Gamereactor



  •   Norsk

Medlemsinnlogging
Gamereactor
Verdensnyheter

Filippinene forbyr videospill etter skolemassakre

Etter at to elever angivelig avfyrte håndvåpen og drepte tre og såret 20 andre på en skole i Tacloban, har en spillapp blitt blokkert.

Abonner på vårt nyhetsbrev her!

* Påkrevd felt
HQ

Filippinene har innført en midlertidig blokkering av spillappen Gorebox etter at den ble knyttet til en tenåringsmistenkt i en skolemassakre. To mistenkte er for tiden varetektsfengslet etter at tre elever ble drept og ytterligere tjue personer ble såret på en skole i Tacloban, som ligger sørøst for Manila.

Ifølge BBC var en av de påståtte skytterne, en 14-åring, spiller av Gorebox, en app der spillerne får lov til å «delta i brutale kamper med et omfattende arsenal av våpen og eksplosiver.»

Filippinernes cybersikkerhetsbyrå uttalte at blokkeringen er nødvendig for å «gi myndighetene mulighet til å gjennomføre en grundig vurdering av om plattformen spilte noen rolle i de mistenktes handlinger.»

Vitenskapelige studier har ikke funnet noen sammenheng mellom voldelige videospill og voldelig atferd. Produsenten av Gorebox, det tyske studioet F2Games, har foreløpig ikke kommentert hendelsen. Dette er et sjeldent tilfelle for Filippinene, hvor masseskyting er uvanlig sammenlignet med andre land. Det antas at angrepet på skolen var planlagt, og den 15 år gamle mistenkte er siktet for drap, mens den 14 år gamle er for ung til å kunne siktes etter filippinsk lov.

Filippinene forbyr videospill etter skolemassakre
zmotions/Shutterstock.com

Dette innlegget er kategorisert under:

VerdensnyheterFilippinene


Loading next content