- TV og data er kreftfremkallende

Helseeksperter advarer mot skjermbruk
Tekst: Morten Bækkelund
Publisert 2013-01-08

I dagens nummer skriver den britiske avisen The Mirror at "TV og datamani gir barn kreft". Artikkelen gjengir en undersøkelse gjennomført av The Royal College of Paediatrics and Child Health, som hevder at barn som er avhengig av TV, dataspill og internett har økt risiko for å få kreft på et senere stadie i livet.

Ifølge CVG retter hovedoppslaget fokus spesielt mot dataspill, men går man undersøkelsen i nærmere ettersyn viser det seg at spill ikke vurderes som mer skadelig enn øvrige skjermbaserte aktiviteter.

Undersøkelsen tar dog for seg levesettet til barn i Storbritannia, som har endret seg såpass drastisk at det vil føre med seg helseproblemer. Faktisk hevder artikkelen at barn i Storbritannia nå bruker neste seks timer på skjermbaserte aktiviteter, hver eneste dag. Dette er vesentlig mer enn de to og en halv timene rapporten anbefaler:

- Det er meget mulig at barn har et tilstrekkelig fysisk aktivitetsnivå gjennom skole og sport, men dersom de tilbringer mye tid stillesittende kan de likevel utvikle vaner som øker deres risiko for sykdommer som kreft, hjertefeil og diabetes i fremtiden, advarer Kate Mendoza fra World Cancer Research Fund.

- Enten det er mobiltelefoner, spillkonsoller, TV-er eller bærbare datamaskiner, har den teknologiske utviklingen sørget for at barn eksponeres for skjermer over mye lengre tidsperioder enn tidligere. Vi er redd dette kan føre til en stadig mer stillesittende livsstil, tilføyer Mitch Blair fra Royal College of Paediatrics and Child Health.

Rådet er med andre ord klart. Kom deg vekk fra skjermene, og ta deg en tur i skogen. I hvert fall av og til.

Bilde fra CVG.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake