Andrea Kimi Antonelli ble den yngste lederen i Formel 1-mesterskapet noensinne i en alder av 18 år og 224 dager, da han vant Japans Grand Prix på søndag, 13 sekunder foran Oscar Piastri, 15 sekunder foran Charles Leclerc og hans Mercedes-teamkamerat George Russell. Denne seieren, den andre i mesterskapet, kom to uker etter hans første seier i Kina, der han også ble den første italieneren til å vinne et løp siden Giancarlo Fisichella i 2006, og nå leder han mesterskapet med 72 poeng, ni poeng foran Russell (63 poeng).
Seieren hans kom imidlertid på bekostning av Oliver Bearman, som fikk en stor krasj, kjørte i gresset og mistet kontrollen over Haas-bilen sin med Godzilla-tema, og krasjet den med barrieren i runde 22. Bearman forlot bilen haltende og ble kjørt til legesenteret, der han ble løslatt uskadet.
<social>https://x.com/F1/status/2038134038314053859</social>
Bilen forårsaket et sikkerhetsbilavbrudd som drastisk endret løpet, som frem til da så ut til å være en toveis konkurranse mellom Russell og Piastri. Fordi Antonelli ikke hadde gjort et depotstopp da krasjet skjedde, i motsetning til Piastri og Russell, tapte han mindre tid enn de andre da sikkerhetsbilen dukket opp.
Antonelli fikk hjelp av flaks til å vinne Japans Grand Prix, og Russell var frustrert og hevdet at det var "utrolig" da han endte på fjerdeplass, ifølge BBC.
FIA forsikrer at sikkerhet er et kjerneelement i deres oppdrag
Bearmans krasj, som heldigvis ikke førte til skader utover det første sjokket, åpnet nok en gang debatten om farene ved det nye energireglementet i Formel 1.
Noen timer etter løpet kom FIA med en uttalelse der de sa at "sikkerhet alltid vil forbli et kjerneelement i deres oppdrag, og at spekulasjoner om potensielle endringer ville være for tidlig. De bekreftet imidlertid at "en rekke møter er derfor planlagt i april for å vurdere hvordan det nye reglementet fungerer og for å avgjøre om det er behov for forbedringer."