Selv om Playstation 3-konsollen var rimelig dyr da den ble lansert var teknologien på innsiden så kostbar at konsollen likevel ble solgt med tap. Det tok derfor mange år før Sony begynte å tjene penger på den.
Denne feilen akter de ikke å gjenta med den kommende Playstation 4-konsollen. Sony har slitt med dårlig økonomi de siste årene, og de hadde rett og slett ikke råd til å utvikle en maskin som ville bli solgt med underskudd.
Heldigvis er den nye konsollen basert på velkjente PC-komponenter, slik at den ikke er på langt nær like kostbar å produsere, selv om den naturligvis er langt kraftigere enn Playstation 3.
Selv om konsollen skal selges med gevinst frykter Sony nye underskudd på grunn av den lite gunstige valutakursen i hjemlandet Japan. De håper imidertid på å tjene inn tapene i det vestlige markedet.
Selve konsollen skal på sin side lanseres verden over i november.
Kilde: Bloomberg.