Beta-test

Call of Duty: Modern Warfare 2

Publisert 2009-09-24
Tekst: Jonas Mäki (Oversatt av Magnus Tellefsen)
Dette er en annonse:

Gamereactor reiste over dammen til Infinity Ward i Los Angeles for å prøvespille deres svært så etterlengtede Call of Duty: Modern Warfare 2. Vi forteller alt du måtte ønske å vite, og litt til.

Bang. Alt blir hvitt, og de turbankledde motstanderne jeg nettopp møtte på ved et enormt oljerør er ikke lenger synlige. Det ser heldigvis ut til at de også ble satt ut av det samme smellet, så jeg er fremdeles i live. Jeg vet at jeg bare har sekunder på meg til å informere kameratene mine om jeg har to "tangos" foran meg. Synet vender langsomt tilbake; først ser jeg dobbelt, men så begynner Afghanistans ørken å vende tilbake igjen i sin rette form. Fienden med den rutete turbanen prøver å fremdeles å samle seg etter flash-granaten, før han plutselig rykker til da en av hans venner med tildekt ansikt skyter ham ned.

"Tango down", hører jeg med en bred amerikansk dialekt i øretelefonene mine. "Yeehaw". Jeg titter bort fra skjermen og ser en kar to stoler lenger borte fra meg gjøre V-tegnet med fingrene. Jeg overlevde, men hvor i all verden er det forbaskede flagget nå da, tenker jeg og spiller videre. Jeg er på besøk hos Activision i Los Angeles, og jeg spiller Call of Duty: Modern Warfare 2. Flerspillerdelen vises frem for første gang. Men la oss spole tilbake en time, til presentasjonen som ble holdt i forkant av spillingen.

Vi vet alle hvordan en oppfølger bør se ut. Større, bedre og råere. Som Gears of War-produsenten Cliff Bleszinsky sa om sin oppfølger, "bigger, better and more bad-ass". Det er nettop slik Infinity Ward ikke har lyst til å gjøre det med Modern Warfare 2. I stedet har de kastet bort alt som allerede var fantastisk bra i forgjengeren, og laget det hele på nytt igjen. Ideen er å by på en annerledes spillopplevelse som tar konseptet videre, i stedet for å fikle med noe som allerede fungerte perfekt.

Store ord, men allerede i løpet av min første kamp skjønner jeg at Infinity Ward har dekning for sine utsagn. En del endringer er radikale i forhold til hva vi er vant til fra dagens førstepersons skytespill, uten at det i det hele tatt føles mindre morsomt. Et godt eksempel på dette er glassfiberskjoldet man kan utruste seg med i stedet for våpen. Du kan ikke lenger skyte, men du kan bidra som skjold.

Poenget er å fungere som en bevegelig vegg, og du kan hjelpe medsoldater fra A til B uten at de trenger å bli truffet. Om du har lyst til å skyte litt, kan du ta skjoldet på ryggen og på den måten være godt sikret mot skudd bakfra. Ulempen er nok at man bare kan ha ett våpen når man har skjold, og da handler det om å prioritere riktig.

Min første spilling blir på banen Highrise. Et kontorkompleks på toppen av noen skyskrapere hvor ødeleggelse får en helt ny dimensjon. Det hele er usannsynlig pent, og det går så glatt at det nesten er litt uvirkelig. Alt av innstillingsmuligheter er radikalt endret på, og alle nye perks er helt forskjellige fra Call of Duty 4: Modern Warfare.

Kontrollene er helt fantastisk følsomme - det er Xbox 360-versjonen som vises frem, men det loves at alle versjonene vil være like bra - og man merker aldri noen hakking eller ytelsesproblemer selv om Call of Duty: Modern Warfare 2 er ufattelig pent og samtidig holder jevnt 60 bilder i sekundet. Det smeller over alt, ting eksploderer og man hører konstant rop fra hobbyoffiserer som vil ha hjelp med fiender de har oppdaget. Krig er strengt tatt aldri vakkert, men jeg lar meg til stadighet rive med av alt som skjer på skjermen, og jeg kan bare nyte den sinnsyke berg-og-dalbanen hver runde er.

Selv om Infinity Ward bare ville vise frem tre baner på testingen, føler jeg likevel at jeg allerede nå kan slå fast at banedesignet har fått seg en real oppgradering. Selv om spill som Killzone 2, Gears of War 2 og Resistance 2 er morsomme å spille online, har jeg alltid vært av oppfatningen av at de lider av dårligere banedesign enn for eksempel Counter-Strike og Halo 3 - spill som kan spilles i en evighet uten å føles gamle. Dette gjelder også til dels Call of Duty 4: Modern Warfare, hvor banene ofte føles litt tilfeldig lagt opp.

Dette er det derimot helt slutt på i oppfølgeren. I for eksempel i det brasilianske brettet Favela havner man i et tettbygd område med bakgårder og lekeplasser, og man føler seg aldri trygg hvor enn man befinner seg. Uansett hvor jeg slår meg ned for å vente på forbipasserende er det alltid tre-fire steder jeg kan bli angrepet fra utenfor mitt synsfelt. Dette gjør det enda viktigere enn før å samarbeide i grupper fremfor å løpe rundt alene.

En av de største nyhetene er som nevnt de kraftig forbedrede mulighetene for å sette opp spillet som man ønsker. Et godt eksempel er at man ikke trenger å belage seg på et puslete andrevåpen. Nå velger man selv det man har lyst på, og en snikskytter trenger ikke lenger være hjelpesløs i nærkontakt når han kan velge å utstyre seg med en hagle som andrevåpen.

Ikke bare det, det er også mulig å montere lyddemper på både snikskytterrifla og hagla, noe som gjør snikskytteren farligere enn noensinne. Dette byr på en enorm utfordring for Infinity Ward når det kommer til balansering. Jeg spurte dem om akkurat dette, og fikk til svar at balanseringen ennå ikke er ferdig. Med tanke på det høye tempoet og at man selv kan velge hvilke killstreak-bonuser man skal ha, blir det kanskje ikke like problematisk, og når man i tillegg kan bytte ut granater mot for eksempel lydløse kastekniver, kan hvem som helst bli en dødelig og stillegående drapsmaskin.

Det blir også mulig å design sin egen Gamertag for bruk i Call of Duty: Modern Warfare 2, hvor man for eksempel kan spe på med kamuflasjebakgrunn, statistikk og lignende. Dette kommer trolig til å bli svært populært hos spillerne.

Etter hvert som man låser opp flere ting kan man virkelig skape den optimale spillerklassen. Man kan være nøyaktig den typen soldat man ønsker for laget, noe som også utvilsomt kommer til å bli populært. Og det er mange flere faktorer å ta hensyn til nå, så det blir en utfordring å begrense antallet akilleshæler. Det beste er å være en gjeng med kompiser som setter opp en egen klan (noe det også er svært god støtte for) og skreddersy hver soldat til roller som sammen danner en godt forberedt gruppe.

Selv om vi kanskje ikke skal si at Call of Duty: Modern Warfare 2 revolusjonerer flerspiller på internett, føles det likevel som at det setter en helt ny standard alle spill vil bli målt mot fremover. Det er så utrolig vellaget, gjennomtenkt, vakkert, heftig og finpolert - i tillegg til å være proppfullt av innhold - at det helt klart kommer til å bli minst like populært som sine forgjengere. Et spill som etter et par års tid fremdeles kan være det mest spilte actionspillet på internett.

Om vi hopper tilbake til begynnelsen igjen, hvor jeg slet med å finne flagget, kan jeg fortelle at vi faktisk vant runden. Flaggbæreren blir markert med et "protect"-ikon, og resten av troppen dukker raskt opp for å hjelpe ham frem til avleveringspunktet. Det holder på å gå galt da fienden ringer inn et helikopterangrep, men en annen i troppen oppdager dette raskt og skyter det ned med en rakett før det får mulighet til å angripe oss.

Dette får karen med brun caps bak meg til å lyse opp, peke på skjermen og si "dette er en av nyhetene i Call of Duty: Modern Warfare 2; alt kan kontres". Flagget ble deretter trygt levert, og jeg var så oppspilt at jeg ble nødt til å gå en tur for å hente forfriskninger. Flerspillerdelen av Call of Duty: Modern Warfare 2 er i en klasse for seg, og det spiller ingen rolle hvor mange "tangos" som stiller seg i veien for meg i november; jeg kommer til å bekjempe alle som en, for dette er et spill man bare ikke kan gå glipp av.

Video
Requires Javascript and Flash

Hektiske og intense kamper med overlegne innstillingsmuligheter og fantastisk grafikk. Dette lover ekstremt godt...

Call of Duty: Modern Warfare 2Call of Duty: Modern Warfare 2Call of Duty: Modern Warfare 2
Call of Duty: Modern Warfare 2Call of Duty: Modern Warfare 2Call of Duty: Modern Warfare 2
Call of Duty: Modern Warfare 2Call of Duty: Modern Warfare 2Call of Duty: Modern Warfare 2
Call of Duty: Modern Warfare 2Call of Duty: Modern Warfare 2Call of Duty: Modern Warfare 2
Relaterte linker:
Kommentere tekst

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet tekst</b> <i>Kursiv</i> <u>Understrekning</u>


Kommentarer
  • Skrevet av: master man
    2009-11-04 21:02

    noen som har noe peiling på hvor mange oppdrag en-spiller delen har ?

     
  • Skrevet av: bent_a
    2009-11-02 20:34

    Modern warfare 1 hadde 16 års aldersgrense.... det er 2 år siden.. da er dere jo gamle nok nå..

     
  • Skrevet av: Bomberman
    2009-11-01 18:55

    Caotain price skal være med hvis denne videoen er riktig. ! I et oppdrag skal man redde en fange i et fengsel og denne fangen er tydeligvis captain price

    http://www.youtube.com/watch?v=hMZ5qlYzPx8&feature=channel

    det håper hvertfall jeg

     
  • Skrevet av: Kålroten
    2009-10-28 21:55

    Å gi spillet 18+ års grense vil nok ikke hindre mange fjortisser i å snike til seg spillet allikevel!

     
  • Skrevet av: maxyymum
    2009-10-27 20:19

    sugent at det er 18 årsgrense da. håpe dæm ombestemme seg om det

     
  • Skrevet av: call-of-duty
    2009-10-25 12:29

    dette spillet har så mange år framover....

     
  • Skrevet av: CheeseyJunk
    2009-10-24 22:07

    *Not pre-ordering because Activision have done so much crap out of everything they touch that they don't deserve my f***ing money"

     
  • Skrevet av: DJaytee
    2009-10-22 18:16

    18+ gjør spillet bedre for oss som faktisk er over 18år!
    Det er mer enn nok spill for barn under 18år!

     
  • Skrevet av: Xfs
    2009-10-19 19:19

    Woho!
    *Pre ordering in 3.. 2.. 1..*

     
  • Skrevet av: ultralord
    2009-10-18 16:07

    Jeg vil ikke påstå 18+ gjør spillene veldig utilgjenglige for mindre årige. >.>

     
  • Skrevet av: Fefe233
    2009-10-18 11:43

    Jeg er direkte rasende på Activision, no offense, men de er litt dumme som gjør det til 18+! Man ser jo hvor mange fans spillet har. Mesteparten er nok under 18!

     
  • Skrevet av: alien killer
    2009-10-13 16:08

    Skulle ikke forundre meg om at det skulle være 18+ som regel er det heller ESRB som gir grove spill 16+ i USA. Ser jo at det har kommet mer blod og man kan sikkert drepe folk mer stilig(hardcore) eller så inneholder spille noe annet i singelplayer som dem må gi større aldersgrense på. Men jeg har såklart bestilt det

     
  • Skrevet av: HoFF
    2009-10-07 12:26

     
  • Skrevet av: Kronoz
    2009-10-06 20:31

    Ikke bra. Dere får meg til og øke forventningene.

     
  • Skrevet av: Bomberman
    2009-10-06 20:19

    FOrhåndbestilte fra amazon i går, men da sto det på rating T-M ( teen-mature ). det som er mellom T og M er 16 i Norge. Men her står det 18 ? hvilken aldergrense er det egentlig ?

     
  • Skrevet av: Track Death
    2009-10-04 11:32

    Har skrevet en anmeldelse av ener'n hvis noen er interesserte

    P.S. It ROOOOOCKZZZ

     
  • Skrevet av: sicktrick
    2009-10-02 13:23

    Teddybear mode

     
  • Skrevet av: DJaytee
    2009-09-27 18:01

    Ja det er 18års grense på spillet i norge (som jeg støtter 100%)! Men dette blir bra!

     
  • Skrevet av: gunmenator
    2009-09-26 15:31

    Mange snakker om d alien terrorist greiene men d er bare tull...
    rykte ble så stort at infinity ward sa at det ikke var noe alien terrorist men det er spec ops mode elle noe sånt

     
  • Skrevet av: Zook
    2009-09-25 23:48

    Zook: det har 18+ her også


    Har du noen kilder på det? Har søkt det opp på PEGI, og det står det absolutt ingenting...på Wikipedia står det 16+, men den siden er vel ikke alltid til å stole på.

     
  • Skrevet av: Viperjuice
    2009-09-25 22:05

    er d serriøst 18+?!!

     
  • Skrevet av: fantomena
    2009-09-25 14:49

    Co-Op har en egen story mode ja. Men det går også rykter om at IW har laget en hemmelig modus som ikke verden får se før på lanseringen. Ryktene tilsier også at det blir en slags Alien Mode i steden for Zombie Mode. But who knows? Plutselig er det en Kannibal Mode

     
  • Skrevet av: Smæ
    2009-09-25 14:40

    Det har jo allerede vært en beta test av dette spillet, men da visste vi uansett ikke så mye om det, så det er jo greit at de lagde en ny
    Men hvis det skulle skje...at MW2 virkelig får 16+ i Norge alikevel, da elsker jeg PEGI, men hvis ikke er de døde!

     
  • Skrevet av: Demonickon
    2009-09-25 07:37

    @ the_engineer

    Det er kun co op på egne spesielle mission. "Story mode" er kun singelplayer.

    "Infinity Ward isn't known for its co-op campaigns, and Modern Warfare 2 will be no exception. Despite lacking a co-op story, there will be a new two-player mode known as "Special Ops," which is designed to be infinitely replayable. The fact of the matter is, Infinity Ward doesn't believe in putting co-op into a main story campaign. "

     
  • Skrevet av: HitmansBullet
    2009-09-25 07:36

    Helt nye perks forskjellig fra forgjengeren..?
    Dette betyr vel i så fall at vi ikke ser til Martydom noe lenger da i tilfelle?

    Og liker tanken med lyddemper på hagle og sniper-rifle. Blir nok en hitman-class på meg da.

     
  Flere leserkommentarer>>
Spillinfo
  • Format:
    PC, PS3, Xbox 360
  • Sjanger:
    Action
  • Utvikler:
    Infinity Ward
  • Utgiver:
    Activision
  • Antall spillere:
    1
  • Antall spillere online:
    1-18
  • Åldersgrense:
    Fra 18 år
  • Utgis:
    10 November 2009
Call of Duty: Modern Warfare 2
Din spillsamling
Deres karakter:9/10
Lignende spill

De 20 siste programmene:
(Intervjuer, reportasjer, anmeldelser m.m.)

GDC 2010: 2010 FIFA World Cup South Africa interview
2010-03-13

Directly from GDC 2010 - here's producer Matthew Prior on 2010 FIFA World Cup South Africa.

GDC 2010: Fable III Presentation
2010-03-12

Peter Molyneux was at GDC (or rather a fancy hotel room close by) to show off Fable III. Listen to what he has to say about the third game in the seri..

Ship Simulator Extremes interview
2010-03-12

We had a interview with Frank Dolmans about the game Ship Simulator Extremes. Watch it right here...

Review: Sonic & Sega All-Stars Racing
2010-03-12

Petter has been playing one of the best Sonic games in a while, and a worthy contender to Mario's pole position in the Kart series. But can it live up..

GDC 2010 Blog: Playstation Move
2010-03-12

We were at the Playstation Move event in San Francisco and give you our impressions of Sony's new motion controller...

GDC 2010: EA Sports MMA Interview
2010-03-11

Bengt got to talk to the developer of the upcoming MMA game from EA Sports about the different fighters and rule sets.

Preview: Splinter Cell: Conviction
2010-03-11

Bengt has been trying out the long awaited new Splinter Cell game from Ubisoft. Bengt has the latest on what to expect.

GDC 2010 Blog: EA Sports
2010-03-10

Bengt and the camera crew visited the EA Sports event at GDC and took a minute to give us this video blog and a bit of a preview of the upcoming EA MM..

GDC 2010: Civilization V interview
2010-03-10

We caught up with Dennis Shirk, producer on the upcoming Civilization V in San Francisco. How does hexes and the elimination of unit stacks change the..

Review: BF: Bad Company 2
2010-03-10

More destruction, more action and more multiplayer from the multiplayer-oldtimers DICE. Not much more to say than, bring the verdict Petter.

God of War III review
2010-03-09

God of War III has been running hot at Gamereactor, and Rasmus delivers the GRTV verdict. As usual, lots of gameplay footage!

Trailershow - Week 10
2010-03-08

The GRTV team is back to show off some of the greatest trailers from last week.

GRTV News - 5 March
2010-03-05

Petter Mårtensson is back in the studio to give us all the latest news... lots of Activision news this week. Modern Warfare - corporate style!

Alan Wake interview
2010-03-05

We visited Remedy and sat down with them to talk about their upcoming thriller adventure Alan Wake...

Pre GDC show
2010-03-04

Game Developers Conference is next week. Petter and Andreas gives us a quick update on what's to be expected.

Blur interview
2010-03-03

Steaming hot interview on the upcoming Activision racing game created by British studio Bizarre Creations.

The Monthly Fee
2010-03-03

Here's the first episode of the new GRTV MMO-show, The Monthly Fee, where we let Petter ramble about his favorite subject...

SPECIAL: Games to look for in March 2010
2010-03-02

Bengt gives us the list of the titles to look for in March

Review: Napoleon: Total War
2010-03-02

Petter has been playing as the ultimate strategist that ever lived, Napoleon Bonaparte, in the latest game in the Total War series. Petter has the ver..

Trailershow - Week 9
2010-03-01

Another week has gone by, and as always that results in a lot of trailers. Sometimes it can be hard to keep track of them all, so we collect the best ..

Poll Hva synes du om Playstation Move?
  • 7% Genialt! Sony gjør det igjen!
  • 22% Ser litt spennende ut. Skal teste.
  • 20% Meh. Liker å holde en vanlig håndkontroller.
  • 18% Kjedelig. Har mer tro på Natal.
  • 34% WTF? Det er jo bare en Wii-kopi?
Resultat
Store locator
Nyheter | Beta-tester | Anmeldelser | Artikler | Gadgets | Tema | Tema | Magasinet | Abonnement | Last ned PDF | Finn butikk | Club | Forum | Blogger | Brev | Medlemsrecensioner | Konkurranser | Game Servers | Bli medlem | Downloads | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonser | Redaksjonen | Cookies |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark