Storbritannia støtter Marokkos plan om selvstyre for Vest-Sahara

Storbritannia støtter Marokkos forslag sammen med USA og Frankrike, som mener det er den beste løsningen på den langvarige regionale striden.
Tekst: Óscar Ontañón Docal
Publisert 2025-06-02

Siste nytt om Storbritannia og Marokko. Under et besøk i Rabat bekreftet Storbritannias utenriksminister David Lammy søndag at Storbritannia ser på Marokkos autonomiplan fra 2007 som den mest praktiske veien mot en løsning på konflikten i Vest-Sahara.

Uttalelsen markerer en bemerkelsesverdig tilpasning til USA og Frankrike, og signaliserer en økende vestlig støtte til Rabats posisjon. I tillegg til den politiske støtten har de to nasjonene styrket de økonomiske båndene gjennom samarbeidsavtaler som omfatter infrastruktur og innovasjon.

London, Storbritannia - 23. juli 2024: David Lammy, Storbritannias utenriksminister, ankommer Downing Street for å delta på kabinettmøtet i London, England.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake