Gamereactor internasjonalt Norsk / Dansk / Svenska / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Medlemsinnlogging
amigo






Glemt passordet?
Jeg er ikke medlem, men jeg vil registere meg

Eller logg inn med min Facebook-konto
FacebookFacebook

Tanker rundt Wii U

Tekst: Jonas Mäki GR SE

Fremtiden er rett rundt hjørnet, sies det. Vi har gjort oss noen tanker om neste generasjons konsoller, og til slutt tar vi for oss Nintendos Wii U...

Foreløpig har vi sett nærmere på Microsoft og Sonys kommende konsoller, men det er fortsatt en god stund til vi får se de to. Derimot har vi allerede fått smakebiter av Wii U, og det er heller ikke så altfor lenge til den havner i butikken. Hvordan skal Nintendo utnytte håndkontrollen, hva gjør de i forhold til nett, og vil konsollen selge like godt som forgjengeren? Dette er våre tanker om Wii U.

• Wii U er på papiret ikke så mye mer imponerende enn Xbox 360 og Playstation 3. De to gamle traverne lar seg enkelt overgå med moderne teknikk, og derfor tror vi at Wii U kommer til å overraske oss i ett års tid med overlegent pene konsollspill (ihvertfall frem til de to andre får etterfølgere). Bare noe så enkelt som dobbel mengde RAM vil gjøre underverker for teksturene, og til sammenligning vil det føles veldig kraftfullt.

• Den tablet-lignende håndkontrollen føles bortkastet, siden den ikke inneholder noen spesiell elektronikk for bruk på egen hånd. Dette vil nok Nintendo innse, så etterhvert kommer håndkontrollen til å få ekstra funksjonalitet som for eksempel spill og apper.

• Risikoen er at Wii U er en tungsolgt løsning. Tablets er helt klart hett om dagen, men ikke engang Apple har lykkes i å selge like mange som de hadde håpet. På samme måte som med Nintendo 3DS tror vi at Nintendo har valgt å fokusere på, og implementere en teknologi som mange fortsatt mener er overflødig. Faren er at de må dumpe prisene igjen for å virkelig få fart på sakene.

• Blu-ray kommer i en eller annen form på Wii U, men ikke for å spille av filmer. Mange mener at dette er galskap, men Wii kunne ikke spille av DVD og salgstallene er jo ikke akkurat elendige. Vi tror at Nintendo prioriterer riktig og klokt.

• Navnet Wii U er fortsatt ikke et vi har falt for. Det er for likt Wii, og vi hører fortsatt om folk som ikke har forstått at 3DS-spill ikke fungerer på DS. Vi har også hørt spillforhandlere understreke det samme poenget bak disken i butikken. Vi hadde foretrukket at de valgte et annet navn for å unngå det samme problemet for Wii U.

• Spillopplevelser uten sidestykke tror jeg at vi trygt kan forvente. Da tenker vi ikke på en litt spesiell grafikk eller et annerledes konsept, men at Nintendo kommer til å forandre hvordan vi spiller i hjemmet.

• Ett skikkelig fett nettrollespill er noe av det vi ønsker oss mest på Wii U. Å kunne spille på skjermen mens alle menyer og kart (med mer) er tilgjengelig på den lille skjermer du holder i hånden.

• Internett og virkeligheten har rukket å ta igjen Nintendo. Deres bilde av en spillverden hvor spill aldri trenger patcher, at spill kun skal selges over disk, og at spilling på nett er forbeholdt nerder har blitt rasert fullstendig. Nintendo må få opp øynene for casual-familier som kjøper Xbox 360 med Kinect til barna sine, og hvordan man enkelt holder kontakt med venner på PSN. De har fortsatt en lang vei å gå, men når Nintendo først lykkes vil det bli på deres egne særpregede vis.

• Kun én håndkontroll skal, ifølge Nintendo være nødvendig for Wii U, men ryktene skal ha det til at den ideen nå revurderes. Et stalltips er at Nintendo likevel vil slippe spill som støtter flere tablet-håndkontroller, og at de antageligvis kommer med en mer tradisjonell håndkontroll (med doble analoge spaker) for multiplattformsspill.

• Å mangle harddisk kan bli mer klønete enn Nintendo først har antatt. Når spillene er så store som 25 gigabyte, kan patchene og oppdateringene bli enorme. Hvor mange har ikke fylt opp harddisken på Xbox 360 eller Playstation 3? Nintendo blir nok nødt til å endre mening hvis de virkelig vil at folk skal kjøpe og spille på nett med Wii U.

• Lanseringen ser ut til å bli rett etter denne sommeren. Vi vet at Nintendo skal vise frem Wii U igjen på årets E3, men det er typisk Nintendo å gjøre et stunt som dette.

Siden det har vært stille rundt Wii U siden E3-messen i 2011 tror vi at Nintendo kan komme til å vise frem et ganske annerledes produkt neste gang vi får se den.

Kommentere tekst

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Ønsker du å publisere dette på Facebook?
Kommentarer
  • Skrevet av: Kero79
    2012-01-06 00:52
    Blir garantert kjøp
     
  • Skrevet av: Baruk5743
    2012-01-05 17:21
    Syns dette er en ganske interessant konsoll, jeg!
    Tror ikke vi skal vere for raske med å dømme, siden vi har for det meste bare rykter om denne konsollen.
    I`ll judge it when I see it.
     
  • Skrevet av: ZeroFool
    2012-01-04 19:49
    Tviler ikke i det hele tatt på Nintendo. De har gjort det før og de gjør det igjen, de fører spillbransjen til et nytt nivå. Ikke med topp ytelse og grafikk, men med ny teknologi som de bruker på revolusjonerende måter. De har ballene til å stå fast på argumentet: gameplay > grafikk

    Nintendo er ikke dårlig teknisk, de er blant de beste... De fokuserer bare på revolusjonerende teknologi.
     
  • Skrevet av: Kakashi sensei
    2012-01-04 17:58
    Som en Nintendo fan fra start til slutt havner nok denne fort i hus. Uansett hvor dårlig teknisk de muligens er, er det noe spesielt over alle Nintendo sine spill, og dette er grunn nok for meg til å holde meg lojal.
     
  • Skrevet av: Entity
    2012-01-03 18:23
    Ahh. "Når de nye fra MS og S kommer er Wii U død" praten igjen. Er dere analytikere nå? Burde ta jobben til Pachter da Åpenbart vet dere best.

    Men for noen motargumenter til den da: Nintendo jobber nærmere med tredjeparts utviklere nå. Det har de vist frem med 3DS allerede og hinta på det på E3.

    Vi vet ikke enda hvor sterk maskinen egentlig er. Alt vi har er rykter. Put det sammen med at MS og ikke minst Sony kommer ikke til å ta et så stort steg som de gjorde sist. De vil sikkert tjene penger denne gangen pluss at man trenger ikke en SÅ STOR leap nå. Så PS4 blir sikkert sterkere enn WiiU men ikke så mye som PS3 vs Wii. Om ikke de har lyst til å tape masse penger igjen da.

    Nå har jeg beskytta Ninty nok. Litt angrep mot dem. Enig med navnet burde byttes ut. Og de må ha minst 4 Wii U kontrollere samtidig (muligheten til det altså). Og jobbe mer med online. 3DS er en pekepinne på hva de kanskje kan, bare mye mer med det. Wii U selger kanskje ikke like mye som Wii (det skal mye til) men tror ikke den blir en flopp selv om jeg enda er meget skeptisk til maskinen. Vi må nok vente å se sluttresultatet atter en gang, folkens!
     
  • Skrevet av: kokiri
    2012-01-03 18:23
    Bare så dere vet så er den tablet kontrollen til Wii U, like lett som en vanlig Wii remote. (vekten altså)
     
  • Skrevet av: Zuil
    2012-01-03 17:46
    Får håpe vi slipper alle de dårlige tredjepart-spillene som Wii sliter så voldsomt med.
     
  • Skrevet av: Royality-indeed
    2012-01-03 16:38
    Jeg kan se for meg at dette blir bra for rpg's og slikt. Men jeg vil heller tro at det blir tungvint når det kommer til spill som Super Smash og Super mario. Hva skal man med håndkontrollskjermen til de spillene?

    Nå kan det hende at man kan bruke en Classic Controller også da
     
  • Skrevet av: sonic og link
    2012-01-03 16:36
    Ser frem til Wii U, og den blir nok anskaffet på lansering. Det stemmer DoanDavid, Wii har uten tvil vært en suksess.
     
  • Skrevet av: David Selnes / GR®
    2012-01-03 16:29
    Wii har jo solgt flere enheter enn Xbox 360 og PS3, og antall solgte Wii-spill er nesten dobbelt av antall spill solgt til PS3 og Xbox 360, så Nintendo har faktisk hatt rikelig med fortjeneste med den. Den dagen Nintendo slutter å lage konsoller blir nok rundt samme tidspunkt som MS og Sony også slutter å lage dem, ettersom det blir mindre og mindre grunn for å ha en dedikert konsoll.
     
  • Skrevet av: Havok / GR®
    2012-01-03 15:50
    Samme som med Wii. Ikke nok maskinkraft sammenlignet med de to andre (regner jeg med, så kan hende jeg tar feil). Lite støtte fra tredjepart. De har i det minste mer enn de hadde før, men så fort "gimmiken" dør ut kommer de nok til å holde seg til MS og Sony.

    Samt det som vil holde liv i maskinen blir da Nintendos egne spill. Som - for min del i det minste - ikke er godt nok. Jeg akter ikke å betale tusenvis av kroner for å spille Mario.

    Ser for meg at Nintendo etter hver gjør som Sega, stopper å lage maskiner for å fokuserer på det de er flinke til, å lage spill.

    For min del ser det ut som om Nintendo skal ta opp kampen på to fronter. Sony og Microsoft på en side med en kraftig maskin som skal slå ringer rundt det de gjør. Samt Apple med iPad. Wii U er jo en blanding av begge deler. Merkelig valg egentlig.
     
  • Skrevet av: David Selnes / GR®
    2012-01-03 15:30
    Spørs hva du mener med å "ligge bak".
     
  • Skrevet av: Havok / GR®
    2012-01-03 15:20
    Kommer til å floppe når Microsoft og Sony kunngjør sine neste konsoller. Nintendo kommer til å ligge bak nok en gang. :/
     
  • Skrevet av: lazgo
    2012-01-03 14:51
    Skal ærlig innrømme at jeg en Nintendo Fanboy, mest pga NES var den første konsollen jeg har spilt på, så det satte sine spor. Jeg kommer til å kjøpe Wii U og de fleste nye konsoller de kommer med i fremtiden.

    På PC spill er jeg en grafikk-hore som bare det, men det er noe med Nintendo spillene som er annerledes og morsomme å spille
     
  • Skrevet av: Parkour Gamer
    2012-01-03 14:35
    Jeg kjøper av og til spill kun for Coop og 2 player. Da ser jeg ikke poenget med Wii U.
     
 

De 20 siste programmene:
(Intervjuer, reportasjer, anmeldelser m.m.)

GDC: Dreamfall Chapters - Interview Dag Scheve & Martin Bruusgaard
2013-05-18

We caught up with Red Thread Games' Dag Scheve (writer) and Martin Bruusgaard (lead designer) to discuss the recently kickstarted Dreamfall Chapters.

Call of Duty Championship Spesial #3
2013-05-17

Er de beste CoD-spillerne for superstjerner å regne? Vi forhørte oss med spillerne under Call of Duty-VM i Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - iDÉAME interview & live demo
2013-05-17

KnapNok Games' Lau and Dajana share their vision about motion controls and no-TV games. They also define their imminent Wii U party game Spin the Bott..

GDC: Anomaly 2 - Interview
2013-05-17

We had a chat with 11 Bit Studios' senior writer Pawel Miechowski about the recently released tower offense game Anomaly 2.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

We captured just under half an hour of the early action in tower defence/first person shooter Sanctum 2 for your viewing pleasure. Enjoy!

GDC: Wargaming - Victor Kislyi Interview
2013-05-16

We sat down with Wargaming.net CEO Victor Kislyi in a boardroom of sorts to discuss their global expansion - the additions of new studios Gas Powered ..

GDC 13: Big Bite Soccer-intervju
2013-05-16

Vi møtte utviklerne bak Big Bite Soccer på årets GDC-messe i San Francisco.

GDC 13: Nvidia Shield-intervju
2013-05-16

Vi slo av en prat med markedsjef Jason Paul fra Nvidia, for å få en oppdatering på utviklingen av selskapet kommende håndholdte Android-konsoll, Nvidi..

PAX East 13: Wildstar-intervju
2013-05-15

Vi sikret oss noen ord med Mike Donatelli på årets PAX East-messe, altså mannen med ansvaret for innholdet i det kommende nettrollespillet Wildstar.

GRTVs Trailershow - 15. mai
2013-05-15

Er du klar for en ny episode av GRTVs fenomenale trailershow?

PAX East 13: Dungeon Defenders II-intervju
2013-05-15

Josh Isom fra Trendy Entertainment snakker oss gjennom de konkurransebaserte modusene i Dungeon Defenders II.

GDC 13: Age of Wulin-intervju
2013-05-15

Vi tok en tur limosinen til Claas Wollter fra Gala Networks, mens vi snakket om de unike funksjonene i Age of Wulin, nettrollespillet fra gamle Kina.

Indiepub-intervju
2013-05-15

Content manager PJ Hruschak fra Indie Pub var på plass under Namco Bandai Global Gamers Day. Gamereactors Gillen McAllister slo av en prat med ham om ..

PAX East 13: Sanctum 2-intervju
2013-05-15

Vi møtte Sanctum 2-designer Oscar Jilsén på årets PAX East-messe.

Full Mojo Rampage - gameplay og intervju
2013-05-14

Vi snek oss inn på kontorene til Top Games, for å få en eksklusiv smakebit på studioets første actionrollespill, Full Mojo Rampage.

RuneScape: Design Director-intervju
2013-05-14

Vi slo av en prat med designleder Mark Ogilvie fra Jagex. Dagens tema? Det stadig populære gratis nettrollespillet RuneScape.

Cloudberry Kingdom-intervju
2013-05-14

Med-grunnlegger og programmerer Jordan Fisher snakker oss gjennom ett av de vanskeligste plattformspillene vi har sett den siste tiden, nemlig Cloudbe..

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Se oss spille den første timen av Metro: Last Light på Xbox 360.

PAX East 13: Luftrausers-intervju
2013-05-14

Rami Ismail fra Vlambeer var på plass på årets PAX East-messe, for å snakke om det todimensjonale dogfighter-spillet Luftrausers.

Watch Dogs-intervju
2013-05-13

Vi møtte Cinematic Lead Lars Bonde på preview-arrangementet for Watch Dogs, for å høre mer om, du gjettet det, Watch Dogs.

GDC 13: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi sikret oss noen ord med kreativ leder Jonas Waever fra Logic Artists, for å diskutere det turbaserte rollespillet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified-intervju
2013-05-13

Vår engelske kollega Mike Holmes kidnappet (ikke egentlig) produsent Nico Bihary fra 2K Marin, for å tvinge ut ferske opplysninger det nylig (re)annon..

Call of Duty Championship Spesial #2
2013-05-10

Vi tar en prat med spillerne som deltok i Call of Duty-verdensmesterskapet. Hvorfor startet de egentlig å spille Call of Duty?

Runner 2-intervju
2013-05-10

Runner 2 er allerede ute på en rekke plattformer. Vi benyttet derfor iDÉAME-messen i Madrid for å slå av en pat med Charles Martinet fra Gaijin Games ..

Young Justice: Legacy-intervju
2013-05-09

Doug Panter, markedssjefen hos Little Orbit, snakker oss gjennom spillmatiseringen av Young Justice.

GDC 13: The Drowning-intervju
2013-05-08

Ben Cousins' karriere har strukket seg fra Lionhead til Sony og DICE. Hans neste prosjekt heter The Drowning og utvikles Scattered Entertainment. The ..

Hold utkikk etter disse i mai!
2013-05-08

Vi tar en nærmere titt på de største lanseringene i mai måned, med titler som Metro: Last Light, Fuse og Grid 2 i spissen.

GDC 13: Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi sikret oss noen ord med Yannis Mallat, sjefen for Ubisofts canadiske avdelinger Ubisoft Montreal og Ubisoft Toronto. Hør hans tanker om trendene i ..

PAX East 13: Neverwinter-intervju
2013-05-08

Vi huket tak i Cryptic Studios-sjef Jack Emmert under årets PAX East-messe, for å finne ut hvordan de ligger an med utviklingen av nettrollespillet Ne..

GDC 13: Infinite Crisis-intervju
2013-05-07

Vi sikret oss noen ord med Jeffrey Steefel fra Turbine, for å få en oppdatering på det superambisiøse MOBA-spillet Infinite Crisis. Du vet, det som er..

GDC 13: Cloudbuilt-intervju
2013-05-07

Vi slo av en prat med Johannes Smidelöv fra svenske Coilworks, med andre ord studioet bak actionplattformspillet Cloudbuilt.

GDC 13: Auto Club Revolution-intervju
2013-05-07

Vi møtte racingveteranen Simon Jones, som jobber med free-to-play-spillet Auto Club Revolution sammen med resten av Eutechnyx.

PAX East 13: Johann Sebastian Joust-intervju
2013-05-07

Det er ikke alltid så lett å finne en utgiver for spillene sine. Hør historien til spillskaperen Douglas Wilson, mannen bak Johann Sebastian Joust fra..

Pixel Toys-intervju
2013-05-07

Vi møtte daglig leder Andrew Wafer og grunnlegger Alex Zoro fra Pixel Yoys på iDÉAME-messen i Madrid, for å høre deres synspunkter om spillutvikling t..

PAX East 13: Neverwinter & 38 Studios-intervju (R.A. Salvatore)
2013-05-06

Den bestselgende forfatteren R.A. Salvatore snakker om hans nyeste sett med bøker, hvordan disse passer inn med Neverwinter, og den uheldige stenginge..

GR på RuneScape 3-event
2013-05-06

Gillen McAllister var på plass ved Peckforton Castle for å bevitne avdekkingen av RuneScape 3.

PAX East 13: AbleGamers-intervju
2013-05-06

Under sitt besøk på årets PAX East-messe fikk GRTV-gjengen sjansen til å slå av en prat med Steve Spohn fra AbleGamers, en forening som jobber for å p..

PAX East 13: Artemis Spaceship Bridge Simulator
2013-05-06

Vi slo av en prat med Thomas Robertson, skaperen av Artemis Spaceship Bridge Simulator på årets PAX East-messe.

Call of Duty Championship Spesial #1
2013-05-03

Vi tok turen til finalen av det offisielle Call of Duty: Black Ops 2-verdensmesterskapet i Los Angeles, for å møte utviklerne, fansen og ikke minst sp..

PAX East 13: Might & Magic VI og X-intervju
2013-05-03

Erwan Le Breton, kreativ leder for Ubisoft-spillene Might & Magic: Heroes VI: Shade of Darkness og Might & Magic X: Legacy var på plass under årets PA..

Poll Hvilket spill blir størst i sommer?
  • 8% Metro: Last Light
  • 5% Grid 2
  • 2% Call of Juarez: Gunslinger
  • 0% The Wonderful 101
  • 1% Remember Me
  • 1% Animal Crossing: New Leaf
  • 1% Fuse
  • 45% The Last of Us
  • 7% Amnesia: A Machine for Pigs
  • 5% Plants vs Zombies 2: It's About Time
  • 3% Tales of Xillia
  • 0% Disney Infinity
  • 2% Pikmin 3
  • 5% Splinter Cell: Blacklist
  • 1% The Bureau: Xcom Declassified
  • 6% Saints Row IV
  • 0% Rayman Legends
  • 10% Noe helt annet
Resultat
BETA +