Steam hacket

Valves tjeneste rammet av pirater
Tekst: Morten Bækkelund
Publisert 2011-11-11

Ryktene har svirret de siste dagene og nå har Valve-sjef Gabe Newell bekreftet at deres populære Steam-tjeneste har blitt hacket. Datainnbruddet skal ha skjedd i løpet av helgen, og gjerningsmennene kan muligens ha stukket av med kredittkort- og personopplysninger:

- Jeg er oppriktig lei meg for det som har skjedd og ønsker å beklage overfor våre kunder. Våre Steam-forumer ble angrepet søndag den 6. november, men da vi undersøkte saken nærmere fant vi ut at innbruddet strakk seg lenger enn bare forumsidene, kommenterer Newell.

Videre forklarer han at hackerne skal ha brutt seg inn i en av Steam-databasene, som blant annet huser personopplysninger, brukernavn, krypterte passord, spillinnkjøp, e-post-adresser, betalingsadresser og krypterte kredittkortopplysninger. Når det er sagt er de ikke sikre på om gjerningsmennene faktisk har stjålet noe av informasjonen ennå:

- Vi har ikke funnet bevis for at krypterte kredittkortnumre eller personopplysninger har blitt hentet ut fra serverne, eller at beskyttelsen på kredittkortnumrene og passordene har blitt knekt. Vi undersøker imidlertid stadig saken. Vi har heller ikke sett tegn til kredittkortmisbruk på det nåværende tidspunkt, men ikke desto mindre anbefaler vi våre kunder å holde et øye med aktiviteten på kort og kontoutskrifter, avslutter Newell.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake