Siste nytt om USA. Marinekorpset er mer enn halvveis i arbeidet med å integrere AN/TPS-80 Ground/Air Task-Oriented Radar (G/ATOR) i sine operasjoner. Så langt er 35 av de 60 planlagte systemene levert av Northrop Grumman.
Radaren, som kombinerer fem eldre systemer i ett, forbedrer radarovervåking på kort til mellomlang rekkevidde, luftforsvar og flytrafikkontroll. Radaren er prioritert til marineinfanteriets kystregimenter og artillerienheter, og utplasseringen forventes å pågå frem til 2029.
Systemets modulære design omfatter en radarmatrise, kommunikasjonsutstyr og strømforsyning, noe som gir større fleksibilitet og nøyaktighet for ulike oppdrag. Foreløpig gjenstår det å se hvordan dette nye systemet vil fungere. Du finner flere detaljer her.