Bakoverkompatibel PS3?

Sega-dokument på avveie
Tekst: Magnus Tellefsen
Publisert 2009-09-23

Et dokument på FTP-serveren til Sega har havnet på avveie, og inneholder en rekke interessante detaljer. At Sony planlegger å emulere Playstation 2-spill på Playstation 3 er ganske så overraskende, spesielt med tanke på at selskapet flere ganger har kommet med uttalelser om at de har lagt bakoverkompatibilitet bak seg. De første Playstation 3-modellene ble laget med EmotionEngine-chip'en installert, men ble senere kuttet for å spare på konstruksjonsutgiftene. Nå ser det ut til at det er programvare som skal ta seg av jobben.

Ett forslag som allerede diskuteres er at Sony planlegger å gjøre hele Playstation 2-katalogen tilgjengelig på Playstation Network, og at man skal kunne kjøpe og laste ned spillene til en foreløpig ubekreftet pris. Det finnes også planer om en importseksjon hvor man skal kunne kjøpe spill som tidligere bare har vært tilgjengelige i Japan, men som skal få engelsk tekst. Disse spillene sies å ville koste mellom 10 og 40 dollar.

I tillegg nevner Sega-dokumentet at selskapet skal begynne å selge konverterte Dreamcast-spill via de forskjellige konsollenes nettbutikker. Det prates også om konsolleksklusivitet for visse titler, men dette er foreløpig ikke bekreftet. Men med tanken på den stigende trenden med å relansere gamle spill, virker det ikke så altfor utenkelig.

Ingen ting av innholdet i dokumentet er ennå bekreftet av Sega eller andre nevnte selskaper.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake