Rally Dakar 2025, et av sesongens første sportsbegivenheter, er nå rett bak hjørnet: det vil finne sted fra 3. til 17. januar 2025. For sjette gang vil Dakar Rally, tradisjonelt mellom Paris og Dakar, hovedstaden i Senegal, bli avholdt i Saudi-Arabia av sikkerhetsmessige årsaker.
Ruten ble kunngjort tidligere i år, og den vil bestå av 12 etapper i 14 dager med racing gjennom sanddynene i ørkenen Empty Quarter, fra Bisha til Shubaytah.
Det starter sterkt, og den andre etappen er en 48-timers chrono: en lang etappe på 971 km, som tvinger førerne til å sove i bivuakker midt i ørkenen. Ifølge Dakar var det "en stor hit blant både førere og seere, og det bidro til å forsterke dramatikken og skape kaos blant tittelutfordrerne".
<social>https://x.com/dakar/status/1862152480055849081</social>
Totalt blir det 7 759 km for biler og 7 706 km for motorsykler. Rally Dakar er verdens største rally-raid, men bare første stopp i World Rally-Raid Championship, en sesong som ble opprettet av FIA og FIM i 2022, med fem stopp neste år: Abu Dhabi i februar, Sør-Afrika i Mau, Portugal i september og Marokko i oktober.