Need for Speed: Shift
Fjorårets Need for Speed: Undercover levde ikke helt opp til forventningene, og leverte en slapt bilspill som manglet både tyngde og dybde. Adrian Berg dro til London for å teste en av de mange Need For Speed-versjonene som kommer i år: Need for Speed: Shift.
Jeg har egentlig aldri vært noen særlig stor Need for Speed-fan. Jeg hadde en viss interesse før i tiden, men etter hvert som serien ble mer tam, sluttet jeg å bry meg. Det siste Need for Speed-spillet jeg prøvde var Need for Speed: Underground, et spill som gjorde det lett å ta farvel med serien, for å si det sånn.
Jeg hadde derfor null forventninger til Need for Speed: Shift. Det eneste jeg visste var at folka bak serien hadde skjønt at de hadde gått veldig feil med det forrige spillet, Undercover, og skulle med Shift bringe serien tilbake. Jeg tok ikke denne påstanden så veldig alvorlig, og måtte holde tilbake gjespene mens jeg hørte på Jesse Abney, en av produsentene for Shift, prate om hva de har holdt på med:
- Med Shift ville vi få frem opplevelsen av å være en sjåfør inni en bil, ikke å være bilen, som i tidligere Need for Speed-spill. Det har vært vanlig å montere kameraet på bilen, eller bak bilen, men i Shift har vi plassert det på hodet til føreren. Du får virkelig en seriøs følelse av fart og de ekstreme og voldelige bevegelsene inni bilen.
Og så får jeg se gameplay for første gang. Det gikk fra at jeg satt og halveis fulgte med til at jeg ble helt oppslukt på bare noen få sekunder. Det Jesse Abney sa om fartsfølelse var bare toppen av kransekaka. Jeg kjenner suget i magen idet bilen på skjermen aksellerer og føreren begynner å få tunnelsyn. Alt er påvirket av fysikkens lover her. Bilen, føreren, autovernet og omgivelsene. Resultatet blir en kraftfull, frentisk og farlig realistisk følelse av å kjøre veldig veldig fort med bil. Jeg kommer opp i fart, runder første svingen, gir flat pedal og ser tunnelsynet begynte å komme. Jeg tar igjen de andre bilene og skal gjennom andre sving idet en annen bil dulter borti meg, får meg til å skrense og sender meg rett inn i autovernet. Det går kaldt nedover ryggen min idet bilen treffer og jeg som fører blir mørbanket av kreftene og mister synet og blir helt desorientert. Det ser kvalmende vondt ut. Jeg har aldri kræsjet før, og etter å ha gjort det skikkelig brutalt i Shift har jeg aldri lyst til å oppleve det heller.
- Vi har realistisk fysikk og håndtering på bilene, i tillegg til mer autentisk intelligens på de andre førerne. Det er mer organisk, og som med ekte spillere har de egne personligheter og er mer utsatt for å feilvurdere situasjoner og kræsje. Hvis du kommer opp bak en fører som har lett for å bli nervøs og legger deg helt tett kan du faktisk skremme ham til å gjøre feil og kjøre av veien.
Need for Speed: Shift har en utrolig fin og detaljert grafikk. Bilspill generelt har en tendens til å ha ultrapen grafikk, men Shift tar det enda litt lenger. Jeg ser ikke på meg selv som en grafikkhore, men det her synes til og med jeg er øyesnop. Det aller peneste er når man gasser på skikkelig, og blur effekter blir brukt mesterlig for å simulere tunnelsyn og hvordan øynene fokuserer stadig lenger frem. Nydelig.
Need for Speed: Shift lover oss en realistisk sekund-til-sekund-følelse av å kjøre bil. Vi får håpe Slightly Mad Studios klarer å dra det neste spillet i serien helt over målstreken, og at det ikke blir nok et platt og generisk racingspill uten sjel eller dybde. Det har vi fått nok av nemlig.
Det ser skikkelig vondt ut å kræsje i det som kan bli det mest realitiske bilspillet til dags dato. Vi krysser fingrene for at det blir bra.
- Format:PC, PS3, PSP, Xbox 360
- Sjanger:Racing
- Utvikler:Slightly Mad Studios
- Utgiver:EA
- Antall spillere:1
- Antall spillere online:1-8
- Åldersgrense:Fra 7 år
- Utgis:17 September 2009
| Deres karakter: | 8/10 |
- 8/10 fantomena
Det har kommet veldig mange Need for Speed-spill...
- Project Gotham Racing 4 Xbox 360
- Need for Speed: Pro Street Multi
- GTR 2 PC
- Forza Motorsport 2 Xbox 360
- GT Legends PC
- Need for Speed: Out of the Law PS3/Xbox 360
- Dudley Racing PC
- F1 2010 Multi
- Gran Turismo 5 PS3
- F1 2009 PSP/Wii
- Race Pro Xbox 360
- Forza Motorsport 3 Xbox 360








































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Det er ingen som har laget en blanding av realisme og ulovlig gateracing ennå( ellers må du si ifra!). Skjønner ikke helt hvorfor ikke NFS har satset på det, nå som det ser relativt realistisk og lekkert ut.

Har gode minner fra underground2 der man først kunne pimpe en bil også cruise rundt i gata med en kompis
Jeg tror Forza3 kommer til ansaffelse framfor Shift blant de fleste siden det kommer ut esten likt. Det er mer variasjon i Forza: Man kan drifte, drag'e, painte og selge biler online, kjøre løp, trimme og tune biler+mer. Mye av dette kan man sikkert gjøre i Shift også, men kjørefysikken i Forza2(3) har alltid betydd mye og ser bedre ut enn Shift.
I Forza3 lover utviklerene å gi enda mer variasjon og et spill for alle typer mennesker i alle aldre.
Need for speed: Porche is still the best
Banekjøring...det er ikke Need for Speed lenger
Mer gatekjøring!
Moar liek Need for Speed: Shit, amirite
liker ikke det de har gjort med serien. ser mer ut såm Racedriver: GRID nå. likte det gamle konseptet mye bedre. det er noe helt spesielt med de gamle Need for speed spillene!
Ulovlig og gørr kjedelig!
Street-racing er ulovlig det.
nei nei nei banekjøring?!
hva er galt med streetracing?
Den som venter får se...
Men jeg er mer enn middels hekta på racing-spill og har ratt til både PS3 og 360, så kommer nok til å kjøpe dette og!
Savner gatekjøringa og friheten til å kjøre rundt i byen....
æ har mine tvil
Ser bra ut
, men jeg har et lite problem: av en eller annen grunn så liker jeg ikke så godt realistiske bil sims
. Kansje fordi motstaderne er for vanskelige eller kansje fordi det er for lite action og jeg får ikke følelsen av å oppnå no. et eksempel er jo Grand turismo (4), der du må ta en kjøre prøve for å få lisens til å kjøre med, kjedelig
! Orka aldrig å prøve orgentlig det spillet på grunn av det
!
Men uansett, jeg skal gi dette spillet en sjanse siden jeg liker NFS serien.
Wii er ikke kraftig nok. Det kan du se ved å for eksempel se på bildene. Dessuten er sjangsen for at en Wii-versjon ville ha sugd stor. Jeg er ingen fanboy når jeg sier dette, men et realistisk bilspill med unøyaktige kontroller?
Nei.
Høres og ser faktisk ganske kult ut, skal bli gøy å se om det virkelig kan bli det å
Har tro på SMS men er som alltid utrolig sketisk til EA og tidsfristene dems..
jeg liker det.
Gleder meg
Om EA skjønner selv hvilket drittspill de laget sist(hvilket jeg tror de gjør), tror jeg dette blir et bra spill. Ser fram til beta-test og anmeldelse 
Kræsjene og skademodellen er ganske realistiske. Det ser ganske gøy ut da, men jeg har ingen forhåpninger enda, må få mer gameplay og info.
Ikke til Wii!?
Skrevet av: HitmansBullet
2009-05-04 19:22
Kan tenke meg hva utviklerene i EA tenkte da de fant på dette spillet her: "Å nei! Ingen liker NFS-serien med alle våre middelmådige, velmelkede spill lenger! Hva skal vi gjøre?! Hei, se her! *en ansatt viser en video fra spillet GRID*
Omg altså! For en realisme! Neste NFS-spill må være akkurat sånn!"
Må ha vært sånn det foregikk ja...
GRID er ikke realistisk.......
Lagt til 2009-05-04 21:10:
Ligner litt på Forza 2.
Spennende. Vi får se hvordan det tar opp kampen mot Gran Turismo: Prologue [for øyeblikket].
Kan tenke meg hva utviklerene i EA tenkte da de fant på dette spillet her: "Å nei! Ingen liker NFS-serien med alle våre middelmådige, velmelkede spill lenger! Hva skal vi gjøre?! Hei, se her! *en ansatt viser en video fra spillet GRID*

Omg altså! For en realisme! Neste NFS-spill må være akkurat sånn!"
Må ha vært sånn det foregikk ja...
gleder meg til det kommer
Spillet ser ganske lekkert ut både når vi ser bilene i første person og i tredje person
Så om spillet får gode karakterer fra spillsider såå blir det nok et kjøp 
Jeg mener at NFS: Underground er bedre enn Undergorund 2. Men Underground 2 er bra det også. Men det nest beste NFS spillet (Etter min mening) er Most Wanted. De burde hente noe derfra
<<NFS er død>> (Neida. Men serien har gått på noen ((mange) smell, men dette spillet har absolutt potensiale, men kommer nok aldri til å bli bedre enn Forza, Grand Turismo og GRID)