Nintendo og tredjepartsstøtte

EA er misfornøyd med pris og oppfølging
Tekst: Daniel Guanio
Publisert 2010-12-28

Det er ikke til å unngå. De beste spillene til Nintendo Wii kommer fra Nintendo selv. Tidlig i konsollens livsløp ble plattformgiganten av den grunn kritisert heftig for mangel på bredde - og nå er vi atter igang.

Electronic Arts-sjef John Riccitiello synes ikke mye om tredjepartsstøtten fra Nintendo, og sier sågar i et intervju med IndustryGamers:

- Det er frustrerende for alle tredjepartsutviklere når plattforminnehaveren gjør lite til ingenting for å promotere tredjepartsinnhold.

Han retter fingeren mot Nintendo og anklager i samme slengen firmaet for aldri å ha stått bak en "gjennomført tredjepartsvennlig konsoll". Ifølge Riccitiello har det ikke grobunn i liten innsatsvilje fra deres side, men et fokus på å være best i eget hus.

EA-høvdingen legger også til at han mener prisen på Wii for øyeblikket er altfor høy. Ved å senke prisen til 99 dollar vil salget begynne å øke igjen, med tanke på at den betraktelig kraftigere Xbox 360 nå ligger på samme prisnivå. Med konkurrerende bevegelsesteknologi fra både Sony og Microsoft, er det naturlig å forvente røde tall.

Butikkjeden Game har for eksempel rapportert et 40 prosent dykk i antall solgte Wii- og DS-konsoller dette året. At Nintendo seiler akterut bør i så måte være en naturlig utjevning med tanke på hvor mange som allerede eier konsollen - eller?

Goldeneye 007 ble godt mottatt, til tross for ikke å være utviklet av Nintendo. Promoteringen av spillet var derimot laber.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake