I forbindelse med CES-messen i Las Vegas avslørte datamaskinprodusenten Xi3 at de jobbet med en liten stue-PC sammen med Valve. Dette ble raskt gjenkjent som Valves mye omtalte Steam Box-prosjekt.
Nå viser det seg imidlertid at Xi3s Piston-maskin bare er én av flere Steam-bokser, og at Valve også jobber med sin helt egen maskin. Det skriver The Verge som har snakket med Valve-sjef Gabe Newell.
- Vi kommer med vår egen Steam Box, som vi skal selge på egenhånd. Denne blir en Linux-boks, forklarer Newell.
Han presiserer samtidig at du vil kunne installere Windows på den dersom du foretrekker dette. Valve har alltid vært opptatt av åpen program- og maskinvare, og Steam-boksen deres vil på ingen måte være et lukket system.
- Du kan installere Windows hvis du har lyst. Vi kommer ikke til å gjøre ting vanskelig. Det er ikke et lukket system på noen som helst slags måte, fortsetter Newell.
Samtidig er PC-funksjonalitet som nettlesere og diverse programvare selvskreven for Steam-boksen, selv om mye av fokuset er rettet mot en konsolliknende opplevelse gjennom Steam Big Picture.
Til slutt påpeker Newell at Valve fortsatt eksperimenterer med en ny type kontrollere, og at de utvilsomt vil videreføre fokuset på brukerskapt innhold.