Nytt Counter-Strike på vei?

Mer info kommer trolig i morgen
Tekst: Morten Bækkelund
Publisert 2011-08-12

Oppdatering: Valve har nå bekreftet spillet. Les mer.

En rekke kilder rapporterer nå at Valve skal være igang med utviklingen av et nytt Counter-Strike. Diverse medlemmer av Esport-miljøet (som driver med profesjonell konkurransespilling) skal ha vært på besøk hos Valve for å hjelpe til med testingen av det nye spillet, som angivelig bærer navnet Counter-Strike: Global Operation.

Vi starter med en Twitter-melding fra Bastian Veiser, som er manager for Esport-gruppen ESL, som forteller at han har brukt hele dagen på å spille Counterstrike Global Offensive i Valves hovedkvarter, og at han er meget imponert.

Videre skal Esport-gruppen ESEA ha vært på besøk hos Valve med samme formål, og de har til og med bildebevis fra visitten. På sin Facebook-side skriver de i tillegg at vi kan forvente mer info om spillet allerede i morgen.

Ryktene blir ytterligere forsterket på Valves egne forumsider, der Jess Cliffe (en av folkene bak originalen) irettesetter trådstarter i en tråd angående navnet til det nye spillet. Han hevder imidlertid at navnet skal være Global Offensive og ikke Global Operation.

Alt tyder altså på at den trofaste Counter-Strike-fansen omsider skal få et nytt spill å kose seg med, og at mer info er rett rundt hjørnet. Med Gamescom-messen som går av stabelen til neste uke skal vi heller ikke se bort fra at en formell annonsering snart finner sted.

Så langt har følgende rykter dukket opp rundt Counter Strike: Global Operation/Offensive:

• Planlagt lanseringsdato skal være 2. kvartal 2012.
• Hovedfokuset skal ligge på 5 vs. 5-kamper.
• Valve vil sende ut en pressemelding om spillet innen 24 timer.
• Spillet vil kjøre på en oppdatert utgave av Source-motoren.
• Nytt rankingsystem.
• Nye våpen.
• Nye granater.
• Nye versjoner av Dust og Aztec-kartene skal være med.
• Ammo vil være gratis.

Oppdatering: Valve har nå bekreftet spillet. Les mer.

Den siste Counter-Strike-spillet var Counter-Strike: Source, som ble lansert tilbake i 2004. På tross av den lange fartstiden er fremdeles spillet populært og har i gjennomsnitt over 50.000 daglige aktive spillere.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake