Gamereactor internasjonalt Norsk / Dansk / Svenska / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Medlemsinnlogging
amigo






Glemt passordet?
Jeg er ikke medlem, men jeg vil registere meg

Eller logg inn med min Facebook-konto
FacebookFacebook

Aldersgrense på spill

Den evige diskusjonen om aldersgrense på spill fortsetter her.

Leste nettopp om en fjortenåring som ikke fikk lov til å kjøpe Call of Duty: WaW pga det var attenårsgrense og han ba andre komme med sine synspunkter:

Bare noen få år gammel spilte jeg Lemmings på Amiga.

Joda, spillet gikk ut på å redde stakkarene, men alikevel var det utrolig gøy å velge "spreng alle"-knappen som gjorde alle om til selvmordsbombere.

Ni år gammel husker jeg at jeg fikk GoldenEye til N64 av faren min. Jeg hadde så lyst på spillet, og siden filmene av Bond ikke var så ille, så fikk jeg det. Selv om det var attenårsgrense på det.

Omtrent hver helg var vi en gjeng som samlet oss og spilte multiplayer. Alle var på min alder og alle fikk lov hjemmenfra til å spille spillet.

Tolv-tretten år gammel spilte jeg GTA på PS2. Fortsatt attenårsgrense - fortsatt alt for ung til egentlig å kunne spille det.

Samtidig som jeg spilte spillet, var det store nyhetsoppslag om at man i spillet kunne slå ned hvem man ville med baseballbat eller skjære de ihjel med motorsag.

Alikevel fortsatte spillingen min.

Når jeg tenker tilbake, så syns jeg det egentlig er litt rart at jeg fikk lov til dette her. GoldenEye gikk jo "egentlig bare ut på å skyte alt som bevegde seg" og GTA var jo "en ledesti inn i kriminelle miljøer".

Så kommer vi tilbake til gutten som spurte om andres synspunkter.

Som gamer, som selv spilte spill med aldersgrense høyt over egen alder og foreløpig ikke tatt skade av det (?), ville jeg sagt kjør på.

Hvis gutten er litt oppegående så klarer han fint å skille virkelighet fra fiksjon. Jeg klarte det og alle andre i mitt årskull klarte det, så hvorfor ikke denne karen?

Men hvis jeg hadde vært ansvarlig far/foresatt/o.l. hadde jeg tenkt meg nøye om, før jeg hadde endt på tja > nei.

Det var anderledes i min tid som ung gamer. Personene bestod bare av noen klosser satt sammen og blodet var kun litt rødfarge som kom her og der.

Jeg fulgte evolusjonen fra mange store klosser til "tilnærmet" fotorealisme. Skritt for skritt. Steg for steg.

Alt som skjedde med personene på de tidligste spillene, måtte vi forestille oss. Det som skjedde på skjermen gav bare en pekepinne.

At en som ble skutt, begynte å blø, skjedde ikke i spillet. Han ble bare litt rød. At personer døde, skjedde heller ikke. De bare la seg ned. Dere ser tankegangen?

For noen unge gamere var det vanskelig å forestille seg hva som egentlig skjedde med personene. At man døde, betydde bare at man måtte prøve om igjen. At man ble skutt, betydde bare at man måtte passe seg.

Mens dagens gamere får alt servert på sølvfat. Man trenger ikke innbille seg noe lenger. Blodet spruter når noen blir truffet, hoder flyr etter headshot's, lemmene flyr av kroppen etter å ha blitt truffet av raketter. Osv, osv.

Spillvirkeligheten er blitt værre enn fantasien.

Mens vi "gamle" gamere ble tilpasset realisme i spill gradvis, blir neste generasjons gamere utsatt for dette med engang. Og det burde være nok til å få opp et faresignal hos alle ansvarlige for "små" barn.

Nå sier jeg ikke at fjortenåringer burde holde seg langt unna attenårsgrensespill eller at trettenåringer ikke burde spille spill med våpen i.

Sier rett og slett at alle fedre/foresatte/o.l. fra nå av burde være mer forsiktige med å utsette barn for voldsspill. De har ikke fått oppleve evolusjonen gradvis som oss "gamle".

Det er naturligvis kjipt å være eneste karen i gata som spiller Mario, Buzz, Ratchet & Clank, mens alle andre spiller GeoW, GTA og CoD. Derfor er ikke totalforbud noe å satse på heller. Da stikker man jo bare til kompisen og spiller der.

Derfor ville jeg anbefalt å ta spill, spesielt vold i spill, steg for steg. Skritt for skritt.

Så unngår man kanskje gutten sin, som tidligere bare har spilt Mario og Buzz, plutselig sitter alene hjemme en dag, med et spill han har lånt av en kamerat, og skyter lemmer av japanere i CoD, før han flamberer resten med flammekaster...

Kommentarer
  • Skrevet av: Gamer123
    2008-11-16 22:07
    Bra blogg Jeg er helt enig.. Voldspill virker mer "realistisk" i dag, men i alle fall kan jeg skille mellom realitet og virtualitet. Ok nå snakker jeg litt rart Uansett - jeg vil jo kunne spille voldspill, selvv om jeg bare er 13, men man må begrense det og foresatte burde se på spillet først. Foreldrene mine har alltid vært strenge på spill, jeg fikk så vidt lov til Nighfire -.- har kjøpt mange spill jeg ikke for lov til, og det tror jeg man kanskje kan bli litt mer påvirket av..
     
  • Skrevet av: Second Style
    2008-11-16 22:10
    Det nye COD spillet gir deg en større smak om hvordan 2 verdenskrig var.

    Du får se strupe kutting, soldater skyter krigs fanger og alt er mye mer ekte.

    Problemet nå til dags er at ungdommen er vant til vold. I nesten hvert spill/film er det vold.
    Ok jeg skyter av hode til den japaneren der, sett det før det begynner å bli kjedelig.

    Nesten sånn som banning nå, før var det minimum med banning. Nå er alle vant til det, for de fleste banner og at det er banning i film/spill.
     
  • Skrevet av: Gamer123
    2008-11-16 22:13
    Det som skremmer meg mest, er at jeg ikke reagerer på om det er noe voldelig som skjer på bl.a. tv. Har ikke så mange voldspill jeg, da.. Har RE4 til PS2 og CoD 3 til Wii.. Og selvfølgelig Nightfire..
     
  • Skrevet av: P-Dude
    2008-11-16 22:14
    Bra blogg, men det finnes alerede en million like
     
  • Skrevet av: Jonas A D
    2008-11-16 22:21
    Bra blogg. Fullstendig enig!
     
  • Skrevet av: mek001
    2008-11-16 23:00
    god blogg....har aldri fått lov til å spille voldspill, men har spilt det hos kompiser...nå har jeg GoW og AC uten at mine foreldre vet det
     
  • Skrevet av: Kaze The Windlord
    2008-11-17 11:50
    jeg kan selv spille GTA uten å bli videre berørt...
     
  • Skrevet av: The-gamer
    2008-11-18 18:35
    Har nå ingenting å si om man spiller attenårsgrensespill selv om man er for liten nå eller før. Det er bare at synspunktet ditt forandrer seg...

    Jeg spilte Half-Life 2 Og CSS når jeg var 11, og det var helt greit, men nå er jeg litt mer skeptisk til 11-åringer som spiller dem, og det er bare litt under tre år siden jeg gjorde det selv, men jeg synes ikke tingene var værre da enn nå.

    Det har vel noe å gjøre med min teori om at ingen egentlig stoler helt på andre enn seg selv. Du tør ikke la barna dine være alene ute når h*n er 7 år, selv om du greide det helt fint da du var liten.

    Aldersgrenser er alt for høye, og det er jo greit så lenge det er deg selv som spiller...
     
  • Skrevet av: Kakashi sensei
    2008-12-02 13:55
    Bra blogg men jeg spilte bad fur day som var 15 års aldersgrense når jeg var 6 år. Har noe skjedd med meg? Neida jeg er som jeg alltid har vært og har ikke blitt påvirket i noen særlig grad.
    Så om aldersgrenser har noe å si er jeg skeptisk til.
     
  • Skrevet av: mnorm
    2008-12-21 20:32
    Aldergrenser har aldri betydd mye i mitt hus og spilte Unreal Tournament, GTA3 og det supervoldelige Soldier of Fortune da jeg var rimelig ung. Hvor mye vold påvirker tror jeg er mer forskjellig fra person til person enn til forskjellige aldersgruper.
     
 
Kommentere

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Poll Hvilket spill blir størst i sommer?
  • 8% Metro: Last Light
  • 5% Grid 2
  • 2% Call of Juarez: Gunslinger
  • 0% The Wonderful 101
  • 1% Remember Me
  • 1% Animal Crossing: New Leaf
  • 1% Fuse
  • 46% The Last of Us
  • 7% Amnesia: A Machine for Pigs
  • 5% Plants vs Zombies 2: It's About Time
  • 3% Tales of Xillia
  • 0% Disney Infinity
  • 2% Pikmin 3
  • 5% Splinter Cell: Blacklist
  • 1% The Bureau: Xcom Declassified
  • 5% Saints Row IV
  • 0% Rayman Legends
  • 9% Noe helt annet
Resultat
BETA +