åpnet opp nye muligheter som spilling på tvers av plattformer og fortløpende spilloppdateringer:
- Vi kan virkelig bringe mye verdi for pengene til kundene gjennom disse mulighetene. Med PS3 hadde vi åpenbart en god utvikling på den fronten, forklarer Valve-sjef Gabe Newell overfor VG247.
- Eiere av Portal 2 til PS3 kommer til å se fordelene av dette når den første portal 2-utvidelsen slippes i September. Så vi ønsker oss naturligvis muligheten til å kunne tilby det samme til Xbox 360-spillere også, fortsetter Newell.
Frem til nå har nemlig Microsoft satt ned foten for Steamworks på Xbox 360, til Valves fortvilelse:
- Hovedsaken er at Microsoft må bli komfortable med å åpne opp Xbox Live og la oss utforske mulighetene. [...] Vi skulle gjerne sett at Microsoft var litt mer avslappet i forhold til slike saker. Mange utviklere har startet å se fordelene ved Sonys mer åpne innstilling. Forhåpentligvis vil dette få Microsoft til å innse at åpenhet er god strategi for å blidgjøre kundene deres, og at vi ikke er barbarer som ønsker å rive i stykker konsollen deres, avslutter Newell.
22 millioner PS3-konsoller
Sony la denne uken frem sine siste salgstall når det gjelder Playstation 3-konsollen, og kunne dermed konstatere at det totale antallet solgte enheter nå ligger på 51,8 millioner på verdensbasis.
Samtidig kunne de melde at tallet for Europa isolert sett har passert så mye som 22 millioner solgte konsoller. Et raskt regnestykke avslører at dette tallet utgjør rett i underkant av 43% av totalomsettingen, noe som tydelig viser at Europa er et meget viktig marked for Sony.
Playstation 3 har imidlertid et godt stykke igjen å gå før den tar innersvingen på forgjengeren Playstation 2, som har solgt omkring 50 millioner eksemplarer bare i Europa.
Limbo-utvikleren satser stort
For et drøyt år siden slapp den danske utvikleren Playdead sitt debutspill Limbo på Xbox Live Arcade. Spillet ble raskt en storsuksess og nå året etter har det også blitt lansert på PSN og Steam.
Dersom du venter i spenning på et nytt eventyr fra Playdead ser det imidlertid ut som du må smøre deg godt inn med tålmodighet. Playdead forventer nemlig at det vil ta oppimot 3,5 år før de er klare med sitt neste prosjekt.
Som forklart av Playdead-sjef Dino Patti og spillregissør Arnt Jensen trenger utvikleren denne tiden for å sikre at spillet blir så bra som overhode mulig.
Om det neste prosjektet blir en oppfølger til Limbo, eller et helt nytt prosjekt vites ikke, men angivelig skal planleggingen allerede være igang på Playdeads kontorer.
Portal-skaper med nytt spill
Valves kritikerroste gåtespill Portal startet opprinnelig som et studentprosjekt under navnet Narbacular Drop. Etter å ha blitt imponert av en demonstrasjon fra spillet bestemte Valve seg for å hyre inn de talentfulle studentene, og sammen skapte de det som har blitt en superpopulær spillserie.
En av studentene Valve tok under sine vinger var Kim Swift. Swift forlot imidlertid Valve for et halvt år siden, for å slutte seg til utviklerhuset Airtight Games.
Under PAX-messen som startet på fredag ble Airtight Games' neste prosjekt vist frem, og er du fan av Portal virker dette spillet riktig så lovende.
Spillet har fått navnet Quantum Conundrum og er et fyrikkbasert gåtespill i førsteperson. I spillet skal man navigere seg gjennom rommene i en enorm herskapsvilla, og veksle mellom forskjellige dimensjoner ved hjelp av et såkalt Interdimensional Shift Device.
Blant annet vil spillet by på en "fluffy"-dimensjon, hvor tunge gjenstander plutselig blir så lette at du kan bæres, en slowmotion-dimmensjon, og en dimensjon med omvendt tyngdekraft.
Spillet forventes å bli 4-6 timer langt, og skal slippes til PC, PLaystation 3 og Xbox 360 til neste år.
Tilpass våpnene dine
Dersom du er av typen som liker å tilpasse våpnene dine ned til minste detalj når du spiller skytespill, vil du bli fornøyd med siste nytt om Battlefield 3. Utvikler Dice annonserte nemlig denne uken at det kommer til å bli omfattende tilpassingsmuligheter på våpenfronten i høstens storspill.
Alle våpnene i spillet vil ha plass til opptil tre våpentillegg, og variasjonsmulighetene skal være tusenvis ifølge utvikleren. Du låser opp nye våpentillegg i takt med hvor mye du bruker hvert våpen, slik at du med tiden vil kunne forme ditt ultimate favorittvåpen.
Som et eksempel har Dice sendt ut to bilder av det samme våpenet, der det ene er tilpasset nærkamper, mens det andre et bedre egnet for skuddvekslinger fra lengre hold.
Spill sluppet de siste to ukene:
• Age of Empires Online - 16. august (PC)
• Toy Soldiers: Cold War - 17. august (XBLA)
• The Smurfs: Dance Party - 18. august (Wii)
• Xenoblade Chronicles - 19. august (Wii)
• Haunted - 19. august (PC)
• Arcana Heart 3 - 19. august (PS3/360)
• Street Fighter III: 3rd Strike Online Edition - 24. august (PC/PS3/360)
• Sam & Max: The Devil's Playhouse- 26. august (PC/PS3/Mac)
• Deus Ex: Human Revolution- 26. august (PC/PS3/360)
Nye datoer:
• Kinect Star Wars - 2012 (360)
• Dungeon Defenders - 19- oktober (PC/PS3/360)
• Jurassic Park - 15. november (PC/Mac/PS3/360)
• Twisted Metal - 14. februar 2012 (PS3)
Annonserte spill:
• Quantum Conundrum (PC/PS3/360)
Spill som kommer neste uke:
• Bloodrayne: Betrayal - 30. august (PS3/360)
• Deathspank: The Baconing - 31. august (PC/PS3/360)
• Driver: San Francisco - 1. september (PC/PS3/360/Wii)
• Tropico 4 - 2. september (PC/360)
• Bodycount - 2. september (PC/PS3/360)
• We Dance - 2. september (Wii)
Og da gjenstår det bare å si god helg!
Skrevet av: NorGaMaGamer2011-08-31 13:46Mye negativt denne uken :/
Lagt til 2011-08-31 13:46:
Og positivt
Skrevet av: Animorpher2011-08-29 01:54Fable IV er definitivt noe og se frem til ja,uansett veldig greit med en slik oppsummering,da det er veldig lett og overse nyheter man gjerne ville ha lest.
Skrevet av: Creteck2011-08-28 17:51Forstår forsatt ikke at det er bare 10% som har rundet Red Dead Redemption
Det er forståelig vis det er et direkte drit spill!
Men ikke et spill som red dead redemption!
Veldig bra oppsummert!
Skrevet av: albaga2011-08-27 22:38Godt oppsummert!
Skrevet av: Jack the Lack of Crack2011-08-27 22:23Strålende idé å hamre nyhetene inn på en artikkel på slutten av uken - alltid godt med en oppsummering. Jeg ble veldig glad for å lese at Fable IV kanskje kommer, jeg kommer nok til å ha våte drømmer noen uker fremover nå, ettersom jeg digger både Fable II og III mer enn mye annet (spilte aldri eneren).
Og liker at man kan tilpasse egne våpen i Battlefield 3. Ser fram til det òg. November i år blir, som hvert år, en tung måned for lommeboka, og jeg gleder meg ikke til månedens kontoutskrifter havner i postkassen... Spørs hvor dyre julegaver det blir på familie og venner i år.
PS. Jeg vet at det er lenge siden 'ukens nyheter' kom, jeg har bare ikke kommentert det jeg skrev først før nå.
)
Skrevet av: Parkour Gamer2011-08-27 21:40Niceee.
Gleder meg sinnsykt til BF3 ass. Blir jo bare bedre og bedre.
Fable 3 var et bra spill sålenge du gjorde historien. Når du runnet det ble det jo pisskjedelig. Håper det blir mye, mye bedre, flere, og mer spennende side missions i Fable 4. Fable 3 var dødskjedelig når historien var over.
Skrevet av: Baruk57432011-08-27 21:14Steve Jobs, du vil bli husket.






















































