I sammenheng med at Sony presenterte sin siste kvartalsrapport der konsernets resultat har sunket noe, mente man at Playstation-divisjonens svakere resultat kom av at man ble tvunget til å senke prisen på Playstation 3 før premieren i Japan. Prisen på modellen med harddisk på 60GB ble satt ned fra 62,790 yen til 49,980 yen (3620 kr til 2881 kr). Betydlig billigere enn prisen blir her i Europa med andre ord.
Sonys fremste økonomiansvarlig Nobuyuki Oneda har uttalt at prisen ikke kommer til å forandres den nærmeste tiden. Muligvis kan den kanskje senkes om 2-3 år. Han tenker da på den japanske prisen som Sony altså ble tvunget til å senke allerede før premieren og forhåpentligvis får vi en prisnedsettelse kjappere enn som så i Europa der prisen fra før av er betydlig høyere.
Sony taper for øyeblikket veldig mye penger på hver solgte Playstation 3 men har nylig gått over til å produsere chippen med 65 nm-teknologi istedet for 90 nm, hvilket ikke bare minker størrelsen på chippen men også senker kostnadene. Sony håper fremover også på andre måter å minske kostnadene gjennom å redusere antallet separate komponenter, en utvikling som er helt normal for en konsoll.