Gamereactor internasjonalt Norsk / Dansk / Svenska / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Medlemsinnlogging
amigo






Glemt passordet?
Jeg er ikke medlem, men jeg vil registere meg

Eller logg inn med min Facebook-konto
FacebookFacebook

Solide konsoller eller ikke

En gang i tiden hadde de fleste Nordmenn sega, snes, Atari, C64 eller amiga.
Nå for tiden går det på Xbox360, PS3
og wii men det rare er at det virker som om denne genrasjonen konsoller har lavere holdbarhetstid enn snes maskiner har og hadde.

De fleste xbox360 eiere har nok en eller annen
gang opplevd RRD (Red Ring of death)
På PS3 er det YLOD (yellow ligth of death) som skjer samt at hardisker av og til failer.
Dette skjer vanligvis etter noen år.
Jeg kjenner ikke til om wii har like store
problemer etter en del år men jeg kan tenke meg at siden det sitter en laser og leser wii discene så kan den gå i stykker akkurat slik som laseren til ps2 kunne etter lang tids bruk.

Snes maskiner ble gitt ut i 1992 her i Europa
det betyr at enkelte snes maskiner er 20 år
gamle og fremdeles virker om jeg har regnet riktig.
Ett enda mer ekstremt tilfelle finner man med
Atari 2600 som ble gitt ut i 1978 her i europa.
Det betyr at enkelte Atari 2600 maskiner er over 30 år gamle og fremdeles virker.

Har vi byttet bort holdbarhetstid i den stadige jakten på god grafikk og kraftig maskinvare?
Er gamere lite kravstore idag eller har det rett og slett blitt ett forbruker samfunn så ingen bryr seg særlig?

Vil folk egentlig ha solide konsoller?

Kommentarer
  • Skrevet av: sonic og link
    2012-03-13 07:59
    Jeg har i det minste opplevd at Wiien er mer solid enn det GCen var, har hatt min Wii siden lansering, mens GCen måtte byttes ut omtrent hvert eneste år.
     
  • Skrevet av: Royality-indeed
    2012-03-13 14:49
    Tror jeg har vært heldig. Har aldri måttet bytte inn noen konsoller. Men jeg legger merke til at de nyeste konsollene fryser mye oftere enn det de gamle gjorde.
     
  • Skrevet av: Kakashi sensei
    2012-03-13 16:21
    Har hatt litt problemer med Xboxen, men ellers vært svært heldig. Bruker uansett mest Wii og PC nå til dags.
     
  • Skrevet av: Joelspeanuts
    2012-03-13 21:10
    Smashing!

    Har selv opplevd YLOD. Det var to kjipe måneder! Jeg sitter her og prøver å tenke meg til hvorfor det er sånn at dagens konsoller ikke er holdbare.

    De nye konsollene er mer avanserte og inneholder mer finmekanikk. Flere kretser, chips og koblinger betyr flere potensielle feilkilder enn i de gamle konsollene.

    De gamle konsollene hadde ingen bevegelige deler som kunne slites på sånn sett. Jeg vil tro det optiske drevet, viftene og vibrasjonene disse forårsaker kan kanskje være en kilde til feil på de nye konsollene.

    Økt prosessorkraft betyr økt varmeutvikling. Det betyr at maskinen frekvent opphetes og avkjøles. Det sliter nok på maskineriet. Overoppheting vil jeg anta er den vanligste grunnen til feil.

    Men jeg må si det virker som om forbrukerelektronikk generelt blir mindre holdbart, det være seg stekeovner, hårfønere, spillkonsoller eller TV-er. Ja, til og med klær, møbler og kjøkkeninnredning holder ikke like lenge som før.

    Er det fordi vi ikke vil at det skal holde lenge, og frivillig bytter etter tre år, eller er det fordi produsentene ikke vil at det skal holde, slik at vi skal kjøpe mer. Før ble ting lagd fordi det skulle gjøre en oppgave. I dag lages ting fordi det skal selges. Er det konspiratorisk tenkt av meg?

    Selv er jeg beinhard på min 5-årige reklamasjonsrett på mine ting. Jeg kjøper ikke nytt med en gang noe ryker. Er ikke tingen gamlere enn reklamasjonsfristen, ja, så kontakter jeg butikken og klager, slik at jeg kan få tingen reparert, eller erstattet.
     
  • Skrevet av: fanzypanzy
    2012-03-13 21:39
    Vel, nå er det også veldig mange NES, SNES, Atari maskiner osv som har gått dukken over årene. Samtidig er det fortsatt mange PS1, PS2 maskiner som fungerer og som sikkert også kommer til å fungere lenge ennå. Det samme kommer sikkert til å gjelde PS3 .

    At feilraten likevel er høyere på mye ny elektronikk skal jeg ikke si noe på, men det er ikke bare nye konsoller som går i stykker for å si det slik, ei er det bare gamle konsoller som vil leve til de blir 30.
     
  • Skrevet av: Grallen
    2012-03-13 23:08
    Eneste konsollen som har røket her i huset er PS2en, og den var ødelagt når vi kjøpte den i butikken.
     
 
Kommentere

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- Bold Italic Underline Spoiler


Eldre innlegg
Poll Hvilken konsoll velger du?
  • 9% Wii U
  • 44% Playstation 4
  • 13% Xbox One
  • 26% PC
  • 9% ALLE!!
Resultat
BETA +