Iran skal møte europeiske stormakter før nye samtaler med USA

Teheran ønsker klarhet fra E3-partnerne før forhandlingene i Roma gjenopptas.
Tekst: Óscar Ontañón Docal
Publisert 2025-04-30

Siste nytt om Iran. Iranske tjenestemenn vil holde diskusjoner med Frankrike, Storbritannia og Tyskland i Roma på fredag, med sikte på å vurdere europeiske posisjoner før en ny runde med atomforhandlinger mellom USA og Iran denne helgen.

Disse møtene kommer i kjølvannet av den økende spenningen knyttet til sanksjoner og Irans atomprogram, der Teheran vurderer om Europa vil støtte en gjeninnføring av FN-sanksjoner senere i år. Til å begynne med nølte Europa selvsagt.

Men diplomatene valgte til slutt å holde kanalene åpne og klargjøre vilkårene for en eventuell fremtidig avtale. Irans utspill kommer også i kjølvannet av nylige samtaler med Russland og Kina, der landet manøvrerer diplomatisk på flere fronter.

Teheran - 9. september 2019, Militærmuseum, Offensive missiler fra Den islamske republikken Irans væpnede styrker

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake