Tidligere i sommer avgjorde Den europeiske unions domstol at dagens praksis som hindrer bruktslag av digitale spill ikke skulle være lovlig lenger.
Dommen vakte naturligvis oppsikt blant digitale aktører som Steam, og for å omgå problemet valgte Valve nylig å endre Steams sluttbrukeravtale, slik at kundene sa fra seg retten videre salg. Sluttbrukeravtalen må godkjennes av hver enkel bruker, men dersom man avslår avtalen får man ikke lenger tilgang til Steam-spillene sine.
Denne manøveren ble imidlertid ikke mottatt med jubel hos Verbraucherzentrale Bundesverband (VZBV), altså den offentlige tyske forbrukerforeningen, som nå saksøker Valve på vegne av en rekke mindre aktører. Disse hevder den nye sluttbrukeravtalen bryter mot lokal lovgiving.
Søksmålet skal i særlig grad fokusere på utestengelsen Valve-kundene står overfor dersom de velger å avslå sluttbrukeravtalen, som hindrer dem tilgang til produkter de allerede har kjøpt og betalt for.
Ifølge Cinema Blend har VZBV gitt Valve et ultimatum, der de krever et svar innen den 26. september. Hvis ikke går de til sak mot den amerikanske giganten.
Foreløpig har ikke Valve latt høre fra seg om saken, i hvertfall ikke i det offentlige rom.
Kilde: CVG.