Lesere med god hukommelse husker sikkert fjorårets kontroversielle dom i EU-domstolen som i teorien gjorde det forbudt å hindre salg av brukte digitale spill. Nå saksøker den tyske forbrukerorganisasjonen Verbraucherzentrale Bundesverband (VZBV) Valve og deres Steam-plattform som følge av denne loven.
Valve har nemlig ikke tilpasset praksisen etter den nye EU-loven, og dette får VZBV til å reagere:
- Hvis jeg betaler full pris for et spill, hvorfor har jeg da ikke lov til å gjøre det jeg vil med det, spør VZBV-representant Carola Elbrecht.
Dette er heller ikke første gang VZBV har rettet kritik mot Valve, da de saksøkte selskapet over samme grunnlag for omlag tre år siden. Den gang ble Valve, frikjent på alle punkter, men dette var før det nye lovverket var på plass.
Valve selv har på sin side unlatt å kommentere saken foreløpig, og ettersom det er et amerikansk firma (med en omfattende sluttbrukeravtale man må godkjenne) er det uklart i hvilken grad lovverket kan diktere selskapets praksis.