Test: Saitek Obsidian

Publisert 2007-06-21
Tekst: Børge Fjeld
Dette er en annonse:

Vi har nok et Saitek-produkt under lupen og denne gangen er det musen Saitek Obsidian som skal testes på godt og vondt. At den er trådløs gjør den til et interessant produkt!

Det finnes mange trådløse muser på markedet og undertegnede har selv hatt et par opp igjennom min årelange gamingkarriere. Det som har vært problemet med de trådløse musene er batterilevetiden og nå har produsentene kommer opp med produkter som leverer lang levetid på batteritiden. Denne musen er ingen unntak. Akkurat nå har jeg brukt den slavisk i snart ni timer og enda har jeg ingen problemer med den. Må si jeg er spent å se når den virkelig kneler.

Designmessig er musen grei, kanskje litt stor i størrelse og for de med små hender kan den nok virke veldig bred. For min sin del som har en middels hånd, ligger den faktisk godt og jeg treffer knappene på sidene uten å måtte krenge så mye på fingrene.

Jeg nevnte innledningsvis at musen var trådløs og da vet du sikkert at den er avhenging av batterier. Med i pakken til Saitek Obsidian får du med to batterier. De lades kun på to timer og har en ca. levetid på ti timer. Med i pakken følger det med to batterier og dette sørger for at du hele tiden har et batteri som er klart til bruk. Batteriet festes veldig enkelt på undersiden av musen og når du skal skifte vri du på en bryter og batteriet spretter ut i hånden. Meget genialt Saitek.

I lag med batteriene følger det også en batterilader og når du ikke bruker musen kan den legges på laderen og dette ser veldig elegant ut. Laderen kobler du til en USB-inngang og mottakeren som også kan taes av og settes i en annen PC'es USB-inngang og vips er det bare å bruke den på f.eks. en bærbar PC.

Det er ikke bare her Saitek skimter til med innovative løsninger. I stedet for et musehjul som vi alle er vant til, finner du her en knapp hvor du drar fingerer opp eller ned etter hvordan du vil scrolle. I starten var dette veldig uvant og jeg brukte en stund før jeg mestret scrollingen. Men etter hvert er jeg nå blitt litt av en kløpper og kommer meg nå på rett plass. Regn med å bruke litt tid på å venne deg til scrolleknappen, men når du har klart det, ja så er det genialt å se hvordan det hele fungerer.

Musen har en treffsikkerhet på 1000 DPI, noe som gjør at den fungerer godt til både jobbing og spilling. Selvsagt måtte jeg prøve ut musen i Battlefield 2142, men selv om jeg er vant til litt høyere sensitivitet, fungerte dette godt og jeg traff mine fiender lett (motsetning til Saitek GM3200 som var veldig unøyaktig). Her har Saitek bevisst at den forrige musen var en glipp, men de kan lage gode muser hvis de vil.

Alt i alt er denne musen er godt redskap som jeg er blitt veldig god venn med og bruker slavisk om det er til spilling eller til jobb og med at den er trådløs fungerer slipper jeg å tenke på hvor ledningen må ligge for at den ikke skal forstyrre bevegelsen av musen. Jeg testet også musen på forskjellige overflater, men fant fort ut at den fungerte best på min SteelPad 5L, mens det ikke anbefales å bruke den rett på skrivebordet, da blir den litt for unøyaktig.

Ønsker du mer info om den, ja så klikker du deg inn på Komplett.no

Saitek Obisidian
Kommentere tekst

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet tekst</b> <i>Kursiv</i> <u>Understrekning</u>


Kvalitet:7
Prisklasse:8
Utseende:7
Funksjon:7
Vår karakter:7/10
Pluss:
Trådløs. lang batteritid, følger med to oppladdbare batterier, sensitiv mus.
Minus:
Stor i størrelse, uvant scrolleknapp.
Info
  • Kategori:
    Mus
  • Passer til:
    PC
  • Produsent:
    Saitek
  • Distributør:
    Funsoft
  • Tekniske spesifikasjoner:
    Overføringsteknologi: Trådløs
    Trådløs mottaker: USB trådløs mottaker
    Bevegelsesdeteksjonsteknologi: Optisk
    Antall knapper: 5
    Bevegelsesoppløsning: 1000 dpi
    Egenskaper: Rulling, vendbar oppløsning
    OS påkrevd Microsoft Windows 2000, Apple MacOS X, Microsoft Windows XP, Microsoft Windows XP 64-bit Edition
  • Ca. pris:
    399,-
Lignende gadgets

De 20 siste programmene:
(Intervjuer, reportasjer, anmeldelser m.m.)

Preview: Alpha Protocol
2010-03-19

Obsidian Entertainment's Alpha Protocol seems to have been in development for an eternity, but this summer time has finally come to step into the shoe..

GDC10: Mafia II interview
2010-03-19

We met with senior producer Denby Grace to get the latest information on the highly anticipated Mafia II.

GRTV News - 19 March
2010-03-19

Petter is back again, with the biggest gaming-news for you!

GDC 2010: Dragon Age: Origins - Awakening
2010-03-19

We met Bioware to get the latest on the upcoming expansion for Dragon Age.

GDC 2010: Age of Conan: Rise of the Godslayer interview
2010-03-18

GRTV met game director Craig Morrison from Funcom and had a talk about Rise of the Godslayer - the coming expansion for Age of Conan: Hyborian Adventu..

GDC 2010: Presentation: Age of Conan: Rise of the Godslayer Part 2
2010-03-18

Funcom and Game Director Craig Morrison shows us some details from character creation, new factions, areas and dungeons.

GDC 2010: Presentation: Age of Conan: Rise of the Godslayer Part 1
2010-03-18

Funcom and Game Director Craig Morrison shows us some details from character creation, new factions, areas and dungeons.

GDC 2010: NeuroSky Mind Controller
2010-03-18

Motion controllers are for old people. The new hype is playing using only the power of your brain! Bengt tried the mind controller NeuroSky at GDC, S..

GDC 2010: Green Day: Rock Band - American Idiot Gameplay
2010-03-18

Off-screen gameplay from GDC, showing American Idiot in action.

GDC 2010: Green Day: Rock Band - Boulevard of Broken Dreams Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing Boulevard of Broken Dreams in action.

GDC 2010: Green Day: Rock Band - When September Ends Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing When September Ends in action.

GDC 2010: Socom 4 Gameplay
2010-03-17

Gameplay from the showfloor of GDC

Trailershow week 11
2010-03-16

Petter has gathered the hottest trailers from last week

GRTV News - 16 March
2010-03-16

GDC is over, and so Petter is back with the biggest news from last week.

Preview: Alan Wake Gameplay
2010-03-16

We went to see Alan Wake in Helsinki, Finland at developer Remedy, and came back with this gameplay straight from the game.

GDC 2010: Playstation Move - Gameplay Demos
2010-03-15

We filmed the Playstation Move press conference at GDC and have edited out the juiciest gameplay bits for you to enjoy. Socom 4, Little Big Planet, Mo..

Review: Guitar Hero: Van Halen
2010-03-15

Guitar Hero is back! Now featuring Van Halen, and other artists, such as Blink 182, Weezer and Judas Priest.

GDC 2010: 2010 FIFA World Cup South Africa interview
2010-03-13

Directly from GDC 2010 - here's producer Matthew Prior on 2010 FIFA World Cup South Africa.

GDC 2010: Fable III Presentation
2010-03-12

Peter Molyneux was at GDC (or rather a fancy hotel room close by) to show off Fable III. Listen to what he has to say about the third game in the seri..

Ship Simulator Extremes interview
2010-03-12

We had a interview with Frank Dolmans about the game Ship Simulator Extremes. Watch it right here...

Poll Hva synes du om Playstation Move?
  • 7% Genialt! Sony gjør det igjen!
  • 24% Ser litt spennende ut. Skal teste.
  • 19% Meh. Liker å holde en vanlig håndkontroller.
  • 16% Kjedelig. Har mer tro på Natal.
  • 33% WTF? Det er jo bare en Wii-kopi?
Resultat
Store locator
Nyheter | Beta-tester | Anmeldelser | Artikler | Gadgets | Tema | Tema | Magasinet | Abonnement | Last ned PDF | Finn butikk | Club | Forum | Blogger | Brev | Medlemsrecensioner | Konkurranser | Game Servers | Bli medlem | Downloads | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonser | Redaksjonen | Cookies |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark