Sony forventer et underskudd på omtrent 3 milliarder kroner i 2014, men likevel snakker de om en økonomisk sterk fremtid takket være Playstation 4. De er tydeligvis veldig fornøyde med starten på selskapets fjerde konsollgenerasjon, og tipper at PS4 kommer til å skape mer gevinst enn Playstation 2 som til dags dato er Sonys mestselgende konsoll noensinne. Sony-sjef Kaz Hirai sier følgende til Impress Watch:
- It is likely that PS4 will become the platform which exceeds the profits earned with PS2.
Sony har per i dag solgt litt over sju millioner Playstation 4-enheter side november i fjor, noe som er en veldig god start og det lover godt for de neste fem-seks årene frem til Playstation 5 skal slippes.
Playstation (1) solgte 4,3 millioner eksemplarer i sitt første år, mens Playstation 2 klinte til med imponerende 18 millioner i løpet av konsollens første tolv måneder. Playstation 3 solgte 5,5 millioner det første året, noe Playstation 4 altså har passert allerede etter seks måneder. Sony forventer at deres nyeste konsoll skal runde 16 millioner totalt innen det første året er omme, og det ville i så fall vært en imponerende bragd.
Totalt salg for Sony
• Playstation: 102 millioner
• Playstation 2: 155 millioner
• Playstation 3: 80 millioner
• Playstation 4: 7 millioner