Ikke forvent at Ryu ga Gotoku Studio bytter til Unreal Engine 5

Utvikleren mener at Dragon Engine er avgjørende for det de driver med.
Tekst: Jonas Mäki
Publisert 2024-03-26

Stadig flere utviklere forlater sine egne klassiske spillmotorer for å fokusere utelukkende på Unreal Engine 5. Men Ryu ga Gotoku Studio har så langt ikke gjort dette, og bruker først og fremst sin egen Dragon Engine (men til en viss grad også Unity og Unreal Engine), som i det nylig utgitte Like a Dragon: Infinite Wealth.

Og dette er ikke noe som kommer til å endre seg med det første, ettersom Dragon Engine regnes som en kritisk del av Ryu ga Gotoku Studio. I et intervju med Type har studioets tekniske sjef Yutaka Ito uttalt seg om dette, og han forklarte at bruk av en generell motor gjør det vanskeligere og betydelig tregere å få ting gjort raskt (etter Google-oversettelse):

"Når vi skaper Ryu ga Gotoku, må vi absolutt ikke fjerne Dragon Engine , og vi vil fortsette å utvikle interne motorer.

Dragon Engine konsentrerer utviklingsressursene om de funksjonene som er nødvendige for Ryu ga Gotoku, og den største fordelen er at nye funksjoner kan legges til raskt. Hvis du bruker en generell motor, kan du sende en e-post til kundestøtte og få svar i løpet av tre dager, men hvis du spør programmereren ved siden av deg, tar det bare fem sekunder. Jeg synes denne forskjellen er enorm."

Dette betyr imidlertid ikke alltid at de har den beste løsningen, og Ito mener at programmererne må være klare til å steppe opp og holde øye med konkurrentene:

"Det er imidlertid ingen god idé å tro at 'vår spillmotor er den beste'. Spesielt mener jeg at vi programmerere alltid bør ha en følelse av krise: 'Dette er bedre der borte, og vi må jobbe hardere'."

Han kom også inn på designfilosofien bak den svært vellykkede Yakuza/Like a Dragon -serien og sa: "Hvis det ikke er gøy å ta på, er det ikke Ryu ga Gotoku". Og det synes vi definitivt de har rett i, som forklart i vår Like a Dragon: Infinite Wealth anmeldelse.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake