Norsk
Gamereactor
Verdensnyheter

Iwasawa Yuji utnevnes til ny president i verdensdomstolen

Iwasawa Yuji tar over som president i Den internasjonale domstolen i Haag, Nederland, mens klimaforhandlingene pågår.

Abonner på vårt nyhetsbrev her!

* Påkrevd felt
HQ

Iwasawa Yuji har blitt utnevnt til ny president for verdensdomstolen, og han trer dermed inn i rollen som ble ledig da Nawaf Salam trakk seg tidligere i år, ifølge en fersk uttalelse (via Reuters).

Salam, som hadde sittet i embetet frem til januar, gikk av for å påta seg sitt nye ansvar som statsminister i Libanon. Iwasawa, som er en respektert skikkelse i domstolen, vil nå lede dens virksomhet i resten av Salams periode.

Valget av Iwasawa kommer på et tidspunkt da domstolen arbeider med viktige globale spørsmål, blant annet rådgivende uttalelser om klimaendringer, som kan endre internasjonale juridiske forpliktelser. Foreløpig gjenstår det å se hvordan Iwasawa vil styre institusjonen gjennom disse utfordrende sakene.

Iwasawa Yuji utnevnes til ny president i verdensdomstolen
Shutterstock

Dette innlegget er kategorisert under:

VerdensnyheterUSA


Loading next content