PS3 muligens for billig

Kutaragi gir de nærmest bort
Tekst: Bernt Erik Sandnes
Publisert 2006-05-15

Selv om spekulasjonene og forundringene har fløyet i luften ved årets E3-messe rundt PlayStation 3 og prisen på maskinen, så mener Ken Kutaragi, Sony's president at den faktisk kanskje er for billig. I et intervju med den japanske nettsiden IT Media, sa han følgende:

"Dette er prisen på PlayStation 3. Dyr, billig - du skal ikke tenke over den som kun en spillmaskin. For eksempel: Er det ikke bare tull å sammenligne f.eks. maten på en dyr restaurant, men den maten du får i den lokale cafeteriaen på prisen? (som skrevet tidligere) Det handler om hva du kan gjøre med maskinen. Hvis du har en fantastisk opplevelse med den, så tror vi ikke prisen er avgjørende. Faktisk så er PlayStation 3 kanskje for billig."

Han sammenligner også lanseringen av PlayStation 2 med lanseringen av PlayStation 3, da begge maskiner nå har møtt kritikk for deres pris:

"Det samme skjedde for PSOne og PlayStation 2 (kritikken av prisen red.) men da de begge ble lansert, oversteg salget det man ellers hadde forventet av en spillkonsoll. På lik linje med de to foregående maskiner så vil PlayStation 3 levere helt nye opplevelser. Ting som nestegenerasjonsgrafikk og diverse funksjoner via nettverk. Vi tror at at de som kjøpte en PSOne og en PS2, uen tvil vil investere i en PS3."

Under E3 stilte Peter Moore fra Microsoft også Sony's planer om å ha to millioner maskiner klar innenfor lanseringsrammen i et tvilsomt lys, da han sa at det neppe ville kunne la seg gjøre, men dette er ifølge Kutaragi et faktum:

"Dette er det antall maskiner vi selv har annonsert, så selvfølgelig har vi sørget for at vi også kan overholde dette. Det er naturligvis uforutsette ting som et jordskjelv eller tyveri som kan forårsake at vi ikke har så mange maskiner klar til lanseringen. Så det er naturligvis ikke 100% sikkert, men skjer det ikke noe, så skal vi nok nå våre mål."

Med andre ord, det blir spennende å se. For det første om prisen kan bli høyere eller om at dette er bare for å få oss til å tro at den prisen som er satt er billig. For det andre, kan det bli litt av en oppgave å ha så mange som to millioner maskiner klar til lanseringen. Dette har ingen klart tidligere, men Sony er jo kjent for å overraske. Vi i Gamereactor gleder oss til å få PS3-maskinen i våre hender og teste ut hva den er god for. Først da kan vi i grunnen si om den holder mål eller om den vil tape terreng i forhold til Microsoft's Xbox 360 eller for den saks skyld Nintendo's Wii.

Vi går en spennende avslutning av året i vente ... eller hva?

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake