Gamereactor internasjonalt Norsk / Dansk / Svenska / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Medlemsinnlogging
amigo






Glemt passordet?
Jeg er ikke medlem, men jeg vil registere meg

Eller logg inn med min Facebook-konto
FacebookFacebook

Ansikt utad?

La oss spille litt "Hvem skal ut?" som er kjent fra NRK-programmet "Nytt på Nytt".

Oppe i venstre hjørnet ser vi Xbox's logo.
Nede i høyre hjørnet titter PlayStation's logo forsiktig frem.
Oppe i høyre hjørne glinser Nintendo's velkjente logo.
Og nede i venstre hjørne skinner SEGA's gode, gamle logo.

"SEGA skal ut, for de er de eneste som ikke har råd til å ha en konsoll på markedet?"

"Nintendo skal ut, siden de er de eneste som har Zelda?"

"Xbox skal ut, siden de ikke er japanske?"

"PlayStation skal ut, siden de er de eneste som har lagd et vaffeljern?"

Det riktige svaret er selvsagt at PlayStation skal ut. Alle de andre har en velkjent maskot som utnyttes, mens Sony aldri klarer å bestemme seg for hvem som skal bli utnyttet.

Nintendo har den småfeite, italienske rørleggeren Mario. Denne personen har fått være med i kartrace, partyer, tennis, baseball, fotball og gudene vet hva mer. Utnytte han for hva det er verd, er vel overskriften på dagsorden hos Nintendo.

SEGA har det lynkjappe pinnsvinet Sonic. Også han har fått lekt seg med litt annet enn det som gjorde han kjent. Han har blant annet vært med i OL og vært ridder på kong Arthurs tid.

Xbox har Halo-serien som får spin-offs her og der. Enten er det skytespill, strategispill eller film - noe er det i alle fall.

Men hva med PlayStation?

PlayStation har aldri hatt en maskot på lik linje med de andre. Tekken, Final Fantasy, Crash Bandicoot og Resident Evil er noen av de seriene som har "vært" PlayStation. Men nå finnes de på andre konsoller også. Og da må en ny maskot frem.

Kratos så lenge ut som maskoten PlayStation trengte. Tenk så moro det hadde vært med Kratos Tennis, Kratos Party og Kratos Kart. Eneste problemet var at serien om han kun skulle være en trilogi. Og en blodtørst greker var kanskje ikke det ideelle ansikt utad?

Så kom LittleBigPlanet med Sackboy. Like sjarmerende fyr skal man lete lenge etter. Her var den perfekte maskot for PlayStation. Han var skjønn, slo like godt an blant gamere som kvinnen på gata og sto for enkelt og grei moro - barndommens gleder.

Så hvorfor ikke bruke Sackboy for det han er verd?

Modnation Racers - et kommende racingspill til PS3 som bygger på mange av de samme grunnsteinene som LittleBigPlanet. Skap det du vil, del med venner og ha det moro sammen. Høres ut som er perfekt spill for Sackboy. Alle kunne lagd egne Sackboys og latt de konkurrere mot hverandre.

Men tror du Sony tenker så langt?

Nei er stikkordet her.

I stedet får vi noen nye wannabe Sackboys, noen aper som ikke på langt nær har sjarmen til det velkjente sjarmtrollet fra LBP. Husker allerede da jeg så første trailer for dette spillet, satt jeg og lurte på hvorfor ikke det var Sackboy som var hovedpersonen. Hvorfor noen aper skulle tvinges på oss, en hel verden av gamere som har tatt Sackboy til våre hjerter. Det skjønte jeg ikke. Og jeg skjønner det fortsatt ikke den dag i dag.

Det skal jo også nevnes at det er to forskjellige studioer som bak LittleBigPlanet og Modnation Racers, og at de antakelig vil ha egne figurer og bli kjent for noe de selv har laget. Jeg skjønner jo selvsagt det, men så lenge Sony "eier" de, så syns jeg Sony burde gjort det klart at de burde bruke samme figur i spillene. Om ikke som hovedpersonen i spillet, i alle fall som alternativ figur.

Og på denne måten gitt PlayStation et ansikt utad, noe de absolutt trenger.

Kommentarer
  • Skrevet av: Gamer123
    2009-08-19 13:55
    Når jeg tenker på Sony og Playstation, er det Ratchet og Jak som dukker opp i hodet mitt. ^^
     
  • Skrevet av: Hazitakina
    2009-08-19 14:17
    Kratos Tennis hadde jo vært det morsomste Tennis-spillet noensinne! Finnes ikke mer voldelig tennis-spill! Jeg tørr heller ikke tenke på hvilke leker det ville vært i Party spillet!
     
  • Skrevet av: jonaskram
    2009-08-19 18:27
    Haha! Jeg er enig, Haz xD

    Men helt ærlig, så har jo Sony f.eks Ratchet and Clank : 3

    Men, jeg liker egentlig at Sony ikke har noe de melker for alt det er verdt. Det er bra egentlig : 3
     
  • Skrevet av: Kaze The Windlord
    2009-08-20 08:01
    Ville sagt Solid Snake, men microsoft og pengesekken ødela for den muligheten. Må nok bare bite i støvet her, ja.
     
  • Skrevet av: fanzypanzy
    2009-08-20 13:13
    For Sony kan det være bra å bygge opp en kjenningsfigur. Mario, Sonic og Master chief er alle figurer som enkelt selger mange spill. Men som forbruker ser jeg ikke helt nødvendigheten i å bruke opp den samme figuren i flerfoldige spill. Å tvinge et utviklerstudio til å bruke en bestemt figur virker på meg som en utrolig destruktiv idè som tråkker på nytekning. En liten gjesteopptreden funker jo alltid, men nå skulle det heller ikke forundre meg om Sackboy blir med i Modnation racers som en ekstra karakter. Å det kommer sikkert et par 10 spill til med LBP tema, så jeg tror ikke du skal være redd for at Sony ikke skal melke figurene sine. LBP er også under et år gammelt. Du må også huske på at både Mario og Master chief ikke ble store merkenavn over natten. Fra Halo til Halo 2 gikk det ihvertfall et par år.
     
  • Skrevet av: Bernt Erik
    2009-08-21 09:49
    Et veldig godt poeng Strife_Cloud. Litt underlig at Sony-gjengen ikke har brukt Sackboy som sin maskot. Den ville ha reflektert godt for gamere i alle aldre, men KRatos hadde heller ikke vært å forrakte da hvor sistnevnte er min favoritt om det skulle velges en maskot for Sony-skuta

    Kjempegod blogg igjen Strife_Cloud
     
  • Skrevet av: chrissdoffen
    2009-09-03 17:50
    Bra blogg er enig med at sackboy hadde passet perfekt som maskot og hadde funka bra i ModNationRacer (noe som faktisk kom til tankene mine da jeg så E3 presentasjonen). Tror kanskje Kratos er litt for brutal, men jeg føler nesten at han er en type maskot for sony alerede.
     
  • Skrevet av: Suppeelsker
    2009-09-03 18:15
    Sackboy er og blir et latterlig navn synes jeg Klarer ikke å ta en figur med navnet "Punggutt" seriøst, siden "sack" eller "nut sack" er godt forplantet i språket. Haha
     
  • Skrevet av: nintendodude
    2009-10-08 22:43
    Hahahahaha! Kratos tennis, Kratos Party og Kratos Kart. Jeg ser det for meg.

    Genial tegning også.
     
  • Skrevet av: Faunvik
    2009-10-08 23:19
    For ikke å glemme Snake fra Metal Gear Solid... Sackboy er jo en passende kandidat... Men han har bare vært i et spill, noe som svekker hans troverdighet for å være Sonys Maskot...

    Men interessant tema...
     
 
Kommentere

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Eldre innlegg
Poll Hvilken konsoll velger du?
  • 15% Wii U
  • 39% Playstation 4
  • 16% Xbox One
  • 23% PC
  • 8% ALLE!!
Resultat
BETA +