Gamereactor internasjonalt Norsk / Dansk / Svenska / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Medlemsinnlogging
amigo






Glemt passordet?
Jeg er ikke medlem, men jeg vil registere meg

Eller logg inn med min Facebook-konto
FacebookFacebook
Film-anmeldelse

The Dark Knight Rises

Tekst: Line Fauchald

Mørkets ridder gjenoppstår i Christopher Nolans tredje og siste Batman-film. Klarer The Dark Knight Rises virkelig å leve opp til sin fantastiske forgjenger? Vi har satt karakter på trilogiens avsluttende kapittel...

Jeg kan like greit si det med en gang. The Dark Knight Rises er ikke en perfekt film. Det er ikke den beste filmen i Batman-trilogien, heller. Men om det er en verdig avslutning på en eksepsjonelt ambisiøs superheltserie? Absolutt.

Åtte år har gått siden Jokerens terrorregn. Bruce Wayne (Christian Bale) har sperret seg inne, blind av kjærlighetssorg over avdøde Rachel Dawes. Samfunnet har vendt ryggen til Batman, fremdeles i tro om at han drepte Harvey "Two-Face" Dent. Batmans største offer så langt har tilbakebetalt seg - Gotham har levd i fred siden Dent-rettsaken, som buret inne tusenvis av kriminelle. Livet ser lyst ut, men som mestertyven Selina "Catwoman" Kyle (Anne Hathaway) sier varer det ikke for alltid. Stormen kommer. Fortere enn de aner.

Under fotfestet deres tar nemlig en ny verden form. Leiemorderen Bane (Tom Hardy) har dannet en dommedagshær i Gothams undergrunnssystem, med velkjent lovnad om å utslette Gotham. Batman tar det ikke like alvorlig som butler Alfred (Michael Caine) - arrogansen hans tar nær livet av ham i nevekamp med Bane, både fysisk og taktisk overlegen etter flere år unna superheltlivet. Batman er knust (bokstavelig talt), og Bane kaster ham i en fengselsgrop flere meter under overflaten. Helten må gjenoppstå. Men før det må han gjenoppbygges.

Om Tim Burton-filmene var filmatisert tegneseriegalskap, er Christopher Nolans filmer en øvelse i seriøsitet. Batman anno 2012 sliter med å leve opp til sin egen symbolikk, et tema som hamres inn gjennom et utall taler fra filmens bipersoner. De snakker så mye om terroren som er i vente at det virker som et år har passert før slaget endelig kommer. Misforstå meg rett - actionscener og spesialeffekter er det mange av her, og de ser eksepsjonelt bra ut - men de har ikke samme tyngde som slagene i de foregående filmene.

The Dark Knight Rises
- Greit da, Catwoman. Jeg er Batman. Mitt eller ditt hotellrom?

Det skyldes flere ting, men hovedproblemet er bakgrunnen for Banes motiv. Han vil ha total ødeleggelse, panikk og død, men forklaringen på hvorfor kommer for sent og med for lite oppbygning til at det føles ekte. Nolan har presset inn mye - og da mener jeg mye - handling i The Dark Knight Rises, men deler av den kunne med fordel ha blitt kuttet for å gi personlig tyngde til Bane. Stryk det, forresten - Nolan kunne gitt de fleste bifigurene mer bakgrunnsinfo, ettersom vi sjelden får vite mer enn hvem de er og hva de vil. Taleholding er greit, det, men det ville vært en fordel om vi forstod hvorfor de tror på saken de argumenterer for.

The Dark Knight Rises føles for super, på mange måter. Actionsekvensene, som i The Dark Knight føltes mindre kalkulerte, er koordinert og satt sammen til perfeksjon, og føles mer som en slåssballett enn et siste slag midt i desperasjonen. Filmen har dessuten flust av plotthull, ofte i forhold til tidsperspektiv og viktige detaljer. Hvordan man kommer seg fra brennhete Østen til Gotham på null komma svisj vet jeg ikke, men det hadde helt sikkert vært greit å vite.

Likevel er det så mye som føles riktig med The Dark Knight Rises. Tom Hardy viser en enorm fysisk og psykisk styrke med sin Bane, mens Christian Bale leverer sin utvilsomt beste Batman-opptreden til nå. Batman har aldri vært så nedslått, troløs og ikke minst hjelpesløs som i The Dark Knight Rises, der Batman for alvor betaler prisen for å være et symbol.

The Dark Knight Rises
- Men i svarte da, Bane! Du kunne jo ha tatt deg tid til å pusse tenna!

Så har vi Anne Hathaway som Catwoman, da. Skepsis til tross - hun er en av de absolutte høydepunktene i The Dark Knight Rises. Hathaway er leken og lettsindig, fleksibel og flørtende, men samtidig med en emosjonell tyngde man faktisk forstår. Hennes Selina Kyle er uventet spekulativ og intelligent, med et kroppsspråk som tilsier at hver eneste bevegelse fører til noe stort. Hun er ikke Michelle Pfeiffer, men det er ikke langt unna.

The Dark Knight Rises er ingen The Dark Knight. Til det er den for ujevn. Men som helhet, og slutten på en storslått trilogi, er den helt i tråd med universet vi har fortapt oss i. Den evinnelige mørkheten gnager på både Batman, Gotham og seeren mens vi reiser mot slutten av æraen, i håp om at Batman fremdeles er superhelten vi husker ham som. Konklusjonen er overraskende givende. Faktisk omtrent like overraskende som at Nolan har klart å levere en fullverdig Batman-trilogi uten massive feilsteg.

Kommentere tekst

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Ønsker du å publisere dette på Facebook?
Kommentarer
  • Skrevet av: The Heretic
    2012-08-07 09:22
    Citerer Espectro:
    dypt og viktig.


    Hah. Hvis kvasimoral, transantropologiske temaklisjéer og hollywooddybde er din greie, så sure. The Dark Knight Rises når ikke opp til knærne på filmer jeg anser som dype og tematisk viktige.

    Lagt til 2012-08-07 09:39:
    Citerer Espectro:
    og jo flere temaer som tas opp, jo viktigere blir filmene.


    Forresten, du kritiserer at karakterene ikke trenger å eksponeres mer, men skriver her at jo flere temaer som blir tatt opp dess bedre. Det er enten en selvmotsigelse, eller så benekter du verdien som ligger i mellommenneskelig tematikk. Flere temaer er ikke bedre eller "viktigere" for filmens innhold. Det fører bare til overfladiskhet. Jeg vil heller ha en film som sirkulerer dypt rundt et par temaer enn en film som presser inn så mange politisk korrekte temaer som overhode mulig for å appellere til så mange som mulig.
     
  • Skrevet av: Espectro
    2012-08-07 02:21
    Soleklar 9/10 fra meg.

    En ting jeg ikke kan begripe er minusene dine. For polert, faktisk? Når det kommer til for mange temaer kan jeg skjønner hvorfor du sier det, men har du sett den i en større sammenheng med de andre? Jeg tror ikke du ville sagt eller skrevet disse minusene om du hadde sett alle filmene i trilogien en gang til.

    Når du kritiserer bakgrunnsinformasjonen til karakterene og i tillegg kritiserer oppbygningen av hvordan Banes motiv fremlegges, så skal du vite noen ting. Man får ikke med alt man vil og man kan ikke lage en film der alle karakterer blir beskrevet inn til roten, eller all info blir gitt med en gang. Man kan forsøke, men da risikerer man å få en kjedelig film uten spenning. I The Dark Knight Rises kunne man ikke gått mye mer inn i dybden, heller ikke på Bane. Når man lager en film for det store lerretet, så har man begrenset med tid og velger kun å ha med de tingene man føler bygger opp under handlingen og som tilføyer noe ekstra uten å sakke ned tempoet i filmen.

    Bane er en kompleks karakter, som vi får vite ganske mye om i denne filmen i motsetning til veldig mange andre karakterer i andre filmer.
    Nolan har planlagt presentasjon av hver karakter nøye i alle filmene, uten å dra det overdrevet langt. Han har hovedsaklig bygget opp Batman. Ut ifra anmeldelsen skulle det nesten virke som om du syns alle bipersonene burde vært like mye utformet. Men det går ikke. Nolan har et talent som er mye større enn de fleste andre i Hollywood, nettopp fordi han klarer å bygge opp karakterer i løpet av en film på måter man aldri før har sett maken til, og de personene som blant annet har vært med i alle tre filmene, har med tiden blitt utrolig komplekse. Hva mer kan man forvente?

    Film er ikke som et ti timer langt spill eller en 400 siders bok hvor man kan bygge opp karakterene i flere timer og få frem deres innerste tanker fra a til å. I film må man av og til ta enklere og mer simple grep, enten filmskaperne liker det eller ikke. I The Dark Knight Rises så funker disse grepene veldig bra. Tidsperspektiv tatt i betraktning. Det er en veldig god grunn til at ting er gjort som det er gjort. Ta dette med at man ikke får vite motivet til Bane før mot slutten. Det er gjort for å bygge opp spenningen mot klimakset i filmen og for å sette nådestøtet med den overasskende plot-twisten. Det faller kanskje ikke i smak hos alle, men film-teknisk, så er det et meget godt grep.

    Anmeldere må lære seg litt mer filmteori og se filmer flere ganger. Hvis ikke får man ikke korrekt inntrykk. Man leser ikke anmeldelser for å lese et annet normalt menneskets mening, men for å få en fagperson sine refleksjoner. Anmeldelser er subjektiv, og det er det ikke alle som forstår, derfor klikker mange når filmen de elsker eller har gledet seg til blir slaktet osv. Men uansett anmelder, mer kompetanse hadde ikke gjort noe, for alle kan skrive en anmeldelse, men bare en filmkjenner kan skrive en god en.

    Du er flink, men mangler kompetanse når du skriver om tidsperspektiv osv. Du hadde dessuten bare et eksempel. Som ikke er et plotthull engang. Det er et meget vanlig filmteknisk grep. Det er ingen vits å vise hvordan han kom seg tilbake til Gotham. De kunne ha gjort det, men det hadde ikke gitt seeren noe ekstra. Resultatet av og ikke vise det er bedre filmflyt og at pirkete filmkritikere får øynene opp. Poenget mitt er at når en person i en film for eksempel skal hjem fra jobb, så viser de ikke hele reisen hjem. Det er som regel et ganske raskt klipp fra kontoret og hjem. Det er ikke alltid at de viser om han tok bussen eller kjørte hjem. Hvorfor? Fordi det er uinteressant.

    Batman har siden Nolan tok over gått fra å være barnslig, harry og teit til å bli voksent, seriøst, dypt og viktig. Disse tre filmene tar opp viktige temaer som er skummelt fascinerende og urovekkende nærme retningen verden tar i dag. Filmene tar opp temaer som vi kan kjenne oss igjen i, og jo flere temaer som tas opp, jo viktigere blir filmene.
     
  • Skrevet av: Mirel
    2012-07-31 19:23
    Ikke helt enig i den 8-ern! Den beste batman-filmen etter min mening. Fantastisk
     
  • Skrevet av: Borgoros
    2012-07-31 10:03
    Det er nå lett å missforstå òg "finne" plotthull når man bare har sett filmen en gang. Ja, det er mye å fordøye, og nei her er det ikke mange plotthull! Gir filmen en soleklar 10/10. For ACTION-filmer basert på en tegneseriefigur kan knapt gjøres bedre eller med mer voldsomt igjennomført driv som denne filmen innehar. Alt som skjer underveis leder til den stramme og sterke slutten denne massive filmen serverer
     
  • Skrevet av: ElGamer
    2012-07-28 00:39
    Så denne i går kveld og må si at jeg elsket hvert sekund av filmen. En verdig slutt på triologien som har bergtatt meg, men sitter og igjen med en liten bismak. Bismaken som har vært der i slutten av alle film serier jeg har sett: Det er slutt og jeg er fortsatt sulten på å se mer. Uten om dette en strålende film!
     
  • Skrevet av: agus
    2012-07-27 12:37
    Synes at den hadde mer fokus på action enn dialog og moral, som er et gjennomsyrende tema i "The Dark Knight". Synes likevel at det var en verdig avslutning på en helt utrolig triologi. Jeg gav TDK 10/10, denne gav jeg 9/10 pga. for lite dybde.
     
  • Skrevet av: naits90
    2012-07-27 01:52
    Synes den var den svakeste av Batman trilogien, selv om jeg ga den 9/10
     
  • Skrevet av: Music og Gameiac
    2012-07-27 00:45
    Akkurat kommet hjem fra filmen og den får 10/10 av meg Noe sier meg at det kommer en oppfølger en eller annen gang med den slutten ;)
     
  • Skrevet av: FuzzyFarm
    2012-07-26 21:55
    Ønsker å se denne filmen en dag. Virker som en god film. Etter som kommentarene unner meg mener det.
     
  • Skrevet av: Losten79
    2012-07-26 17:21
    Knallgod film, og hvis jeg skal sette noe minus, så må det bli spesialeffektene. Tror lydmixerne var fulle eller bakfulle når de mixa lydsporet. Makan til slurvarbeid, samme var det til tider på The Avengers også. Bråe og skarpe lyder i litt for store doser.

    Men ser man bort fra det, så er den absolutt verdt og se Den definitivt beste av trilogien
     
  • Skrevet av: DarkDoTz
    2012-07-26 14:25
    ikke den beste filmen i trilogien? det er jo det, 10/10 av meg
     
  • Skrevet av: heljar
    2012-07-26 00:50
    Den østen-reisa hadde jeg ingen problemer med. At filmer tar hopp fram i tid er jo et ganske vanlig grep. Vi vet jo ikke hvor lang tid det tok fra han kom ut fra fengselet til han dukka opp i Gotham.
     
  • Skrevet av: Elektro Banana
    2012-07-25 22:53
    Ganske enig med karakteren! Den slår ikke Dark knight, men en knallbra film for det. Mine 2 hyggelige, men nauter av venner klarte ikke å se det og ga den en 6/10. It makes me want to punch babies.
     
  • Skrevet av: Smæ
    2012-07-25 21:32
    Plotthullet som du dro opp som eksempel her er bare teit å kalle plotthull. Bare fordi vi ikke ble vitne til reisen hans tilbake til Gotham betyr jo ikke at han kom seg tilbake på et døgn. Gå på IMDB der du kan se at mange har stilt spørsmål ved det de kaller plotthull, men har fått utfyllende svar som beviser det motsatte.
     
  • Skrevet av: Guitargamer
    2012-07-25 20:13
    En av de beste filmene jeg har sett sammen med The Dark Knight Nolan er en fantastisk regissør og Hans Zimmer har sammensatt et utrolig bra soundtrack
     
  • Skrevet av: Finalfantasyfrelst
    2012-07-25 18:11
    Beste filmen jeg har sett.. Bra anmeldelse tho!
     
  • Skrevet av: ps3 er bra
    2012-07-25 17:31
    God anmeldelse Etter min mening så har ikke jeg sett en bedere catwoman enn Anne Hathaway. Dark Knight Rises er en utrolig god avsluttning på hele trilogien. Anbefales på det sterkeste fra min side.
     
 
Vår karakter:8/10
Pluss:
Vakkert filmet, solide prestasjoner, flott lydbilde, verdig avslutning på en fantastisk trilogi
Minus:
Tidvis for polert, mange plotthull, kunne med fordel tatt for seg færre temaer
Info
  • Filmselskap:
    Warner Bros.
  • Sjanger:
    Action
  • Regissør:
    Christopher Nolan
  • Skuespillere:
    Anne Hathaway
    Morgan Freeman
    Christian Bale
    Michael Caine
    Gary Oldman
    Joseph Gordon-Levitt
    Tom Hardy
    Marion Cotillard
  • Utgis:
    Ukjent
The Dark Knight Rises

De 20 siste trailerne:

The Purge - Trailer
2013-04-10

Poll Hvilket spill blir størst i sommer?
  • 8% Metro: Last Light
  • 5% Grid 2
  • 2% Call of Juarez: Gunslinger
  • 0% The Wonderful 101
  • 1% Remember Me
  • 1% Animal Crossing: New Leaf
  • 1% Fuse
  • 44% The Last of Us
  • 7% Amnesia: A Machine for Pigs
  • 5% Plants vs Zombies 2: It's About Time
  • 3% Tales of Xillia
  • 0% Disney Infinity
  • 2% Pikmin 3
  • 5% Splinter Cell: Blacklist
  • 1% The Bureau: Xcom Declassified
  • 6% Saints Row IV
  • 0% Rayman Legends
  • 10% Noe helt annet
Resultat
BETA +