SCEA-sjefen Kaz Hirai har i et intervju med nettsiden Bloomberg, bekreftet at det vil være 15 spill klar ved lanseringen av PlayStation 3. Denne meldingen kommer i etterkant av kritikken fra både utviklere, butikkspersonale og spilljournalister om manglende informasjoner rundt Sony's lanseringsplaner. Dog stemmer informasjonene ikke overens med de meldinger som bl.a. kommer fra SEGA, representert av Simon Jeffrey og THQ med Brian Farrell i spissen. De hevder begge at det "absolutt ikke er mange spill klar ved lanseringen."
Ifølge Simon Jeffrey skyldes dette at mange utviklere enda ikke har mottatt deres arbeidsmaskiner og informasjoner fra Sony og at disse først sendes ut i denne måned. Imens er både Ubisoft og EA meget tilfredse med de utviklingsverktøyer og maskiner som Sony har sendt ut. EA’s World Wide Studios-sjef Paul Lee sier at "vi er godt tilfredse med de utviklingsverktøyer som er sendt ut." mens Activisions CEO Robert Kotick sa at <i<"Vi har ikke de helt ferdige udviklingsverktøyer og maskiner, men vi kjenner kapasiteten av den ferdige maskinen og skaper spillene ut fra dette."</i>
Yves Guillemot sammenligner situasjonen med siste års lansering av Xbox 360. Her var det også umulig å utnytte alle kreftene i Microsoft's nye konsoll, fordi utviklerne kun ha nesten ferdige verktøyer, men han ser det ikke som et reelt problem.
Om det er 15 spill klar ved lanseringen er stadig uvisst, men vi holder naturligvis øye med flere informasjoner i saken og kommer tilbake så snart vi vet mer.