EA sier opp 1500 ansatte

Flere studioer blir rammet
Tekst: Magnus Tellefsen
Publisert 2009-11-10

Da Electronic Arts nylig viste et nedgang på 391 millioner dollar fra årets tredje kvartal i forhold til samme periode i fjor, var det ikke overraskende sammen med den dystre meldingen om at hele 1500 ansatte vil forsvinne fra firmaet innen april neste år.

Planen er å spare inn minst 100 millioner dollar i året på nedbemanningen, som er fordelt på 900 utviklere, 500 i utgiverdelen og 100 sentralt i firmaet. Ifølge nettstedet Gamasutra er 1300 av oppsigelsene en del av en langsiktig omstruktureringsplan som vil innebære nedlegging eller flytting av flere studioer, noe som vil koste EA mellom 130 og 150 millioner dollar.

Ifølge Gamasutra er EA Black Box (Need for Speed, Skate), Tiburon Madden NFL), Mythic Entertainment (Warhammer Online) og EA Redwood Shores (EAs hovedkvarter som blant annet huser Visceral Games (Dead Space) og The Sims-teamet) blant de som rammes av nedbemanningen. Twittermeldinger fra EA-ansatte melder om at hele avdelinger forsvinner, og at Mythic Entertainment mister rundt 80 ansatte, noe som tilsvarer 40% av firmaet.

- Å si opp ansatte og stenge ned studioer er aldri hyggelig. Vi føler med de som blir rammet av dette, men disse kuttene er helt nødvendige for firmaets utvikling, forteller EA-sjef John Riticello.

I tillegg til 1500 oppsigelser melder Electronic Arts også om at hele 12 tidligere uannonserte titler har blitt kansellert.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake