Gamereactor internasjonalt Norsk / Dansk / Svenska / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Medlemsinnlogging
amigo






Glemt passordet?
Jeg er ikke medlem, men jeg vil registere meg

Eller logg inn med min Facebook-konto
FacebookFacebook
Forspill

Fable: The Journey

Tekst: Christian Gaca - GR DE

Lionhead Studios går nye veier med Fable: The Journey, og bytter ut håndkontrolleren med Kinect. Vi har sjekket om kontrollskiftet er vellykket...

Fable: The Journey

En vanlig, svart trestol står foran en blankpolert 55" TV. Fra den skal jeg ri utover de langstrakte områdene som venter meg i Fable: The Journey. Jeg skal utforske en hel verden. Lionhead-produsent Gary Carr forteller lattermildt at det er jeg som skal presentere spillet for utviklerne denne gangen - ikke omvendt.

Stolen representerer konseptet til Fable: The Journey. Dette er nemlig den første Kinect-utgivelsen som lar deg spille sittende fra start til slutt. Det er jo bare å innse at et flere timer langt eventyr ikke kan spilles stående. Carr presiserer at han tok en risiko med spillet, men at han trengte utfordringen.

- Om spilleren strekker seg etter kontrolleren og spiller noe annet har jeg mislykkes, forklarer han.

Fable: The Journey
Fable: The Journey bærer en passende undertittel. Du dras inn i et eventyr flottere enn noen gang, som ser ut til å gå på skinner.

Vår helt bærer navnet Gabriel. Gutten er 18 år, og enn så lenge er han bare en ubetydelig brikke i Fables univers. Hesten hans er hardt skadet, og for å redde sin firbente venn tar han imot en svært usedvanlig gave fra den mystiske Theresa - nemlig magiske krefter, slik at han kan redde dyret. Hun har selvfølgelig ikke rent mel i posen, da det viser seg at Theresa også er syk. Theresa må til The Spire for å få legehjelp, og Gabriel blir dermed utnevnt til reisefølge.

Fable: The Journey er lineært, men det er ikke nødvendigvis negativt. Men det er definitivt annerledes. Ridingen er for eksempel sett fra førstepersonsperspektiv, da hesten reagerer på at jeg plasserer hendene på tøylene. En liten pisk sørger for at hesten øker farten, og om jeg vil stå stille trenger du bare å dra i tøylene. Kameraet registrerer hvordan jeg beveger på hodet, hvilket lar meg se til sidene mens jeg rir.

Fable: The Journey
Til å begynne med var det meningen at Fable III skulle inkludere Kinect-støtte. Lionhead valgte å droppe det, fordi de ikke var fonøyde med resultatet. Med Fable: The Journey har de fått det til.

Etter en liten stund med Fable: The Journey møter jeg på to beist med busker på hodet, som angriper hesten med to piler i siden. Her gjelder det å være forsiktig med den skadede hesten, samtidig som du må redde deg unna situasjonen så fort som mulig. Jeg lyktes med nød og neppe, og drar innom et avsideliggende hus for å se på sårene.

To piler har satt seg fast i manen, og det er opp til meg å fjerne dem. Jeg må forsiktig dra ut pilene, siden det er fort gjort å presse dem lenger inn. I etterkant må jeg helbrede sårene.

Under det 12-16 timer lange eventyret vil personligheten og utseendet til helten og hesten endres ut fra valgene du tar. Om du for eksempel har pisket hesten for hardt vil den bære stygge sår lenger utover i spillet, og om du ikke helbreder den vil den miste tillit til deg.

Fable: The Journey
Helten hører ikke hjemme i det heroiske slektstreet denne gang. I stedet spiller du som den vanlige mannen Gabriel.

Om du for eksempel gir hesten frukt vil den sakte, men sikkert minnes ordene og handlingene dine, og dermed assosiere dem med visse kommandoer. Det betyr for eksempel at du kan øke farten ved å snakke fremfor å rykke i tøylene.

Ferden gjennom Albion skjer i en vogn, som er spent på hesten. Du får selv bestemme hvor du skal dra, hvilket gir en nødvendig frihetsfølelse i et ellers lineært spill.

Kampene er optimalisert for Kinect, og består først og fremst av magiske angrep. For å sende ut lynnedslag reiser du høyre arm og vifter fremover, mens ildangrep sendes ved å dra hendene bakover og slippe grepet i retning fienden. Om du vil skyte gjør du det med høyrehånden. I løpet av spillet lærer du deg flere og flere angrep, hvorav ett av dem lar deg styre en tentakkel med venstrehånden, gripe tak i fiender og skyte dem med høyrehånden. Det er viktig å variere angrepene, siden fiendene lærer seg bevegelsesmønsteret om du gjentar angrepene.

Fable: The Journey
I likhet med tidligere Fable-spill er det viktig å samle erfaringspoeng for å låse opp nye egenskaper.

Kinect-sensoren fungerer bra. Likevel merket jeg at sensoren ikke var kalibrert for meg og mine hender, hvilket betydde at jeg misset fiendene flere ganger - selv om jeg tok meg tid til å sikte. Jeg kunne for eksempel ikke sende ut ildkuler i luften, som skal være en viktig teknikk.

Spillet kjører på Unreal Engine 3, og det ser fantastisk ut. Spesielt hesten er velsignet med troverdige bevegelser, og har en visuelt myk pels. Miljøene er varierte og levende, og de strålende solvarme dagene og de fortryllende, melankolske nettene står i sterk kontrast til hverandre. Fable III er ikke i nærheten av dette.

Etter noen timer med Fable: The Journey kan jeg fastslå at dette absolutt er den mest interessante og lovende Kinect-tittelen i 2012. Jeg gleder meg til å se mer.

Om du tør å prøve noe nytt og aksepterer at Fable: The Journey introduserer en annen spillestil kan dette bil en uforglemmelig opplevelse.

Fable: The JourneyFable: The JourneyFable: The Journey
Fable: The JourneyFable: The JourneyFable: The Journey
Relaterte linker:
Kommentere tekst

For å diskutere må du være innlogget. Om du ikke er medlem ennå - bli medlem nå!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Ønsker du å publisere dette på Facebook?
Kommentarer
  • Skrevet av: Bjagemann
    2012-04-07 21:02
    fra mobilen Can't wait to miss it!
     
 

De 20 siste programmene:
(Intervjuer, reportasjer, anmeldelser m.m.)

GDC: Dreamfall Chapters - Interview
2013-05-18

We caught up with Red Thread Games' Dag Scheve (writer) and Martin Bruusgaard (lead designer) to discuss the recently kickstarted Dreamfall Chapters.

Call of Duty Championship Spesial #3
2013-05-17

Er de beste CoD-spillerne for superstjerner å regne? Vi forhørte oss med spillerne under Call of Duty-VM i Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - iDÉAME interview & live demo
2013-05-17

KnapNok Games' Lau and Dajana share their vision about motion controls and no-TV games. They also define their imminent Wii U party game Spin the Bott..

GDC: Anomaly 2 - Interview
2013-05-17

We had a chat with 11 Bit Studios' senior writer Pawel Miechowski about the recently released tower offense game Anomaly 2.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

We captured just under half an hour of the early action in tower defence/first person shooter Sanctum 2 for your viewing pleasure. Enjoy!

GDC: Wargaming - Victor Kislyi Interview
2013-05-16

We sat down with Wargaming.net CEO Victor Kislyi in a boardroom of sorts to discuss their global expansion - the additions of new studios Gas Powered ..

GDC 13: Big Bite Soccer-intervju
2013-05-16

Vi møtte utviklerne bak Big Bite Soccer på årets GDC-messe i San Francisco.

GDC 13: Nvidia Shield-intervju
2013-05-16

Vi slo av en prat med markedsjef Jason Paul fra Nvidia, for å få en oppdatering på utviklingen av selskapet kommende håndholdte Android-konsoll, Nvidi..

PAX East 13: Wildstar-intervju
2013-05-15

Vi sikret oss noen ord med Mike Donatelli på årets PAX East-messe, altså mannen med ansvaret for innholdet i det kommende nettrollespillet Wildstar.

GRTVs Trailershow - 15. mai
2013-05-15

Er du klar for en ny episode av GRTVs fenomenale trailershow?

PAX East 13: Dungeon Defenders II-intervju
2013-05-15

Josh Isom fra Trendy Entertainment snakker oss gjennom de konkurransebaserte modusene i Dungeon Defenders II.

GDC 13: Age of Wulin-intervju
2013-05-15

Vi tok en tur limosinen til Claas Wollter fra Gala Networks, mens vi snakket om de unike funksjonene i Age of Wulin, nettrollespillet fra gamle Kina.

Indiepub-intervju
2013-05-15

Content manager PJ Hruschak fra Indie Pub var på plass under Namco Bandai Global Gamers Day. Gamereactors Gillen McAllister slo av en prat med ham om ..

PAX East 13: Sanctum 2-intervju
2013-05-15

Vi møtte Sanctum 2-designer Oscar Jilsén på årets PAX East-messe.

Full Mojo Rampage - gameplay og intervju
2013-05-14

Vi snek oss inn på kontorene til Top Games, for å få en eksklusiv smakebit på studioets første actionrollespill, Full Mojo Rampage.

RuneScape: Design Director-intervju
2013-05-14

Vi slo av en prat med designleder Mark Ogilvie fra Jagex. Dagens tema? Det stadig populære gratis nettrollespillet RuneScape.

Cloudberry Kingdom-intervju
2013-05-14

Med-grunnlegger og programmerer Jordan Fisher snakker oss gjennom ett av de vanskeligste plattformspillene vi har sett den siste tiden, nemlig Cloudbe..

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Se oss spille den første timen av Metro: Last Light på Xbox 360.

PAX East 13: Luftrausers-intervju
2013-05-14

Rami Ismail fra Vlambeer var på plass på årets PAX East-messe, for å snakke om det todimensjonale dogfighter-spillet Luftrausers.

Watch Dogs-intervju
2013-05-13

Vi møtte Cinematic Lead Lars Bonde på preview-arrangementet for Watch Dogs, for å høre mer om, du gjettet det, Watch Dogs.

GDC 13: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi sikret oss noen ord med kreativ leder Jonas Waever fra Logic Artists, for å diskutere det turbaserte rollespillet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified-intervju
2013-05-13

Vår engelske kollega Mike Holmes kidnappet (ikke egentlig) produsent Nico Bihary fra 2K Marin, for å tvinge ut ferske opplysninger det nylig (re)annon..

Call of Duty Championship Spesial #2
2013-05-10

Vi tar en prat med spillerne som deltok i Call of Duty-verdensmesterskapet. Hvorfor startet de egentlig å spille Call of Duty?

Runner 2-intervju
2013-05-10

Runner 2 er allerede ute på en rekke plattformer. Vi benyttet derfor iDÉAME-messen i Madrid for å slå av en pat med Charles Martinet fra Gaijin Games ..

Young Justice: Legacy-intervju
2013-05-09

Doug Panter, markedssjefen hos Little Orbit, snakker oss gjennom spillmatiseringen av Young Justice.

GDC 13: The Drowning-intervju
2013-05-08

Ben Cousins' karriere har strukket seg fra Lionhead til Sony og DICE. Hans neste prosjekt heter The Drowning og utvikles Scattered Entertainment. The ..

Hold utkikk etter disse i mai!
2013-05-08

Vi tar en nærmere titt på de største lanseringene i mai måned, med titler som Metro: Last Light, Fuse og Grid 2 i spissen.

GDC 13: Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi sikret oss noen ord med Yannis Mallat, sjefen for Ubisofts canadiske avdelinger Ubisoft Montreal og Ubisoft Toronto. Hør hans tanker om trendene i ..

PAX East 13: Neverwinter-intervju
2013-05-08

Vi huket tak i Cryptic Studios-sjef Jack Emmert under årets PAX East-messe, for å finne ut hvordan de ligger an med utviklingen av nettrollespillet Ne..

GDC 13: Infinite Crisis-intervju
2013-05-07

Vi sikret oss noen ord med Jeffrey Steefel fra Turbine, for å få en oppdatering på det superambisiøse MOBA-spillet Infinite Crisis. Du vet, det som er..

GDC 13: Cloudbuilt-intervju
2013-05-07

Vi slo av en prat med Johannes Smidelöv fra svenske Coilworks, med andre ord studioet bak actionplattformspillet Cloudbuilt.

GDC 13: Auto Club Revolution-intervju
2013-05-07

Vi møtte racingveteranen Simon Jones, som jobber med free-to-play-spillet Auto Club Revolution sammen med resten av Eutechnyx.

PAX East 13: Johann Sebastian Joust-intervju
2013-05-07

Det er ikke alltid så lett å finne en utgiver for spillene sine. Hør historien til spillskaperen Douglas Wilson, mannen bak Johann Sebastian Joust fra..

Pixel Toys-intervju
2013-05-07

Vi møtte daglig leder Andrew Wafer og grunnlegger Alex Zoro fra Pixel Yoys på iDÉAME-messen i Madrid, for å høre deres synspunkter om spillutvikling t..

PAX East 13: Neverwinter & 38 Studios-intervju (R.A. Salvatore)
2013-05-06

Den bestselgende forfatteren R.A. Salvatore snakker om hans nyeste sett med bøker, hvordan disse passer inn med Neverwinter, og den uheldige stenginge..

GR på RuneScape 3-event
2013-05-06

Gillen McAllister var på plass ved Peckforton Castle for å bevitne avdekkingen av RuneScape 3.

PAX East 13: AbleGamers-intervju
2013-05-06

Under sitt besøk på årets PAX East-messe fikk GRTV-gjengen sjansen til å slå av en prat med Steve Spohn fra AbleGamers, en forening som jobber for å p..

PAX East 13: Artemis Spaceship Bridge Simulator
2013-05-06

Vi slo av en prat med Thomas Robertson, skaperen av Artemis Spaceship Bridge Simulator på årets PAX East-messe.

Call of Duty Championship Spesial #1
2013-05-03

Vi tok turen til finalen av det offisielle Call of Duty: Black Ops 2-verdensmesterskapet i Los Angeles, for å møte utviklerne, fansen og ikke minst sp..

PAX East 13: Might & Magic VI og X-intervju
2013-05-03

Erwan Le Breton, kreativ leder for Ubisoft-spillene Might & Magic: Heroes VI: Shade of Darkness og Might & Magic X: Legacy var på plass under årets PA..

Poll Hvilket spill blir størst i sommer?
  • 8% Metro: Last Light
  • 5% Grid 2
  • 3% Call of Juarez: Gunslinger
  • 0% The Wonderful 101
  • 1% Remember Me
  • 1% Animal Crossing: New Leaf
  • 1% Fuse
  • 44% The Last of Us
  • 8% Amnesia: A Machine for Pigs
  • 5% Plants vs Zombies 2: It's About Time
  • 3% Tales of Xillia
  • 0% Disney Infinity
  • 2% Pikmin 3
  • 5% Splinter Cell: Blacklist
  • 1% The Bureau: Xcom Declassified
  • 6% Saints Row IV
  • 0% Rayman Legends
  • 9% Noe helt annet
Resultat
BETA +