Siste nytt om Italia. Landet vurderer Kawasaki P-1 maritime patruljefly for å styrke sin antiubåtkapasitet i Middelhavet, noe som signaliserer et brudd med landets tradisjonelle avhengighet av amerikanske fly.
P-1, en firemotors plattform designet for maritim overvåking, har vært i drift i Japan siden 2013, men har ennå ikke funnet noen internasjonale kjøpere. Hvis det blir valgt, vil det erstatte Italias ATR 72-flåte, som mangler full kapasitet til antiubåtkrigføring.
Tiltaket er i tråd med Italias voksende forsvarspartnerskap med Japan, som blant annet kommer til uttrykk i deres samarbeid om sjettegenerasjons jagerfly GCAP. Foreløpig gjenstår det å se hvordan denne potensielle avtalen utfolder seg i en bredere kontekst av Italias forsvarsstrategi.