Beta-test

Alone in the Dark

Publisert 2008-02-12
Tekst: Jonas Mäki (Gamereactor Sverige)
Oversetting: Halvor Ø. Thengs
Dette er en annonse:

Skrekkserien som startet alt er tilbake med et nytt, skremmende eventyr. Gamereactor hoppet på flyet til Frankrike for å se nøyaktig hvor skremmende Eden Studios siste spillprosjekt vil bli...

1992, fire år før Resident Evil, ble Alone in the Dark sluppet. Et tredimensjonalt, tredjepersons skrekkspill der Edward Carnby skulle lete etter sannheten bak et selvmord. Hjemsøkte hus, okkulte vesener og smarte puslespill utgjorde grunnstammen for spillet. Alone in the Dark fikk tre ordentlige oppfølgere og en spinoff hvorav det siste, Alone in the Dark: The New Nightmare, kom i 2001. Spillet som slippes nå er en nystart for serien, men i praksis del fem.

Gamereactor reiste ned til Lyon for å hilse på Eden Studios, som er fast bestemt på at Alone in the Dark er et spill i serien med samme navn, selv om Edward Carnbys nye skrekkeventyr føles som noe helt annet. Med Alone in the Dark tar den klassiske skrekkserien, som en gang i tiden var inspirasjonskilde for Resident Evil, nemlig steget inn i den nye generasjonen på alvor.

Alone in the Dark utspiller seg i år 2008 og hovedpersonen Edward Carnby, som nå burde være rundt 1000 år gammel, ser ikke ut til å ha eldes en dag etter forgjengerne. Noe lumskt syder under overflaten i New York, noe som har fått okkulte vesener som zombier og diverse monstre til å dukke opp i Central Park. Edward er mannen som kan finne ut hvorfor de dukker opp, og forhåpentligvis også se til at de forsvinner fra jordens overflate.

Da Gamereactor besøkte Eden Studios kom det kjapt frem at man er meget oppmerksom på hvor foreldet enkelte ting i serien er, og at man ønsker å fornye konseptet ordentlig. Det betyr i praksis at vi nå får et veldig mørkt og ondskapsfullt spill med skikkelig skremmende elementer, sammen med minispill, mer action og selvfølgelig en real dose frihet.

Et eksempel på sistnevnte er nettopp Central Park som i Eden Studios' demoniserte versjon er helt infestert av udyr. Dermed er det farligere enn vanlig å vandre gjennom New Yorks lunge nattestid. Du kan løpe fritt rundt med Edward, og selv om du ikke i begynnelsen kan nå alle områdene får du litt om litt adgang til alt.

Central Park er for øvrig en helt enorm park, og det ville ta flere timer å gå gjennom til fots. Derfor kan du når som helst hoppe inn i en bil, tjuvkoble via et fiffig minispill og deretter kjøre omkring. Etter hvert som spillet skrider frem rammes Central Park av verre og verre monstrositeter, og det blir desto vanskeligere å ta seg frem. I en sekvens vi fikk se hadde bakken begynt å revne, noe som ledet til en hel del interessante fysikkpuslespill. Blant annet strevde vi med en buss som stod ustødig på en kant. Her måtte man slepe lik inn i bussen for å jevne ut vekten, slik at man kunne komme seg videre.

I det hele tatt er Alone in the Dark fylt til randen med puslespill. Kanskje ikke så mye i samme stil som forgjengerne, men mer i samme kategori som busspuslespillet der man drar nytte av hestekreftene til neste generasjons maskinvare. Men også fiendene er utformet som puslespill. Se for deg ansiktsuttrykket mitt da jeg møtte en svart, klebrig, kvikksølvlignende innsjø som levde.

Heldigvis skydde dette monstervannet lys, som de fleste monstre jo er kjent for å gjøre. Jeg prøvde derfor ta meg forbi med lommelykt i hånd. Vannet smøg seg likevel rundt meg i en hysterisk kul grafisk effekt, og Edward måtte kaste inn håndkleet. Neste forsøk innebar en trestol som jeg med høyre analoge spak kunne svinge fritt omkring. Den holdt jeg over et bål i nærheten slik at den tok fyr, og tiltet den deretter for å få den til å overtennes. Vannet krøp lydløst unna da jeg kastet ut den brennende stolen, og i lyset fra ilden var lommelykten nok til å få meg helskinnet over til andre siden.

Naturligvis finnes det også vanlige skyteoppgjør der hederlig bly benyttes i stedet for brennende bråte. Menysystemet er utformet som innsiden av Edwards jakke, og der kan man kjapt plukke frem den pålitelige revolveren om situasjonen krever det. Ellers er oppfinnsomheten det morsomste, og høydepunktet kommer når du lager dine egne våpen. Blant annet kan man sette sammen egne molotov cocktails og gjøre dem klebrige med teip slik at de kan festes på fiender. Eller helle bensin på bakken i mønstre og tenne på, bare for å se hvordan ilden kryper fremover i dine sinnrike irrganger og avliver fienden. Ja, eller bare ta en ganske vanlig brannøks og kløyv hodet på dem. Det funker det og. Alone in the Dark inneholder alle varianter slik at både voldsfantasten og den som vil spille mer listig får sitt.

Alone in the Dark kommer senere også til å bli sluppet til PS2 og Wii. Disse versjonene av spillet utvikles ikke av Eden Studios, men derimot Hydravision Entertainment. Eden Studios er ikke helt fornøyd med dette, og mener at disse versjonene ikke vil kunne tilby nytenkningen Alone in the Dark er skapt for. Alle stemmer, all musikk og alle konseptskisser har uansett blitt lånt ut til Hydravision Entertainment for at deres spill skal bli så likt Eden Studios' produkt som mulig.

Da vi var hos Eden Studios var spillet fortsatt veldig tidlig i utviklingen, og franskmennene som lager spillet sa at de skulle skynde på Playstation 3-versjonen for å rekke å få den klar til release sammen med PC og Xbox 360. Men Alone in the Dark var virkelig fullt av bugs, og spørsmålet er om Eden Studios' kamp mot klokken for å få klart spillet gjør at de ikke kommer til å rekke å få med alt, og pusse så mye på det som man kunne ønske. Men får man bare til det er Alone in the Dark vel verdt å holde utkikk etter i vår. Dette er meget bra og gjennomtenkt skrekk som virkelig drar nytte av prosessorkraften i den nye generasjonen.

Alone in the DarkAlone in the DarkAlone in the Dark
Alone in the DarkAlone in the DarkAlone in the Dark
Alone in the DarkAlone in the DarkAlone in the Dark
Alone in the DarkAlone in the DarkAlone in the Dark
Relaterte linker:
Kommentere tekst

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet tekst</b> <i>Kursiv</i> <u>Understrekning</u>


Kommentarer
  • Skrevet av: Andzel
    2008-06-14 11:53

    Dette her skal jeg ja. Rå demo som du linket til. Ble enda mer overbevist da

     
  • Skrevet av: mathiaszz
    2008-06-14 09:32

    det ser jo gaske føft ut men de må leve opp til navnet. det er jo en god del lys der

     
  • Skrevet av: Master_bandit
    2008-02-21 21:11

    Gleder meg jeg å

    Citerer jon_melon:
    Tror dere det krever helt sykt med maskinkraft eller?


    nja, det kommer til å kreve en god del ja, men ikke for mye heller vil jeg tro

     
  • Skrevet av: jon_melon
    2008-02-21 20:49

    Jeg gleder meg til dette!! Tror dere det krever helt sykt med maskinkraft eller?

     
  • Skrevet av: pernell
    2008-02-17 12:12

    Citerer Big Hurt:
    Herregud så fett tech-demoen var! Denne må bare sees, og den som fortsatt ikke er overbevist... Får kjøpe noe annet

    http://www.joystiq.com/2008/02/16/alone-in-the-dark-tech-demo-s
    hows-gameplay-actual-enemies/
    JEg er helt klart overbevist. Dette spillet skal jeg ha. Uansett hva slags hindringer jeg møter på

     
  • Skrevet av: Big Hurt
    2008-02-17 11:46

    Herregud så fett tech-demoen var! Denne må bare sees, og den som fortsatt ikke er overbevist... Får kjøpe noe annet

    http://www.joystiq.com/2008/02/16/alone-in-the-dark-tech-demo-s
    hows-gameplay-actual-enemies/

     
  • Skrevet av: dan andre
    2008-02-14 11:36

    ser nice ut !!!!

     
  • Skrevet av: zipstick
    2008-02-13 15:12

    Atari har uttalt at dette blir deres siste storspill grunnet kostnadene rundt hele prosessen.
    AITD orginalen var mørk på sin måte og jeg digger å pusle!
    At jeg denne gangen kan stave navnet mitt med væske for så å se det brenne i vellyst er utrolig pirrende

    Et Must Have da Atari kjører løpet ut for å komme i historieboka

     
  • Skrevet av: TeaRunner
    2008-02-13 02:17

    Haha...han karen på bilde ligna sykt på Kristian!

    Men dette spillet blir vel litt for skummelt for meg

    Edit: D fant dere også ut ser jeg

     
  • Skrevet av: Big Hurt
    2008-02-12 22:53

    Utsettelse etter utsettelse har fått meg til å bli litt skeptisk. Atari har alt å tape på dette spillet da de ikke akkurat går så det suser om dagen. Uten AID så har de ingen virkelig storspill å skryte av, så dette bør gå rett vei, hvis ikke så er det ikke lenge til vi leser om Atari oppkjøpet av EA eller Actiblizzard.

     
  • Skrevet av: Aiden
    2008-02-12 22:50

    Håper at Atari haler dette i land og får PS3-versjonen ferdig, slik at den blir sluppet sammen med PC og 360-versjonene. HAr både PS3 og 360 så ingen krise uansett, men hadde vært litt godt for de med PS3 også..

    Dette spillet skal nok forhåndsbestilles når den tid kommer ;) Blir spennende å se om det lever opp til forventningene og om gameplayet fungerer.. Dukker nok opp noen gameplay-videoer om ikke så altfor lenge. Ser meget lovende ut iallefall..

     
  • Skrevet av: Maggot
    2008-02-12 21:46

    Haha, det tenkte jeg også på! (At dewden på coveret ligner på Kristian)

    Kristian er en som jobber på Gamereactor.

    Anyway, dette spillet skal nok kjøpes en gang i tiden.

     
  • Skrevet av: torgrim
    2008-02-12 21:32

    kem farsken e kristian

     
  • Skrevet av: vpvmeizter
    2008-02-12 21:18

    Skrevet av: Evil Teddy Bear
    2008-02-12 14:16
    Han karen ligna på Kristian

    Jeg veit Jævli og....

     
  • Skrevet av: jon_melon
    2008-02-12 14:47

    Dersom dette ikke krever så sykt mye skal jeg skaffe meg det på PC Ser veldig bra ut!

     
  • Skrevet av: WES
    2008-02-12 14:23

    gleder meg skikkelig!!!!!!

     
  • Skrevet av: Evil Teddy Bear
    2008-02-12 14:16

    Han karen ligna på Kristian

     
 
Spillinfo
  • Format:
    PC, PS3, Xbox 360
  • Sjanger:
    Action, Eventyr
  • Utvikler:
    Eden Studios
  • Utgiver:
    Atari
  • Antall spillere:
    1
  • Åldersgrense:
    Fra 18 år
  • Utgis:
    14 November 2008
Alone in the Dark
Din spillsamling
Deres karakter:4/10
Lignende spill

De 20 siste programmene:
(Intervjuer, reportasjer, anmeldelser m.m.)

GDC 10: Fable III Presentation
2010-03-12

Peter Molyneux was at GDC (or rather a fancy hotel room close by) to show off Fable III. Listen to what he has to say about the third game in the seri..

Ship Simulator Extremes interview
2010-03-12

We had a interview with Frank Dolmans about the game Ship Simulator Extremes. Watch it right here...

Review: Sonic & Sega All-Stars Racing
2010-03-12

Petter has been playing one of the best Sonic games in a while, and a worthy contender to Mario's pole position in the Kart series. But can it live up..

GDC 2010 Blog: Playstation Move
2010-03-12

We were at the Playstation Move event in San Francisco and give you our impressions of Sony's new motion controller...

GDC 2010: EA Sports MMA Interview
2010-03-11

Bengt got to talk to the developer of the upcoming MMA game from EA Sports about the different fighters and rule sets.

Preview: Splinter Cell: Conviction
2010-03-11

Bengt has been trying out the long awaited new Splinter Cell game from Ubisoft. Bengt has the latest on what to expect.

GDC 2010 Blog: EA Sports
2010-03-10

Bengt and the camera crew visited the EA Sports event at GDC and took a minute to give us this video blog and a bit of a preview of the upcoming EA MM..

GDC 2010: Civilization V interview
2010-03-10

We caught up with Dennis Shirk, producer on the upcoming Civilization V in San Francisco. How does hexes and the elimination of unit stacks change the..

Review: BF: Bad Company 2
2010-03-10

More destruction, more action and more multiplayer from the multiplayer-oldtimers DICE. Not much more to say than, bring the verdict Petter.

God of War III review
2010-03-09

God of War III has been running hot at Gamereactor, and Rasmus delivers the GRTV verdict. As usual, lots of gameplay footage!

Trailershow - Week 10
2010-03-08

The GRTV team is back to show off some of the greatest trailers from last week.

GRTV News - 5 March
2010-03-05

Petter Mårtensson is back in the studio to give us all the latest news... lots of Activision news this week. Modern Warfare - corporate style!

Alan Wake interview
2010-03-05

We visited Remedy and sat down with them to talk about their upcoming thriller adventure Alan Wake...

Pre GDC show
2010-03-04

Game Developers Conference is next week. Petter and Andreas gives us a quick update on what's to be expected.

Blur interview
2010-03-03

Steaming hot interview on the upcoming Activision racing game created by British studio Bizarre Creations.

The Monthly Fee
2010-03-03

Here's the first episode of the new GRTV MMO-show, The Monthly Fee, where we let Petter ramble about his favorite subject...

SPECIAL: Games to look for in March 2010
2010-03-02

Bengt gives us the list of the titles to look for in March

Review: Napoleon: Total War
2010-03-02

Petter has been playing as the ultimate strategist that ever lived, Napoleon Bonaparte, in the latest game in the Total War series. Petter has the ver..

Trailershow - Week 9
2010-03-01

Another week has gone by, and as always that results in a lot of trailers. Sometimes it can be hard to keep track of them all, so we collect the best ..

Review: Aliens vs Predator
2010-03-01

Sega has just released the latest game set in the Aliens and Predator universes, and Petter Mårtensson has been playing the game for hours to give you..

Poll Hva synes du om Playstation Move?
  • 7% Genialt! Sony gjør det igjen!
  • 20% Ser litt spennende ut. Skal teste.
  • 20% Meh. Liker å holde en vanlig håndkontroller.
  • 18% Kjedelig. Har mer tro på Natal.
  • 35% WTF? Det er jo bare en Wii-kopi?
Resultat
Store locator
Nyheter | Beta-tester | Anmeldelser | Artikler | Gadgets | Tema | Tema | Magasinet | Abonnement | Last ned PDF | Finn butikk | Club | Forum | Blogger | Brev | Medlemsrecensioner | Konkurranser | Game Servers | Bli medlem | Downloads | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonser | Redaksjonen | Cookies |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark