Den forhenværende teamlederen hos Blizzard, Mark Kern, går nå hardt ut mot World of Warcraft. Som sjef for Red 5 Studios sier han at Blizzards nettrollespill har senket spillernes forventninger i så stor grad at det har ødelagt en hel sjanger innen spillmarkedet.
Utsagnene stammer fra et blogginnlegg på MMORPG. Innlegget omhandler Kerns tid i Blizzard, hvordan han og hans medarbeidere forandret World of Warcraft for å gjøre det enklere for nye spillere, og han mener at teamet hans gjorde for mye - for raskt.
- Og det virket. Spillerne dukket opp i hopetall, millioner av dem. Men til hvilken pris? Jeg ser på WoW og spør meg selv hva vi har gjort, og jeg tror at jeg vet det nå. Jeg tror at vi har drept en sjanger.
Kern forklarer videre at det store problemet er den lave vanskelighetsgraden som for spillerne til å fokusere på prestasjoner og belønning. Hvis det blir for enkelt å nå det høyeste nivået, så er det ingen som vil ta seg tid til å nyte reisen. Fokuset havner på å komme seg til slutten, og derfor mister vi perspektiv på veien dit. Spill som følger World of Warcrafts lineære opplegg er derfor dømt til å mislykkes i sitt forsøk på å underholde spillerne.
- Alle MMO-er som følger oppskriften fra WoW blir en øvelse i enkelhet som er preget av tradisjon, og de bytter ut utforskergleden med en rekke meningsløse oppgaver. Og mens vi skynder oss avsted mot det høyeste nivået forventer vi at det ligger et spennende end game som sørger for at vi fortsetter å spille. Det gjør det aldri, forklarer Kern videre i innlegget sitt.
Hva tror du? Har MMORPG-markedet blitt redusert til en lineær opplevelse, eller er Mark Kern på bærtur?