Gamereactor internasjonalt Norsk / Dansk / Svenska / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Medlemsinnlogging
amigo






Glemt passordet?
Jeg er ikke medlem, men jeg vil registere meg

Eller logg inn med min Facebook-konto
FacebookFacebook

Window Vista - velfungerende eller ikke?

Da har jeg hatt Windows Vista inn på PC-en min en tre ukers tid og jeg må ærlig innrømme at all skepsisen jeg hadde nå er gjort til skamme. Dere skal bare tro meg at jeg var veldig skeptisk til å legge inn Vista i stedet for min trofaste XP, men nå en stund etter skiftet er jeg rimelig godt fornøyd med operativsystemet.

Den første tiden etter å ha lagt inn vista var det enormt mye oppdateringer som skulle inn og jeg satt lenge å grublet på når oppdateringene skulle bli ferdig. For med en 2Mbit linje tar det evigheter å laste ned disse oppdateringer.

Nå etter tre ukers bruk er jeg veldig fornøyd og det er godt å se at Windows Vista fungerer godt for meg. Jeg har ikke hatt nevnverdige problemer og maskinen er meget stabil, den har en god del flere funksjoner som jeg setter pris på. Alt i alt fungerer faktisk Vista veldig godt i forhold til hva jeg i grunnen hadde trodd. For mange av mine gamer-kompiser har sagt at jeg måtte holde meg unne Vista, for den ville skape en rekke problemer for meg. Hittil har jeg ikke hatt noen problemer, så har jeg noe i vente som jeg kanskje ikke har opplevd?

Hvilket operativsystem bruker du? Holder du deg til XP eller har du tatt steget til Windows Vista? Har du hatt noen problemer med noen av disse operativsystemen?

Kommentarer
  • Skrevet av: XXassassinXX
    2008-10-03 10:29
    Grattis med Vista
    Har hatt Viste på min stasjonære lenge nå, jeg så er ganske godt kjent med den.
    Noe av det kuleste er jo Miniprogramene!
     
  • Skrevet av: Jonas A D
    2008-10-03 10:55
    Jeg har Vista på den stasjonære PC'en og XP på den bærbare skole laptopen. er veldig fornøyd med Vista og skjønner ikke hva folk klager på, selv om den kanskje er litt mer ustabil enn XP, men litt må man jo ofre
     
  • Skrevet av: metfan
    2008-10-03 10:58
    En kompis av meg sitter igjen med konstant 50-55% RAM bruk etter Vista. Han har 2 gb ram og over 1 gb går til Vista sine prosesser.

    Noen tips på å strippe ned ram-bruken?
     
  • Skrevet av: karskpower
    2008-10-03 11:06
    Har hatt vista i ca 4 mnd nå.........kan ikke si annet enn at jeg er kjempefornøyd

    Grattis med vista Bernt
     
  • Skrevet av: skeptisk-heksa
    2008-10-03 11:28
    Gratulerer.

    Selv har jeg også vista. Kom med laptopen, så da så. Må innrømme jeg var skeptisk, siden jeg har hørt så mye negativt om vista, men foreløpig går alt supert og jeg har ikke noe å klage på.

    Okei, nå styrer jeg ikke så mye inne på maskina, så jeg vet ikke om alt vista kan være bra eller ikke på...men alt funker, så da er jeg fornøyd.
     
  • Skrevet av: skullhead93
    2008-10-03 11:35
    jeg har XP og det beholder jeg, med god grunn.
     
  • Skrevet av: tarkan
    2008-10-03 11:39
    Vista på den nye dataen, veldig fornøyd! Ikke bare ser den bra ut, den fungerer godt også.
     
  • Skrevet av: The-gamer
    2008-10-03 11:43
    De eneste som sier at Vista ikke funker bra er de som kun har hatt XP/Mac OS.
     
  • Skrevet av: Master_bandit
    2008-10-03 11:45
    Joda, vista er fin den, men jeg har ikke den pga at jeg spiller en del gammle spill + at noen programmer jeg har ikke fungerer på vista.
     
  • Skrevet av: MaiztRo
    2008-10-03 11:49
    Jeg har ikke hatt noe problemer med vista.. Veldig lett å ryddig..
     
  • Skrevet av: Caveman
    2008-10-03 11:53
    Vista dreper mitt indre barn! har det på skolelaptopen som har 1gb ram, og vista bruker 1gb ram, noe som betyr at det er lite igjen til andre oppgaver... etter et år med vista kan jeg bare si at jeg er jævlig misfornøyd! holder meg til XP, ihvertfall til Windows 7 kommer!
     
  • Skrevet av: The-gamer
    2008-10-03 11:56
    Master_bandit: Gamle spill funker finfint på Vista

    -

    Og hos meg bruker ikke Vista så mye som 1GB RAM...
     
  • Skrevet av: ES
    2008-10-03 12:39
    Jeg har en med XP og en med Vista. Begge funker fett, bare at Vista-en er litt treig pga. at pc-en har lite ram. Men det er ikke operativsystemet sin skyld.

     
  • Skrevet av: Losten79
    2008-10-03 12:41
    Er enig med deg Bernt Vista ER et veldig bra OS, er noen mangler fra XP som f.eks. en fungerende bakover kompatibilitet for dos spill å sånt som ikke funker 100%. Og at man mister en del ytelse i spill med Vista pga alt som kjøres i Vista, men det skal jeg nok overleve. Bruker XP selv for øyeblikket, men har vurdert sterkt å legge inn Vista på fulltid. Mye pga nettopp DX10(.1) som kommer snart

    Ser flere nevner ustabilitet. Har ikke merket noe ustabilitet i Vista, mer merket at det er MER stabilt enn XP. Men største minuset er selvfølgelig minnebruken for mange, og det ødelegger litt av spilloplevelsen når man ikke kan guffe spillet opp like mye som i XP UTEN DX10 aktivert.

    Husker ikke nøyaktig hva Vista bruker hos meg, men trur den lå tett opp under 2gb ram på sitt verste, men har alltid noen programmer gående i bakgrunnen som drar litt på minnet! Men har 4gb å ta av så jeg klarer meg

    Men jeg anbefaler mer enn gjerne folk til å legge inn Vista

    Forresten super blogg Bernt
     
  • Skrevet av: hack shack
    2008-10-03 13:12
    siter på Vista Ultimate 64 Bit, lol Pcen min er ganske utdatert men jeg kan spille mitt kjære Fable TLC så gjør ikke meg noen ting, det eneste som er litt dritt er at oppstarten er litt treg.
    Bruker vanligvis bare Pcen til film, internett og skole arbeid.
     
  • Skrevet av: Losten79
    2008-10-03 13:24
    Du skulle kjøpt deg Ram nå mens det er billig, og kanskje ny CPU og skjermkort!!
    Bygde nettopp en pc til en kompis, og pakken kom på totalt 4000,- Han er ikke en gamer, men denne pc'en spiller mye av det ute på markedet nå

    Pakken inneholdt følgende:
    -Kabinett (APLUS Case CS-188AF, ATX, Black, 250mm)
    -Hovedkort (Gigabyte GA-MA770-DS3,AMD 770, DDR2, ATX)
    -Prosessor (AMD Phenom 8450 Triple-Core 2,1 GHz Boxe)
    -Skjermkort (HIS Radeon HD 3850 256MB GDDR3)
    -2gb ram (Corsair Value S. PC5300 DDR2 1024MB 2stk)
    -Strømforsyning (Fortron Source Blue Storm II 400W)
    -Harddisk (Samsung SpinPoint T166 250GB SATA2)

    Kjøpt fra komplett.no

    Rettere sagt det som trengs til en pc Er billig nå om dagen, så skal du oppgradere er sjansen din nå, mens prisene er nede
     
  • Skrevet av: hack shack
    2008-10-03 13:26
    Citerer Losten79:
    Rettere sagt det som trengs til en pc Er billig nå om dagen, så skal du oppgradere er sjansen din nå, mens prisene er nede


    When money becomes an issue Bah jeg er blakk, får ikke jobb heller
     
  • Skrevet av: Losten79
    2008-10-03 13:29
    Citerer hack shack:
    Citerer Losten79:
    Rettere sagt det som trengs til en pc Er billig nå om dagen, så skal du oppgradere er sjansen din nå, mens prisene er nede


    When money becomes an issue Bah jeg er blakk, får ikke jobb heller


    Ja de pengene de pengene...Alltid et problem for noen Skjønner hvordan du føler det å være blakk...Har vært der selv en gang.
     
  • Skrevet av: kris2ffer
    2008-10-03 13:39
    Jeg er rimelig lei av vista. Vi har en middelmådig PC som kune vært brukt til å spille på hvis den hadde XP, men Vista tar all kraften og da er det ikke noe moro...... Elkjøp solgte pcer med vista før det egentlig vær ferdig, og pcene er for dårlige til å ha Vista. Vista er ganske ok når det virker, men elkjøp derimot......
     
  • Skrevet av: sirupkaramell
    2008-10-03 14:10
    Kan ikke ha vista på dårlige/middelmådige PC'er!
    Har selv nettop skaffet meg vista 64-bit og det fungerer veldig bra..!
     
  • Skrevet av: quakecry
    2008-10-03 15:44
    Jeg fjernet vista, bruker for mye ressurser m.m så jeg fjernet vista og la inn xp. Men blir kanskje og bruke XP igjen.
     
  • Skrevet av: zatzinki
    2008-10-03 19:34
    Har vista jeg. Spiller sjeldent på PC også, så har ikke opplevd noen problemer.
     
  • Skrevet av: Gamezfan
    2008-10-03 19:55
    XP på en maskin, Vista på to.
     
  • Skrevet av: Kniggeth
    2008-10-03 20:00
    Har Vista på en av maskinene, og XP på en, Win98 på en annen og Win95 på enda en annen. Klarer bare ikke å kvitte meg med de gamle grå klossene....
     
  • Skrevet av: Cboy J-kins
    2008-10-03 20:57
    Har Vista selv, eneste problem jeg har er at nesten hver gang jeg slår av Oblivion, kommer det opp sånn: Oblivion har sluttet å virke prøver å finne årsaken greie.. ellers er Vista helt fint for meg
     
  • Skrevet av: Losten79
    2008-10-03 21:01
    Kan ikke si jeg har hatt det problemet, men så har jeg ikke spilt Oblivion i Vista! Men skal prøve å huske på å teste neste gang jeg legger inn Vista her. Må bare få pc'en til å godta Vista dvd'en min når jeg smekker den inn. Får bare svart skjerm her hehe!
     
  • Skrevet av: kris2ffer
    2008-10-04 14:41
    Jeg synes det er teit av elkjøp å selge PCer som bare så vidt klarer å kjøre vista. Hvis du ikke vet noe om datamaskiner får du deg et sabla dårlig førsteinntrykk
     
  • Skrevet av: Noral
    2008-10-04 15:44
    Vista.
    Men XP var digg, men mongo ting i pcn vil ikke holde i hånden til XP.
    Så XP funker ikke ordentlig på min pc
     
  • Skrevet av: Bernt Erik
    2008-10-04 18:09
    Fortsatt er jeg veldig fornøyd med Vista og synes den blir bare bedre og bedre for hver dag

    Men det er noen irriterende bugs også da, men det var jo i XP-en også. Håper på et par service-packer til, så tror jeg dette blir bra
     
  • Skrevet av: sirupkaramell
    2008-10-04 21:24
    Cboy J-kins: Høyreklikk på oblivion shortcuten din og gå på egenskaper. Deretter trykker du på kompabilitet og så setter du en hake hvor det står kjør dette spillet i windows XP service-pack 2 da skal det nok funke. Hvis ikke tar du en reinstall....
     
  • Skrevet av: NinjaGrandad
    2008-10-05 12:07
    XP =
    Vet ikke hvorfor , har bare aldri likt Vista. Jeg begynte med det på PC'en, men bytta til XP.
     
  • Skrevet av: k1llsw1tch
    2008-10-05 22:16
    Prøvde Vista med en gang det kom men da var det svært lite som funket pga drivere som ikek passet over etc.


    Men nå kjører jeg en meget stabil x64 versjon og nå kunne jeg ikke tenkt meg noe annet.
     
  • Skrevet av: HHH
    2008-10-05 22:22
    Vista fungerer greit, det. Har hørt masse syting om at Vista suger til ditt og datt, men jeg synes at det er helt OK.
    Det jeg derimot er veldig irritert over, er at det er massevis av spill (oftest de som er litt halvgamle) som Vista ikke kan kjøre. Ta et eksempel: MGS2. Etter anskaffelse var jeg strålende fornøyd med meg selv, men det viste seg raskt at Vista nektet å samarbeide med spillet. Dette er kun ett av mange tilfeller, og er utvilsomt den største draw-back'en til Vista.
     
  • Skrevet av: Ole-Christian / GR®
    2008-10-05 22:26
    Vista fungerer ypperlig for meg. Har ikke opplevd noen som helst irriterende feil med den, og siden jeg ikke bruker PCen noe særlig til spill, har heller ikke det noe særlig å si.
    Vista er også langt mer oversiktlig, brukervennlig og pent å se på enn hva XP er.
    Med 64 bits versjonen burde de aller fleste være fornøyde.
     
  • Skrevet av: KlM
    2008-10-05 22:49
    At Vista er ustabilt er bare drittslenging fra Mac fanboys. pff...

    Har ikke opplevd et eneste problem med Vista. De eneste problemene jeg har hatt er med vifta på dataen som ikke funker ordentlig, noe som overoppheter dataen min, men det er ikke Vista relatert.

    Bruker heller ikke Antivirus. Seriøst, de lager mer trøbbel enn de forebygger. De tar altfor mye plass og sakner hele systemet. Jeg har hatt 1 virus på dataen min som føkka ting litt, men det har bare med min egen naivitet å gjøre.
    (fake oppdatering ) Så lenge man holder seg unna sider man vet er dritfulle av spam og ikke åpner søppelpost så har man ingen ting å frykte.

    Vista går på skinner hos meg, bruker under 20 sekunder på å starte opp dataen.
     
  • Skrevet av: Strategist
    2008-10-06 17:52
    Jeg har Vista på min bærbare og XP på den stasjonære. Har ikke så mye å klage på. Det er dog lurt å gå inn og huke av unødvendige oppstartsprogrammer som bare drar kraft og gjør oppstarten tregere.
    Det er heller ikke så stor forskjell lenger på XP og Vista, etter at servicepack 3 gjorde XP en smule tregere (bevisst?).
    Men jeg er litt fristet til å prøve Linux på en av PCene, men det blir nok ikke før jeg har skaffet ny spillPC. Så det kan ta en stund.
     
  • Skrevet av: oski
    2008-10-07 13:00
    Holder meg til xp, syntes vista er dritt hele veien! Grattis med det da!
     
  • Skrevet av: verbatim
    2008-10-10 23:47
    Vista funker egentlig fett det, eneste ulempen jeg vet om er treg USB. Har samme PCen som ES (Skole PC) Der jeg har hatt Vista, men ikke nå lenger. Idiotene som har satt sammen disse maskinene satte faen meg sammen en maskin som ikke drar opperativsystemet som er installert. Hjernedøde jævler. Vista krever 1GB ram - minimum. PCen har 1GB, men grafikkortet skal ha sin del også. Derfor valgte jeg å gå tilbake til XP, men som ES sier, ikke vista sin skyld.

    PCen starter mye kjappere og henger seg opp mye mindre med ett opperativsystem den faktisk drar, men savner "Windows tasten + 1, 2, 3 osv." og søkefeltet i startmenyen.

    Ellers går det for det samme. Mye av hatet henger igjen fra starten, det var ikke bra i starten. Men heller ikke XP var bra i starten, husker jeg gjerne ville ha PC med 98 da XP kom. Nå har det bare blitt så utrolig populært å hate vista, derfor alle klager.
     
  • Skrevet av: Rattata12
    2009-01-16 19:50
    Jeg har Mac, og har prøvd vista, men det er ikke det beste jeg har opplvevd, Vista er sein o.l. Jeg bare elsker Mac. det så utrolig kjapt, så XP og Mac er i mine øyne det beste man kan få
     
  • Skrevet av: Kronoz
    2009-01-16 22:48
    VISTA = Virus Infected System Try Apple
    Fra Mac fanboyen

    Men en smule seriøst, jeg er ikke noe glad i Vista, og det har ingen ting med at jeg liker Mac bedre å gjøre. Jeg bare liker det ikke. Det fungerer ikke for meg. XP gjorde det, men ikke Vista.
    Jeje.
     
  • Skrevet av: Master_ike
    2009-05-01 12:05
    Har Vista og XP, men liker XP best.

    Det er bedre med en XP på taket enn en Vista i stuen.
    Sitat fra Zonyys dikt.

    Lagt til 2009-05-01 12:07:
    Men liker Vistaen veldig godt da...
     
 
Kommentere

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- Bold Italic Underline Spoiler


Eldre innlegg
Poll Hvilken konsoll velger du?
  • 9% Wii U
  • 44% Playstation 4
  • 13% Xbox One
  • 26% PC
  • 9% ALLE!!
Resultat
BETA +