Til tross for populariteten mener mange fans av Assassin's Creed-serien at Ubisoft er iferd med å vanne ut spillet de forelsket seg i, først og fremst fordi de har satset på årlige utgivelser.
Kreativ leder for Assassin's Creed IV: Black Flag, Jean Guesdon, mener på sin side at serien fortsatt er like aktuell og at de kan forsvare utgivelsen av nye kapitler hvert år:
- Jeg synes vi har bevist at serien fortsatt er aktuell, og at den har en lang vei foran seg. Vår jobb som utviklerne av dette nye eventyret er å overraske spillere med friske nye ideer, samtidig som vi beholder elementene som har formet Assassin's Creed-serien, forklarer Guesdon til The Official Xbox Magazine.
- Med tanke på skalaen og omfanget til verdenen vi bygger, kombinert med den helt nye settingen, de nye gameplay-elementene og de nye figurene, er vi definitivt i rute mot å få jobben gjort uten at spillet vil føles utvannet, avslutter han.
Assassin's Creed IV: Black Flag er foreløpig bekreftet til PC, Playstation 3, Xbox 360, Wii U og Xbox 360, og vi antar at den neste Xbox-konsollen også vil bli invadert av piratene. Til hvertfall PS3 og 360 slippes spillet den 31. oktober.