Spania sier forholdet til USA forblir "normalt" til tross for Trumps handelstrusler

Madrid nedtoner spenningene knyttet til Midtøsten-konflikten og NATOs pengebruk.
Tekst: Óscar Ontañón Docal
Publisert 2026-03-11

Forholdet mellom Spania og USA er fortsatt "normalt" til tross for de nylige handelstruslene fra Donald Trump, ifølge Spanias utenriksminister José Manuel Albares.

I en tale i Madrid sa Albares at de diplomatiske forbindelsene mellom de to landene fortsatte uten avbrudd: "Vår ambassade i Washington fungerer normalt og har alle de kontaktene den skal ha som vanlig."

José Manuel Albares

Spenningen eskalerte etter at Spanias regjering, ledet av Pedro Sánchez, motsatte seg den amerikansk-israelske krigen mot Iran og hindret amerikanske fly i å bruke felles militærbaser i Sør-Spania til operasjoner knyttet til konflikten.

Trump har tidligere truet med å innføre en full handelsembargo mot Spania og kritisert landet for ikke å oppfylle NATOs nye mål for forsvarsutgifter. Albares sa at det ikke hadde vært noen diskusjoner med Washington om å flytte amerikanske baser som marinestasjonen Rota og Morón Air Base, som fungerer som viktige logistikknutepunkter for NATO-operasjoner. Spania kunngjorde også 9 millioner euro i humanitær bistand til Libanon, midt i den eskalerende spenningen i regionen.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake