Gratisspill, free-to-play-spill, freemiumspill. De har mange navn, men uansett hva du kaller dem har den forholdsvis nye forretningsmodellen der spillene i utgangspunktet er gratis å spille kommet for å bli.
Ettersom utviklerne naturligvis ønsker å tjene penger inneholder de aller fleste gratisspillene ulike løsninger for mikrotransaksjoner, der spillere som ønsker det kan kjøpe seg ekstra utstyr eller andre godsaker innad i spillet.
Denne muligheten benytter også en god del spillere seg av, og faktisk velger hele 40 prosent av kundene å legge igjen noen kroner.
Det kommer frem av en ny rapport fra The NPD Group, som også presenterer følgende statistikk om gratisspillene:
• Kvinner har en vesentlig lavere terskel for å prøve gratisspill, mens menn er mest ivrige på å kjøpe ekstrainnhold.
• Kun 15 prosent av alle amerikanske spillere som kjenner til gratisspill velger å la være å spille dem.
• 38 prosent av alle amerikanske statsborgere fra to år og oppover spiller for tiden et gratisspill i en eller annen form.
• Et stort flertall av de som velger å oppgradere spillerkontoen fra en gratiskonto til en betalt konto, gjør det i løpet av den første måneden.
Hvilke gratisspill spiller du for tiden?
Kilde: MCV.